Mode och marknadsföring, kandidatprogram i textilt management
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HB-62112
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 528
- 129 i första hand
- Antagna
- 70
- urval 2
- Reserver
- 28
- Sökande per plats
- 7,5
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 15,99 | 15,3 | −0,69 |
| Högskoleprov (HP) | 0,70 | 0,65 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 17,25 | 16,16 | −1,09 |
| Antagna totalt | 100 | 70 | −30 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Bara en termin med både urval 1 och urval 2 att jämföra här, så tabellen säger mer än ett genomsnitt.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 15,99 → 15,30 (−0,69) | 0,70 → 0,65 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,99) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Om programmet
Vill du vara med att utveckla modehandeln? Vill du jobba med detaljhandelskoncept, kunder och marknadsföring? Då är denna utbildning för dig. Du kastas redan från start in i en kreativ, internationell miljö där tempot är högt. Hållbar utveckling går som en röd tråd genom utbildningen på Textilhögskolan, som ligger i navet för svensk textil och mode.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 3b eller Matematik 3c eller Matematik C, Samhällskunskap 1b eller Samhällskunskap 1a1 + 1a2 och Engelska 6 + Eller: Matematik fortsättning nivå 1b eller nivå 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2, Engelska nivå 2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Borås.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Marknadsanalytiker och marknadsförare m.fl. | 53 000 kr35–79 tkr | Småökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som marknadsanalytiker och marknadsförare vara små. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Högskolan i Borås
- TextilekonomutbildningenBI16,45HP0,75Sökande/plats5,8
- Textil produktutveckling och entreprenörskapBI16,35HP0,70Sökande/plats10,2
- EkonomutbildningenBI16,91HP0,95Sökande/plats15,9
- Masterprogram i fashion management och marknadsföringBI–HP–Sökande/plats5,4
- CivilekonomprogrammetBI17,33HP0,95Sökande/plats12,0
- Event ManagementBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,5
- Magisterprogram i textilt managementBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HB-62112
HB-62112 · nationell antagning
528 sökande, 129 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,99 | 57 | 15,3 | 39 | 18 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,25 | 10 | 16,16 | 8 | 11 |
| HP Högskoleprovet | 0,70 | 33 | 0,65 | 23 | 16 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Mode och marknadsföring, kandidatprogram i textilt management
Vad krävdes för att komma in på Mode och marknadsföring, kandidatprogram i textilt management vid Högskolan i Borås HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,3, HP 0,65 och BII 16,16. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Mode och marknadsföring, kandidatprogram i textilt management vid Högskolan i Borås?
HT 2026 sökte 528 personer, varav 129 i första hand. 70 antogs, alltså 7,5 sökande per antagen.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor92 %(487)
- Män8 %(41)
- 24 år eller yngre88 %467
- 25–34 år11 %59
- 35 år eller äldre0 %2
- Antagna kvinnor99 %(69)
- Antagna män1 %(1)
Anmälningskod HB-62112. Källa: UHR.