Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · HB-62120

BI · HP · BIIalla urvalsgrupper Alla behöriga antogs Alla som var behöriga och sökte i gruppen kom in.

Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
386
76 i första hand
Antagna
70
urval 2
Reserver
0
Sökande per plats
5,5
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)14,94Alla antogsIngen gräns
Högskoleprov (HP)0,50Alla antogsIngen gräns
Betyg (BII)15,44Alla antogsIngen gräns
Antagna totalt12070−50

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,16). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 17 terminer, minst 0,50 under i 15 och minst 1,00 under i 12.

Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 18 terminer (5 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,20). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 18 terminer, minst 0,10 under i 18 och minst 0,20 under i 12.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Event Management (senaste 10 av 19 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202614,94 → alla behöriga antogs0,50 → alla behöriga antogs
HT 202514,99 → alla behöriga antogs0,45 → alla behöriga antogs
HT 202412,46 → alla behöriga antogs–
HT 202314,58 → 10,78 (−3,80)0,30 → alla behöriga antogs
HT 202215,46 → alla behöriga antogs0,40 → alla behöriga antogs
HT 202115,55 → 14,11 (−1,44)0,55 → 0,15 (−0,40)
HT 202017,18 → 15,93 (−1,25)0,65 → 0,45 (−0,20)
HT 201918,00 → 16,40 (−1,60)0,75 → 0,50 (−0,25)
HT 201817,97 → 15,96 (−2,01)0,95 → 0,70 (−0,25)
HT 201718,05 → 16,97 (−1,08)0,95 → 0,85 (−0,10)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 14,94) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Gillar du att vara i händelsernas centrum? Vill du jobba med att utveckla spännande evenemangslösningar och skapa morgondagens snackisar? Då kan Event Management vara utbildningen för dig! Vill du lära dig att omvandla verksamhet, produkter och idéer till meningsfulla upplevelser? Då är du på rätt plats. Som event manager driver du planering och projektledning av evenemang inom kultur, nöje och idrott – från idé till genomförande.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller Matematik 2b eller Matematik 2c, Samhällskunskap 1b eller Samhällskunskap 1a1 + 1a2 och Engelska 6 + Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2, Engelska nivå 2
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Borås.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Evenemangs- och reseproducenter m.fl. 38 400 kr26–55 tkr –

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Högskolan i Borås

Alla program vid Högskolan i Borås

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod HB-62120

HB-62120 · nationell antagning

386 sökande, 76 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Alla antogs 1 Ingen antogs 0 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 14,94 70 Alla antogs 37 0
BII Gymnasiebetyg med komplettering 15,44 9 Alla antogs 8 0
HP Högskoleprovet 0,50 40 Alla antogs 23 0
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Alla antogs 2 0

Vanliga frågor om Event Management

Vad krävdes för att komma in på Event Management vid Högskolan i Borås HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Event Management vid Högskolan i Borås?

HT 2026 sökte 386 personer, varav 76 i första hand. 70 antogs, alltså 5,5 sökande per antagen.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor82 %(317)
  • Män18 %(69)
  • 24 år eller yngre79 %305
  • 25–34 år17 %67
  • 35 år eller äldre4 %14
  • Antagna kvinnor89 %(62)
  • Antagna män11 %(8)

Anmälningskod HB-62120. Källa: UHR.