Bibliotekarie
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HB-62301
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 553
- 175 i första hand
- Antagna
- 80
- urval 2
- Reserver
- 151
- Sökande per plats
- 6,9
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,02 | 18,25 | +0,23 |
| Högskoleprov (HP) | 0,70 | 0,70 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 17,66 | 18,15 | +0,49 |
| Antagna totalt | 130 | 80 | −50 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2012 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 12 av 15 terminer, legat kvar i 2 och stigit i 1 (6 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,42). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 12 av 15 terminer, minst 0,50 under i 12 och minst 1,00 under i 12.
Sedan HT 2012 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 7 av 9 terminer och legat kvar i 2 (5 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,07). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 7 av 9 terminer, minst 0,10 under i 7 och minst 0,20 under i 6.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,02 → 18,25 (+0,23) | 0,70 → 0,70 (±0) |
| HT 2025 | 16,20 → 16,20 (±0) | 0,50 → 0,50 (±0) |
| HT 2024 | 14,82 → 14,82 (±0) | – |
| HT 2023 | 13,92 → 12,50 (−1,42) | – |
| HT 2022 | 13,70 → 11,88 (−1,82) | – |
| HT 2021 | 13,19 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2020 | 12,52 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2019 | 14,55 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2018 | 14,72 → alla behöriga antogs | 0,15 → alla behöriga antogs |
| HT 2017 | 15,69 → alla behöriga antogs | 0,65 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,02) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | 14,50 | 15,38 |
| HT 2014 | 14,45 | 14,50 |
| HT 2015 | 14,40 | 14,87 |
| HT 2016 | 14,23 | 14,10 |
| HT 2017 | Alla antogs | 12,93 |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | 11,88 | 13,97 |
| HT 2023 | 12,50 | 13,30 |
| HT 2024 | 14,82 | 14,26 |
| HT 2025 | 16,20 | 16,30 |
| HT 2026 | 18,25 | 18,15 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs |
| HT 2015 | 0,60 |
| HT 2016 | 0,40 |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | 0,50 |
| HT 2026 | 0,70 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 266 | 98 |
| HT 2009 | 489 | 183 |
| HT 2010 | 400 | 147 |
| HT 2011 | 354 | 129 |
| HT 2012 | 359 | 110 |
| HT 2013 | 447 | 133 |
| HT 2014 | 478 | 139 |
| HT 2015 | 503 | 146 |
| HT 2016 | 462 | 141 |
| HT 2017 | 426 | 133 |
| HT 2018 | 378 | 123 |
| HT 2019 | 360 | 125 |
| HT 2020 | 303 | 75 |
| HT 2021 | 349 | 77 |
| HT 2022 | 314 | 82 |
| HT 2023 | 364 | 120 |
| HT 2024 | 387 | 127 |
| HT 2025 | 465 | 169 |
| HT 2026 | 553 | 175 |
Om programmet
Vill du ha ett socialt arbete där du hjälper människor att navigera i dagens informationssamhälle? Då är biblioteket rätt arbetsplats för dig! Som bibliotekarie jobbar du med att söka, organisera och tillgängliggöra information.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Samhällskunskap 1b eller Samhällskunskap 1a1 + 1a2 och Engelska 6 + Eller: Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2, Engelska nivå 2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Borås.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Bibliotekarier och arkivarier | 38 300 kr34–44 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som arkivarie vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Högskolan i Borås
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
HB-62301 · nationell antagning
553 sökande, 175 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 4 | 3,5 | 4 | 9 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,02 | 37 | 18,25 | 19 | 77 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,66 | 7 | 18,15 | 5 | 40 |
| HP Högskoleprovet | 0,70 | 43 | 0,70 | 33 | 26 |
| HSKP Lärosätets eget urval | 225 | 39 | 222 | 19 | 60 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 39 |
HB-S2301 · nationell antagning
Senare del av program, Bibliotekarie. 3 sökande, 1 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| - Ingen urvalsgrupp | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Bibliotekarie
Vad krävdes för att komma in på Bibliotekarie vid Högskolan i Borås HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,25, HP 0,70 och BII 18,15. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Bibliotekarie vid Högskolan i Borås?
HT 2026 sökte 553 personer, varav 175 i första hand. 80 antogs, alltså 6,9 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Bibliotekarie vid Högskolan i Borås?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,25 HT 2026 mot 16,2 HT 2025. Sökande: 553 mot 465.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor79 %(435)
- Män21 %(118)
- 24 år eller yngre42 %231
- 25–34 år33 %182
- 35 år eller äldre25 %140
- Antagna kvinnor85 %(68)
- Antagna män15 %(12)
Anmälningskod HB-62301. Källa: UHR.