Kandidatprogram i strategisk information och kommunikation
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HB-62332
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 961
- 133 i första hand
- Antagna
- 120
- urval 2
- Reserver
- 316
- Sökande per plats
- 8
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 15,79 | 15,7 | −0,09 |
| Högskoleprov (HP) | 0,50 | 0,45 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 16,39 | 16,25 | −0,14 |
| Antagna totalt | 200 | 120 | −80 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2024 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 3 terminer och legat kvar i 1 (median −0,09). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 1 av 3 terminer, minst 0,50 under i 1 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2024 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 3 terminer och legat kvar i 1 (1 gång antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 2 av 3 terminer, minst 0,10 under i 1 och minst 0,20 under i 1.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 15,79 → 15,70 (−0,09) | 0,50 → 0,45 (−0,05) |
| HT 2025 | 15,82 → 15,82 (±0) | 0,40 → 0,40 (±0) |
| HT 2024 | 14,68 → 13,85 (−0,83) | 0,15 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,79) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2024
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2024 | 13,85 | 14,53 |
| HT 2025 | 15,82 | 15,97 |
| HT 2026 | 15,70 | 16,25 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | 0,40 |
| HT 2026 | 0,45 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2024 | 864 | 127 |
| HT 2025 | 985 | 150 |
| HT 2026 | 961 | 133 |
Om programmet
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Samhällskunskap 1b eller Samhällskunskap 1a1 + 1a2 och Engelska 6 + Eller: Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2, Engelska nivå 2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Borås.
Liknande program vid Högskolan i Borås
- Bibliotekarie, distansutbildningBI20,21HP1,10Sökande/plats11,1
- Event ManagementBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,5
- Senare del av program, Bibliotekarie, distansutbildningBI–HP–Sökande/plats–
- BibliotekarieBI18,25HP0,70Sökande/plats6,9
- Senare del av program, Kandidatprogram i offentlig förvaltning, distansutbildningBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
HB-62332 · nationell antagning
961 sökande, 133 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3 | 6 | 3 | 5 | 11 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,79 | 101 | 15,7 | 58 | 100 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,39 | 26 | 16,25 | 17 | 82 |
| HP Högskoleprovet | 0,50 | 67 | 0,45 | 40 | 21 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 6 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 138 |
HB-S2332 · nationell antagning
Senare del av program, Kandidatprogram i strategisk information och kommunikation. 1 sökande, 0 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| - Ingen urvalsgrupp | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i strategisk information och kommunikation
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i strategisk information och kommunikation vid Högskolan i Borås HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,7, HP 0,45 och BII 16,25. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i strategisk information och kommunikation vid Högskolan i Borås?
HT 2026 sökte 961 personer, varav 133 i första hand. 120 antogs, alltså 8 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Kandidatprogram i strategisk information och kommunikation vid Högskolan i Borås?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 15,7 HT 2026 mot 15,82 HT 2025. Sökande: 961 mot 985.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor80 %(765)
- Män20 %(196)
- 24 år eller yngre29 %276
- 25–34 år42 %404
- 35 år eller äldre29 %281
- Antagna kvinnor86 %(103)
- Antagna män14 %(17)
Anmälningskod HB-62332. Källa: UHR.