Internationella marknadsföringsprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HH-10006
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 529
- 67 i första hand
- Antagna
- 53
- urval 2
- Reserver
- 105
- Sökande per plats
- 10
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,02 | 17,02 | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | 0,85 | 0,85 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 16,6 | 14,98 | −1,62 |
| Antagna totalt | 75 | 53 | −22 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 14 av 16 terminer och legat kvar i 2 (median −0,53). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 11 av 16 terminer, minst 0,50 under i 9 och minst 1,00 under i 2.
Sedan HT 2010 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 6 av 16 terminer och legat kvar i 10 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 6 av 16 terminer, minst 0,10 under i 3 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,02 → 17,02 (±0) | 0,85 → 0,85 (±0) |
| HT 2025 | 17,23 → 15,94 (−1,29) | 0,80 → 0,70 (−0,10) |
| HT 2024 | 16,92 → 16,57 (−0,35) | 0,75 → 0,75 (±0) |
| HT 2023 | 16,19 → 15,63 (−0,56) | 0,60 → 0,60 (±0) |
| HT 2022 | 17,44 → 16,54 (−0,90) | 0,85 → 0,80 (−0,05) |
| HT 2020 | 16,20 → 16,14 (−0,06) | 0,65 → 0,65 (±0) |
| HT 2019 | 14,93 → 14,18 (−0,75) | 0,70 → 0,60 (−0,10) |
| HT 2018 | 16,14 → 15,05 (−1,09) | 0,80 → 0,80 (±0) |
| HT 2017 | 16,97 → 16,28 (−0,69) | 0,95 → 0,90 (−0,05) |
| HT 2016 | 17,70 → 16,90 (−0,80) | 0,95 → 0,90 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,02) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2010
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2010 | 18,10 | 17,65 |
| HT 2011 | 16,80 | 18,30 |
| HT 2012 | 18,20 | 18,08 |
| HT 2013 | 18,30 | 18,10 |
| HT 2014 | 18,65 | 17,81 |
| HT 2015 | 18,35 | 18,90 |
| HT 2016 | 16,90 | 16,60 |
| HT 2017 | 16,28 | 16,40 |
| HT 2018 | 15,05 | 15,98 |
| HT 2019 | 14,18 | 15,80 |
| HT 2020 | 16,14 | 16,24 |
| HT 2022 | 16,54 | 16,51 |
| HT 2023 | 15,63 | 16,20 |
| HT 2024 | 16,57 | 16,28 |
| HT 2025 | 15,94 | 16,45 |
| HT 2026 | 17,02 | 14,98 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2010 | 0,90 |
| HT 2011 | 0,80 |
| HT 2012 | 1,00 |
| HT 2013 | 1,00 |
| HT 2014 | 1,05 |
| HT 2015 | 1,10 |
| HT 2016 | 0,90 |
| HT 2017 | 0,90 |
| HT 2018 | 0,80 |
| HT 2019 | 0,60 |
| HT 2020 | 0,65 |
| HT 2022 | 0,80 |
| HT 2023 | 0,60 |
| HT 2024 | 0,75 |
| HT 2025 | 0,70 |
| HT 2026 | 0,85 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2010 | 551 | 98 |
| HT 2011 | 588 | 73 |
| HT 2012 | 771 | 110 |
| HT 2013 | 919 | 110 |
| HT 2014 | 1 071 | 123 |
| HT 2015 | 1 030 | 131 |
| HT 2016 | 947 | 111 |
| HT 2017 | 774 | 109 |
| HT 2018 | 685 | 90 |
| HT 2019 | 567 | 87 |
| HT 2020 | 577 | 87 |
| HT 2022 | 485 | 85 |
| HT 2023 | 480 | 66 |
| HT 2024 | 540 | 74 |
| HT 2025 | 556 | 67 |
| HT 2026 | 529 | 67 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Högskolan i Halmstad Halmstad · Du tittar på den här | 17,02 | 0,85 | 10,0 | 529 |
| Mälardalens universitet Västerås | 15,88 | 0,55 | 7,3 | 587 |
Om programmet
Internationella marknadsföringsprogrammet förbereder dig för en yrkesframtid på den internationella arbetsmarknaden. Du får en ekonomutbildning med specialisering på internationell marknadsföring. Under utbildningen lär du dig det som du behöver för att jobba som marknadsförare med ett internationellt perspektiv. Stor vikt läggs vid frågor om etik, jämställdhet och hållbarhet.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6, Matematik 3b eller 3c eller Matematik C, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Matematik - fortsättning nivå 1b eller nivå 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2.
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Halmstad.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Marknadsanalytiker och marknadsförare m.fl. | 53 000 kr35–79 tkr | Småökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som marknadsanalytiker och marknadsförare vara små. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Högskolan i Halmstad
- Magisterprogram i ansvarsfull global marknadsföringBI–HP–Sökande/plats–
- EkonomprogrammetBI18,43HP1,10Sökande/plats21,3
- CivilekonomprogrammetBI18,70HP1,15Sökande/plats19,2
- Magisterprogram i ledning av hållbart företagandeBI–HP–Sökande/plats3,6
- Magisterprogram i företagsekonomisk analys för innovation och hållbart företagandeBI–HP–Sökande/plats3,5
- Strategisk svenska - digital kommunikation, forensik och marknadsföringBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,9
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HH-10006
HH-10006 · nationell antagning
529 sökande, 67 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,02 | 42 | 17,02 | 28 | 62 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,6 | 7 | 14,98 | 6 | 19 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,85 | 25 | 0,85 | 18 | 62 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 26 |
Vanliga frågor om Internationella marknadsföringsprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Internationella marknadsföringsprogrammet vid Högskolan i Halmstad HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,02, HP 0,85 och BII 14,98. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Internationella marknadsföringsprogrammet vid Högskolan i Halmstad?
HT 2026 sökte 529 personer, varav 67 i första hand. 53 antogs, alltså 10 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Internationella marknadsföringsprogrammet vid Högskolan i Halmstad?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,02 HT 2026 mot 15,94 HT 2025. Sökande: 529 mot 556.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Internationella marknadsföringsprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor66 %(347)
- Män34 %(182)
- 24 år eller yngre92 %487
- 25–34 år7 %35
- 35 år eller äldre1 %7
- Antagna kvinnor72 %(38)
- Antagna män28 %(15)
Anmälningskod HH-10006. Källa: UHR.