Civilekonomprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HH-10002
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 572
- 234 i första hand
- Antagna
- 82
- urval 2
- Reserver
- 334
- Sökande per plats
- 19,2
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,8 | 18,7 | −0,1 |
| Högskoleprov (HP) | 1,15 | 1,15 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 19,1 | 19,1 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 105 | 82 | −23 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 13 av 17 terminer, legat kvar i 2 och stigit i 2 (median −0,16). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 4 av 17 terminer och aldrig 0,50 eller mer under.
Sedan HT 2010 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 17 terminer och legat kvar i 12 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 5 av 17 terminer, minst 0,10 under i 2 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,80 → 18,70 (−0,10) | 1,15 → 1,15 (±0) |
| HT 2025 | 18,90 → 18,74 (−0,16) | 1,15 → 1,15 (±0) |
| HT 2024 | 18,96 → 18,79 (−0,17) | 1,05 → 1,05 (±0) |
| HT 2023 | 18,85 → 18,59 (−0,26) | 1,00 → 1,00 (±0) |
| HT 2022 | 18,90 → 18,67 (−0,23) | 1,10 → 1,05 (−0,05) |
| HT 2021 | 18,96 → 18,96 (±0) | 1,05 → 1,05 (±0) |
| HT 2020 | 18,60 → 18,50 (−0,10) | 0,95 → 0,95 (±0) |
| HT 2019 | 17,91 → 17,70 (−0,21) | 1,00 → 1,00 (±0) |
| HT 2018 | 18,10 → 17,81 (−0,29) | 1,05 → 1,05 (±0) |
| HT 2017 | 18,30 → 17,81 (−0,49) | 1,10 → 1,05 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,80) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2010
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2010 | 19,25 | 19,96 |
| HT 2011 | 19,62 | 19,42 |
| HT 2012 | 19,50 | 19,96 |
| HT 2013 | 19,68 | 18,79 |
| HT 2014 | 19,55 | 20,31 |
| HT 2015 | 19,30 | 19,45 |
| HT 2016 | 18,70 | 18,41 |
| HT 2017 | 17,81 | 17,78 |
| HT 2018 | 17,81 | 17,64 |
| HT 2019 | 17,70 | 17,50 |
| HT 2020 | 18,50 | 17,18 |
| HT 2021 | 18,96 | 19,12 |
| HT 2022 | 18,67 | 18,23 |
| HT 2023 | 18,59 | 18,70 |
| HT 2024 | 18,79 | 18,60 |
| HT 2025 | 18,74 | 19,10 |
| HT 2026 | 18,70 | 19,10 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2010 | 1,10 |
| HT 2011 | 1,10 |
| HT 2012 | 1,20 |
| HT 2013 | 1,15 |
| HT 2014 | 1,20 |
| HT 2015 | 1,25 |
| HT 2016 | 1,10 |
| HT 2017 | 1,05 |
| HT 2018 | 1,05 |
| HT 2019 | 1,00 |
| HT 2020 | 0,95 |
| HT 2021 | 1,05 |
| HT 2022 | 1,05 |
| HT 2023 | 1,00 |
| HT 2024 | 1,05 |
| HT 2025 | 1,15 |
| HT 2026 | 1,15 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2010 | 1 735 | 151 |
| HT 2011 | 1 868 | 146 |
| HT 2012 | 1 873 | 161 |
| HT 2013 | 1 905 | 170 |
| HT 2014 | 2 297 | 226 |
| HT 2015 | 1 996 | 158 |
| HT 2016 | 1 821 | 164 |
| HT 2017 | 1 637 | 139 |
| HT 2018 | 1 537 | 146 |
| HT 2019 | 1 225 | 189 |
| HT 2020 | 1 376 | 210 |
| HT 2021 | 1 739 | 240 |
| HT 2022 | 1 377 | 196 |
| HT 2023 | 1 381 | 205 |
| HT 2024 | 1 582 | 234 |
| HT 2025 | 1 642 | 243 |
| HT 2026 | 1 572 | 234 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 15| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Linköpings universitet Linköping | 19,58 | 1,35 | 18,8 | 4 033 |
| Örebro universitet Örebro | 19,27 | 1,20 | 28,3 | 2 290 |
| Linköpings universitet Internationella civilekonomprogrammet · Linköping | 19,06 | 1,20 | 11,1 | 1 917 |
| Högskolan i Halmstad Halmstad · Du tittar på den här | 18,70 | 1,15 | 19,2 | 1 572 |
