Ekonomutbildningen
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HB-62129
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 951
- 78 i första hand
- Antagna
- 60
- urval 2
- Reserver
- 185
- Sökande per plats
- 15,9
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,34 | 16,91 | −0,43 |
| Högskoleprov (HP) | 1,05 | 0,95 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 16,98 | 16,82 | −0,16 |
| Antagna totalt | 70 | 60 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2014 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 13 terminer (median −0,48). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 11 av 13 terminer, minst 0,50 under i 6 och minst 1,00 under i 2.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 10 av 14 terminer och legat kvar i 4 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 10 av 14 terminer, minst 0,10 under i 7 och minst 0,20 under i 2.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,34 → 16,91 (−0,43) | 1,05 → 0,95 (−0,10) |
| HT 2025 | 17,34 → 16,60 (−0,74) | 0,90 → 0,80 (−0,10) |
| HT 2024 | 17,05 → 15,81 (−1,24) | 0,85 → 0,80 (−0,05) |
| HT 2023 | 16,73 → 15,36 (−1,37) | 0,80 → 0,60 (−0,20) |
| HT 2022 | 16,77 → 16,24 (−0,53) | 0,85 → 0,85 (±0) |
| HT 2021 | 17,53 → 17,29 (−0,24) | 0,85 → 0,85 (±0) |
| HT 2020 | 17,54 → 17,13 (−0,41) | 0,85 → 0,75 (−0,10) |
| HT 2019 | 17,50 → 17,08 (−0,42) | 0,90 → 0,80 (−0,10) |
| HT 2018 | 17,29 → 16,86 (−0,43) | 0,95 → 0,95 (±0) |
| HT 2017 | 17,59 → 17,11 (−0,48) | 1,00 → 0,90 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,34) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2014 | 18,10 | 19,67 |
| HT 2015 | 18,43 | 17,60 |
| HT 2016 | 17,25 | 17,40 |
| HT 2017 | 17,11 | 17,16 |
| HT 2018 | 16,86 | 17,63 |
| HT 2019 | 17,08 | 16,95 |
| HT 2020 | 17,13 | 16,93 |
| HT 2021 | 17,29 | 17,19 |
| HT 2022 | 16,24 | 16,85 |
| HT 2023 | 15,36 | 15,54 |
| HT 2024 | 15,81 | 15,97 |
| HT 2025 | 16,60 | 16,70 |
| HT 2026 | 16,91 | 16,82 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2014 | 1,10 |
| HT 2015 | 1,05 |
| HT 2016 | 1,00 |
| HT 2017 | 0,90 |
| HT 2018 | 0,95 |
| HT 2019 | 0,80 |
| HT 2020 | 0,75 |
| HT 2021 | 0,85 |
| HT 2022 | 0,85 |
| HT 2023 | 0,60 |
| HT 2024 | 0,80 |
| HT 2025 | 0,80 |
| HT 2026 | 0,95 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 731 | 99 |
| HT 2014 | 1 356 | 90 |
| HT 2015 | 1 366 | 115 |
| HT 2016 | 1 174 | 67 |
| HT 2017 | 1 133 | 70 |
| HT 2018 | 982 | 73 |
| HT 2019 | 789 | 60 |
| HT 2020 | 855 | 61 |
| HT 2021 | 876 | 62 |
| HT 2022 | 748 | 44 |
| HT 2023 | 657 | 46 |
| HT 2024 | 733 | 56 |
| HT 2025 | 866 | 53 |
| HT 2026 | 951 | 78 |
Om programmet
Ekonomutbildningen leder till en kandidatexamen med företagsekonomi som huvudområde. Utbildningen omfattar tre års studier på grundläggande nivå. Utbildningen ger dig en bredd inom området ekonomi och ett djup inom vald företagsekonomisk inriktning: management, marknadsföring eller redovisning. Den förbereder dig för ett kvalificerat arbete som ekonom och lägger grunden för vidare studier på avancerad nivå inom företagsekonomi.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 3b eller Matematik 3c eller Matematik C, Samhällskunskap 1b eller Samhällskunskap 1a1 + 1a2 och Engelska 6 + Eller: Matematik fortsättning nivå 1b eller nivå 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2, Engelska nivå 2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Borås.
Liknande program vid Högskolan i Borås
- CivilekonomprogrammetBI17,33HP0,95Sökande/plats12,0
- TextilekonomutbildningenBI16,45HP0,75Sökande/plats5,8
- Mode och marknadsföring, kandidatprogram i textilt managementBI15,30HP0,65Sökande/plats7,5
- Event ManagementBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,5
- Kandidatprogram i IT och ekonomiBI14,76HP0,65Sökande/plats9,0
- Industriell ekonomi - logistikingenjörBI14,56HP0,70Sökande/plats10,6
- Textil produktutveckling och entreprenörskapBI16,35HP0,70Sökande/plats10,2
- Industriell ekonomi - arbetsorganisation och ledarskapBI12,71HP0,55Sökande/plats7,0
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
HB-62129 · nationell antagning
951 sökande, 78 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 2,5 | 1 | 2,5 | 1 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,34 | 39 | 16,91 | 33 | 127 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,98 | 7 | 16,82 | 6 | 57 |
| HP Högskoleprovet | 1,05 | 23 | 0,95 | 20 | 148 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
HB-S2129 · nationell antagning
Senare del av program, Ekonomutbildningen. 10 sökande, 6 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| HSKP Lärosätets eget urval | Alla antogs | 6 | Alla antogs | 4 | 0 |
Vanliga frågor om Ekonomutbildningen
Vad krävdes för att komma in på Ekonomutbildningen vid Högskolan i Borås HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,91, HP 0,95 och BII 16,82. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Ekonomutbildningen vid Högskolan i Borås?
HT 2026 sökte 951 personer, varav 78 i första hand. 60 antogs, alltså 15,9 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Ekonomutbildningen vid Högskolan i Borås?
Ja, den steg: i BI krävdes 16,91 HT 2026 mot 16,6 HT 2025. Sökande: 951 mot 866.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor51 %(489)
- Män49 %(462)
- 24 år eller yngre86 %821
- 25–34 år11 %104
- 35 år eller äldre3 %26
- Antagna kvinnor50 %(30)
- Antagna män50 %(30)
Anmälningskod HB-62129. Källa: UHR.