Textilekonomutbildningen
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HB-62123
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 409
- 119 i första hand
- Antagna
- 70
- urval 2
- Reserver
- 48
- Sökande per plats
- 5,8
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,66 | 16,45 | −0,21 |
| Högskoleprov (HP) | 0,75 | 0,75 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 16,36 | 16,36 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 100 | 70 | −30 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 15 terminer (median −0,48). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 13 av 15 terminer, minst 0,50 under i 6 och minst 1,00 under i 3.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 7 av 17 terminer och legat kvar i 10 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 7 av 17 terminer, minst 0,10 under i 5 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,66 → 16,45 (−0,21) | 0,75 → 0,75 (±0) |
| HT 2025 | 15,99 → 14,94 (−1,05) | 0,75 → 0,70 (−0,05) |
| HT 2022 | 16,72 → 15,17 (−1,55) | 0,65 → 0,50 (−0,15) |
| HT 2021 | 17,92 → 17,20 (−0,72) | 0,85 → 0,75 (−0,10) |
| HT 2020 | 18,06 → 17,54 (−0,52) | 0,85 → 0,75 (−0,10) |
| HT 2019 | 18,17 → 17,30 (−0,87) | 0,95 → 0,85 (−0,10) |
| HT 2018 | 18,49 → 18,25 (−0,24) | 1,05 → 1,05 (±0) |
| HT 2017 | 19,23 → 18,75 (−0,48) | 1,05 → 1,05 (±0) |
| HT 2016 | 19,45 → 18,45 (−1,00) | 1,15 → 1,15 (±0) |
| HT 2015 | 19,50 → 19,02 (−0,48) | 1,25 → 1,10 (−0,15) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,66) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 19,70 | 19,31 |
| HT 2011 | 19,20 | 19,91 |
| HT 2012 | 19,45 | 19,98 |
| HT 2013 | 19,45 | 19,85 |
| HT 2014 | 18,80 | 19,25 |
| HT 2015 | 19,02 | 18,27 |
| HT 2016 | 18,45 | 18,90 |
| HT 2017 | 18,75 | 19,23 |
| HT 2018 | 18,25 | 18,15 |
| HT 2019 | 17,30 | 17,56 |
| HT 2020 | 17,54 | 17,60 |
| HT 2021 | 17,20 | 16,61 |
| HT 2022 | 15,17 | 16,90 |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | 14,94 | 16,55 |
| HT 2026 | 16,45 | 16,36 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 1,10 |
| HT 2009 | 1,10 |
| HT 2010 | 1,20 |
| HT 2011 | 1,20 |
| HT 2012 | 1,20 |
| HT 2013 | 1,10 |
| HT 2014 | 1,20 |
| HT 2015 | 1,10 |
| HT 2016 | 1,15 |
| HT 2017 | 1,05 |
| HT 2018 | 1,05 |
| HT 2019 | 0,85 |
| HT 2020 | 0,75 |
| HT 2021 | 0,75 |
| HT 2022 | 0,50 |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | 0,70 |
| HT 2026 | 0,75 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 430 | 209 |
| HT 2009 | 545 | 241 |
| HT 2010 | 619 | 272 |
| HT 2011 | 684 | 287 |
| HT 2012 | 686 | 281 |
| HT 2013 | 694 | 283 |
| HT 2014 | 603 | 252 |
| HT 2015 | 661 | 248 |
| HT 2016 | 601 | 243 |
| HT 2017 | 525 | 210 |
| HT 2018 | 402 | 159 |
| HT 2019 | 313 | 120 |
| HT 2020 | 359 | 130 |
| HT 2021 | 341 | 118 |
| HT 2022 | 265 | 91 |
| HT 2023 | 184 | 63 |
| HT 2024 | 233 | 55 |
| HT 2025 | 376 | 90 |
| HT 2026 | 409 | 119 |
Om programmet
Allt från idé till design, produktion, inköp och marknadsföring- - varje del i den textila värdekedjan är en egen komplicerad värld – som dessutom är världsomspännande. Börjar du ana vad textilbranschen har att erbjuda dig? Som textilekonom är du den förenande länken under hela kedjan – från idé, utformning och design till inköp och försäljning av såväl textil som mode.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 3b eller Matematik 3c eller Matematik C, Samhällskunskap 1b eller Samhällskunskap 1a1 + 1a2 och Engelska 6 + Eller: Matematik fortsättning nivå 1b eller nivå 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2, Engelska nivå 2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Borås.
Liknande program vid Högskolan i Borås
- Mode och marknadsföring, kandidatprogram i textilt managementBI15,30HP0,65Sökande/plats7,5
- Textil produktutveckling och entreprenörskapBI16,35HP0,70Sökande/plats10,2
- Masterprogram i fashion management och marknadsföringBI–HP–Sökande/plats5,4
- EkonomutbildningenBI16,91HP0,95Sökande/plats15,9
- TextilingenjörsutbildningenBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,5
- Textil produktion och innovationBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,8
- CivilekonomprogrammetBI17,33HP0,95Sökande/plats12,0
- Industriell ekonomi - logistikingenjörBI14,56HP0,70Sökande/plats10,6
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HB-62123
HB-62123 · nationell antagning
409 sökande, 119 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,66 | 57 | 16,45 | 38 | 32 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,36 | 10 | 16,36 | 8 | 17 |
| HP Högskoleprovet | 0,75 | 33 | 0,75 | 24 | 34 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
Vanliga frågor om Textilekonomutbildningen
Vad krävdes för att komma in på Textilekonomutbildningen vid Högskolan i Borås HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,45, HP 0,75 och BII 16,36. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Textilekonomutbildningen vid Högskolan i Borås?
HT 2026 sökte 409 personer, varav 119 i första hand. 70 antogs, alltså 5,8 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Textilekonomutbildningen vid Högskolan i Borås?
Ja, den steg: i BI krävdes 16,45 HT 2026 mot 14,94 HT 2025. Sökande: 409 mot 376.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor92 %(375)
- Män8 %(34)
- 24 år eller yngre89 %363
- 25–34 år10 %41
- 35 år eller äldre1 %5
- Antagna kvinnor96 %(67)
- Antagna män4 %(3)
Anmälningskod HB-62123. Källa: UHR.