Textil produktutveckling och entreprenörskap
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HB-62104
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 406
- 111 i första hand
- Antagna
- 40
- urval 2
- Reserver
- 83
- Sökande per plats
- 10,2
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,75 | 16,35 | −1,4 |
| Högskoleprov (HP) | 0,75 | 0,70 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 16,2 | 15,85 | −0,35 |
| Antagna totalt | 50 | 40 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 15 terminer (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 14 av 15 terminer, minst 0,50 under i 14 och minst 1,00 under i 9.
Sedan HT 2011 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 14 av 15 terminer och legat kvar i 1 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 14 av 15 terminer, minst 0,10 under i 12 och minst 0,20 under i 4.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,75 → 16,35 (−1,40) | 0,75 → 0,70 (−0,05) |
| HT 2025 | 16,99 → 16,02 (−0,97) | 0,70 → 0,55 (−0,15) |
| HT 2024 | 16,34 → 14,16 (−2,18) | 0,70 → 0,20 (−0,50) |
| HT 2023 | 15,71 → 13,07 (−2,64) | 0,55 → alla behöriga antogs |
| HT 2022 | 16,74 → 15,38 (−1,36) | 0,75 → 0,55 (−0,20) |
| HT 2021 | 17,61 → 16,29 (−1,32) | 0,80 → 0,70 (−0,10) |
| HT 2020 | 17,60 → 16,10 (−1,50) | 0,70 → 0,60 (−0,10) |
| HT 2018 | 16,50 → alla behöriga antogs | 0,65 → alla behöriga antogs |
| HT 2017 | 16,26 → 15,31 (−0,95) | 0,75 → 0,65 (−0,10) |
| HT 2016 | 18,90 → 18,13 (−0,77) | 0,95 → 0,90 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,75) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2011
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2011 | 17,90 | 18,79 |
| HT 2012 | 17,90 | 19,14 |
| HT 2013 | 18,70 | 18,60 |
| HT 2014 | 18,40 | 18,38 |
| HT 2015 | 18,30 | 17,50 |
| HT 2016 | 18,13 | 17,58 |
| HT 2017 | 15,31 | 14,25 |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | 16,10 | 18,35 |
| HT 2021 | 16,29 | 16,32 |
| HT 2022 | 15,38 | 15,80 |
| HT 2023 | 13,07 | 12,95 |
| HT 2024 | 14,16 | 15,15 |
| HT 2025 | 16,02 | 14,83 |
| HT 2026 | 16,35 | 15,85 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2011 | 0,90 |
| HT 2012 | 1,00 |
| HT 2013 | 0,90 |
| HT 2014 | 0,80 |
| HT 2015 | 0,95 |
| HT 2016 | 0,90 |
| HT 2017 | 0,65 |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | 0,60 |
| HT 2021 | 0,70 |
| HT 2022 | 0,55 |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | 0,20 |
| HT 2025 | 0,55 |
| HT 2026 | 0,70 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2011 | 373 | 89 |
| HT 2012 | 381 | 71 |
| HT 2013 | 456 | 97 |
| HT 2014 | 411 | 108 |
| HT 2015 | 444 | 113 |
| HT 2016 | 294 | 50 |
| HT 2017 | 234 | 41 |
| HT 2018 | 246 | 41 |
| HT 2019 | 186 | 37 |
| HT 2020 | 330 | 88 |
| HT 2021 | 324 | 82 |
| HT 2022 | 274 | 79 |
| HT 2023 | 227 | 65 |
| HT 2024 | 292 | 68 |
| HT 2025 | 354 | 73 |
| HT 2026 | 406 | 111 |
Om programmet
Utveckla dina ideer och visioner till produkter och företag. Testa dig fram bland innovationer och strategier för att till slut hitta ditt sätt att förändra och revolutionera textilbranschen. Du inte bara arbetar i den, du är den.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller Matematik 2b eller Matematik 2c och Samhällskunskap 1b eller Samhällskunskap 1a1 + 1a2 + Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Borås.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Ingenjörer och tekniker inom maskinteknik | 45 500 kr37–58 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som ingenjör och tekniker inom maskinteknik vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för grön omställning.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Högskolan i Borås
- TextilekonomutbildningenBI16,45HP0,75Sökande/plats5,8
- Event ManagementBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,5
- Mode och marknadsföring, kandidatprogram i textilt managementBI15,30HP0,65Sökande/plats7,5
- Konstnärligt masterprogram i textil- och modedesign, inriktning modedesignBI–HP–Sökande/plats–
- Masterprogram i fashion management och marknadsföringBI–HP–Sökande/plats5,4
- TextilingenjörsutbildningenBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,5
- Kandidatprogram i ledarskap och organisering inom vård och omsorgBI17,70HP0,65Sökande/plats17,9
- EkonomutbildningenBI16,91HP0,95Sökande/plats15,9
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HB-62104
HB-62104 · nationell antagning
406 sökande, 111 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | 3 | 1 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,75 | 29 | 16,35 | 23 | 69 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,2 | 4 | 15,85 | 3 | 22 |
| HP Högskoleprovet | 0,75 | 17 | 0,70 | 13 | 48 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
Vanliga frågor om Textil produktutveckling och entreprenörskap
Vad krävdes för att komma in på Textil produktutveckling och entreprenörskap vid Högskolan i Borås HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,35, HP 0,70 och BII 15,85. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Textil produktutveckling och entreprenörskap vid Högskolan i Borås?
HT 2026 sökte 406 personer, varav 111 i första hand. 40 antogs, alltså 10,2 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Textil produktutveckling och entreprenörskap vid Högskolan i Borås?
Ja, den steg: i BI krävdes 16,35 HT 2026 mot 16,02 HT 2025. Sökande: 406 mot 354.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor89 %(362)
- Män11 %(44)
- 24 år eller yngre86 %350
- 25–34 år12 %49
- 35 år eller äldre2 %7
- Antagna kvinnor88 %(35)
- Antagna män12 %(5)
Anmälningskod HB-62104. Källa: UHR.