Kandidatprogram i ledarskap och organisering inom vård och omsorg
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HB-62210
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 163
- 319 i första hand
- Antagna
- 65
- urval 2
- Reserver
- 483
- Sökande per plats
- 17,9
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,9 | 17,7 | −0,2 |
| Högskoleprov (HP) | 0,65 | 0,65 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 17,71 | 17,71 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 85 | 65 | −20 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Bara 2 terminer med både urval 1 och urval 2 att jämföra här, så tabellen säger mer än ett genomsnitt.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,90 → 17,70 (−0,20) | 0,65 → 0,65 (±0) |
| HT 2025 | 18,40 → 18,22 (−0,18) | 0,70 → 0,70 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,90) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2025
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2025 | 18,22 | 19,08 |
| HT 2026 | 17,70 | 17,71 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2025 | 0,70 |
| HT 2026 | 0,65 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2025 | 1 101 | 316 |
| HT 2026 | 1 163 | 319 |
Om programmet
Är du intresserad av att leda och utveckla vården och omsorgen? Vill du arbeta med förbättringsarbete och organisering av en spännande sektor i omvandling? Den här utbildningen ger dig gedigna kunskaper i hur vård- och omsorgssektorn fungerar och kunskap om ledarskapets specifika förutsättningar inom vården och omsorgen. Utbildningen förbereder dig för att arbeta med ledarskap, personalfrågor, utvecklingsarbeten, och organisatoriska frågor inom en vård- och omsorgskontext.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Borås.
Liknande program vid Högskolan i Borås
- Magisterprogram i hållbar organisering och hälsofrämjande ledarskap inom vård och omsorgBI–HP–Sökande/plats4,5
- Industriell ekonomi - arbetsorganisation och ledarskapBI12,71HP0,55Sökande/plats7,0
- Kandidatprogram i offentlig förvaltning, distansutbildningBI17,23HP0,60Sökande/plats10,9
- Textil produktutveckling och entreprenörskapBI16,35HP0,70Sökande/plats10,2
- Event ManagementBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,5
- SjuksköterskeutbildningBI16,09HP0,70Sökande/plats12,3
- Magisterutbildning med inriktning arbetsvetenskapBI–HP–Sökande/plats21,9
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
HB-62210 · nationell antagning
1 163 sökande, 319 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| ALEV Lärosätets eget urval | 96 | 26 | 96 | 22 | 48 |
| BF Folkhögskola | 4 | 2 | 4 | 2 | 31 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,9 | 22 | 17,7 | 16 | 319 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,71 | 7 | 17,71 | 5 | 180 |
| HP Högskoleprovet | 0,65 | 28 | 0,65 | 20 | 70 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 11 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 41 |
HB-S2210 · nationell antagning
Senare del av program, Kandidatprogram i ledarskap och organisering inom vård och omsorg. 10 sökande, 7 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| DA Lärosätets eget urval | – | – | Alla antogs | 1 | 0 |
| HSKP Lärosätets eget urval | 53 | 8 | Alla antogs | 8 | 0 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i ledarskap och organisering inom vård och omsorg
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i ledarskap och organisering inom vård och omsorg vid Högskolan i Borås HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,7, HP 0,65 och BII 17,71. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i ledarskap och organisering inom vård och omsorg vid Högskolan i Borås?
HT 2026 sökte 1 163 personer, varav 319 i första hand. 65 antogs, alltså 17,9 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Kandidatprogram i ledarskap och organisering inom vård och omsorg vid Högskolan i Borås?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 17,7 HT 2026 mot 18,22 HT 2025. Sökande: 1 163 mot 1 101.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor81 %(944)
- Män19 %(219)
- 24 år eller yngre15 %170
- 25–34 år35 %410
- 35 år eller äldre50 %583
- Antagna kvinnor74 %(48)
- Antagna män26 %(17)
Anmälningskod HB-62210. Källa: UHR.