Systemvetarutbildningen
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HB-62315
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 663
- 87 i första hand
- Antagna
- 110
- urval 2
- Reserver
- 115
- Sökande per plats
- 6
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 14,39 | 14,3 | −0,09 |
| Högskoleprov (HP) | 0,55 | 0,45 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 14,4 | 14,1 | −0,3 |
| Antagna totalt | 160 | 110 | −50 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2012 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 14 av 15 terminer och legat kvar i 1 (median −0,50). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 8 av 15 terminer, minst 0,50 under i 8 och minst 1,00 under i 5.
Sedan HT 2012 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 10 av 15 terminer och legat kvar i 5 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 10 av 15 terminer, minst 0,10 under i 4 och minst 0,20 under i 2.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 14,39 → 14,30 (−0,09) | 0,55 → 0,45 (−0,10) |
| HT 2025 | 14,90 → 14,68 (−0,22) | 0,55 → 0,55 (±0) |
| HT 2024 | 15,10 → 14,99 (−0,11) | 0,65 → 0,60 (−0,05) |
| HT 2023 | 14,94 → 14,70 (−0,24) | 0,55 → 0,55 (±0) |
| HT 2022 | 14,53 → 13,53 (−1,00) | 0,60 → 0,55 (−0,05) |
| HT 2021 | 14,42 → 13,38 (−1,04) | 0,60 → 0,60 (±0) |
| HT 2020 | 14,90 → 13,48 (−1,42) | 0,80 → 0,70 (−0,10) |
| HT 2019 | 14,31 → 12,96 (−1,35) | 0,75 → 0,40 (−0,35) |
| HT 2018 | 15,51 → 14,30 (−1,21) | 0,85 → 0,80 (−0,05) |
| HT 2017 | 14,73 → 13,88 (−0,85) | 0,80 → 0,75 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 14,39) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | 14,20 | 13,94 |
| HT 2013 | 14,40 | 14,85 |
| HT 2014 | 14,94 | 14,77 |
| HT 2015 | 14,90 | 14,59 |
| HT 2016 | 14,90 | 15,30 |
| HT 2017 | 13,88 | 14,80 |
| HT 2018 | 14,30 | 14,19 |
| HT 2019 | 12,96 | 13,62 |
| HT 2020 | 13,48 | 14,24 |
| HT 2021 | 13,38 | 14,80 |
| HT 2022 | 13,53 | 14,40 |
| HT 2023 | 14,70 | 15,85 |
| HT 2024 | 14,99 | 14,70 |
| HT 2025 | 14,68 | 13,91 |
| HT 2026 | 14,30 | 14,10 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | 0,60 |
| HT 2013 | 0,80 |
| HT 2014 | 0,90 |
| HT 2015 | 0,85 |
| HT 2016 | 0,95 |
| HT 2017 | 0,75 |
| HT 2018 | 0,80 |
| HT 2019 | 0,40 |
| HT 2020 | 0,70 |
| HT 2021 | 0,60 |
| HT 2022 | 0,55 |
| HT 2023 | 0,55 |
| HT 2024 | 0,60 |
| HT 2025 | 0,55 |
| HT 2026 | 0,45 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 135 | 23 |
| HT 2009 | 160 | 30 |
| HT 2010 | 150 | 13 |
| HT 2011 | 215 | 13 |
| HT 2012 | 320 | 27 |
| HT 2013 | 378 | 29 |
| HT 2014 | 435 | 49 |
| HT 2015 | 488 | 50 |
| HT 2016 | 655 | 95 |
| HT 2017 | 557 | 66 |
| HT 2018 | 551 | 70 |
| HT 2019 | 505 | 64 |
| HT 2020 | 540 | 69 |
| HT 2021 | 596 | 89 |
| HT 2022 | 618 | 111 |
| HT 2023 | 638 | 100 |
| HT 2024 | 699 | 113 |
| HT 2025 | 658 | 98 |
| HT 2026 | 663 | 87 |
Om programmet
Vill du vara med och designa framtidens effektiva och värdefulla digitala lösningar? Systemvetarutbildningen rustar dig för framtida jobb som systemanalytiker, användbarhetsexpert eller systemdesigner där du utvecklar digitala lösningar som är anpassade efter företags och människors behov. I din framtida yrkesroll behövs breda kunskaper inom såväl verksamhetsfrågor som digital teknik.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller Matematik 2b eller Matematik 2c, Samhällskunskap 1b eller Samhällskunskap 1a1 + 1a2 och Engelska 6 + Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2, Engelska nivå 2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Borås.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Systemanalytiker och IT-arkitekter m.fl. | 56 200 kr41–78 tkr | Storaökar på 5 år |
| Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. | 53 500 kr40–73 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som systemanalytiker och IT-arkitekt vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Högskolan i Borås
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HB-62315
HB-62315 · nationell antagning
663 sökande, 87 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3 | 5 | 3 | 4 | 5 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 14,39 | 84 | 14,3 | 56 | 63 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 14,4 | 18 | 14,1 | 13 | 28 |
| HP Högskoleprovet | 0,55 | 53 | 0,45 | 37 | 46 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 27 |
Vanliga frågor om Systemvetarutbildningen
Vad krävdes för att komma in på Systemvetarutbildningen vid Högskolan i Borås HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,3, HP 0,45 och BII 14,1. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Systemvetarutbildningen vid Högskolan i Borås?
HT 2026 sökte 663 personer, varav 87 i första hand. 110 antogs, alltså 6 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Systemvetarutbildningen vid Högskolan i Borås?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 14,3 HT 2026 mot 14,68 HT 2025. Sökande: 663 mot 658.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor40 %(268)
- Män60 %(395)
- 24 år eller yngre71 %469
- 25–34 år24 %161
- 35 år eller äldre5 %33
- Antagna kvinnor49 %(54)
- Antagna män51 %(56)
Anmälningskod HB-62315. Källa: UHR.