| Karlstads universitet Karlstad | 18,33 | 1,10 | 13,0 | 1 714 |
| Jönköping University Civilekonomprogrammet - Företagsekonomi · Jönköping | 18,28 | – | 13,2 | 1 828 |
| Umeå universitet Umeå | 17,85 | 1,05 | 10,0 | 1 406 |
| Jönköping University Civilekonomprogrammet - Nationalekonomi · Jönköping | 17,71 | – | 25,6 | 870 |
| Högskolan i Borås Borås | 17,33 | 0,95 | 12,0 | 1 318 |
| Linnéuniversitetet Växjö | 16,86 | 0,95 | 6,7 | 1 547 |
Om programmet
Framtidens civilekonom löser komplexa ekonomiska uppgifter och fattar viktiga beslut för verksamheter i både näringsliv och inom offentlig sektor. Civilekonomprogrammet leder fram till en bred yrkesexamen som ger dig en bra start på yrkeslivet. Du väljer inom vilket av tre områden som du vill fördjupa dig: redovisning och finansiell analys, internationell marknadsföring eller strategisk ledning. Genom hela programmet kommer hållbarhet att beaktas från olika perspektiv.
- Omfattning
- 240 högskolepoäng, ca 4 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6, Matematik 3b eller 3c eller Matematik C, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Matematik - fortsättning nivå 1b eller nivå 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2.
- Examen
- Civilekonomexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Halmstad.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Övriga ekonomer | 52 000 kr36–79 tkr | – |
| Controller | 55 100 kr42–80 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Revisorer m.fl. | 47 600 kr35–73 tkr | Storaökar på 5 år |
| Finansanalytiker och investeringsrådgivare m.fl. | 67 400 kr39–118 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Högskolan i Halmstad
- EkonomprogrammetBI18,43HP1,10Sökande/plats21,3
- Internationella marknadsföringsprogrammetBI17,02HP0,85Sökande/plats10,0
- Magisterprogram i ansvarsfull global marknadsföringBI–HP–Sökande/plats–
- Magisterprogram i ledning av hållbart företagandeBI–HP–Sökande/plats3,6
- Magisterprogram i företagsekonomisk analys för innovation och hållbart företagandeBI–HP–Sökande/plats3,5
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HH-10002
HH-10002 · nationell antagning
1 572 sökande, 234 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,8 | 60 | 18,7 | 46 | 265 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,1 | 9 | 19,1 | 8 | 84 |
| HP Högskoleprovet | 1,15 | 36 | 1,15 | 28 | 262 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Civilekonomprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Civilekonomprogrammet vid Högskolan i Halmstad HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,7, HP 1,15 och BII 19,1. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilekonomprogrammet vid Högskolan i Halmstad?
HT 2026 sökte 1 572 personer, varav 234 i första hand. 82 antogs, alltså 19,2 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Civilekonomprogrammet vid Högskolan i Halmstad?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 18,7 HT 2026 mot 18,74 HT 2025. Sökande: 1 572 mot 1 642.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Civilekonomprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 15 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor44 %(693)
- Män56 %(879)
- 24 år eller yngre93 %1 467
- 25–34 år6 %92
- 35 år eller äldre1 %13
- Antagna kvinnor40 %(33)
- Antagna män60 %(49)
Anmälningskod HH-10002. Källa: UHR.