Ekonomprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HH-10003
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 318
- 140 i första hand
- Antagna
- 62
- urval 2
- Reserver
- 302
- Sökande per plats
- 21,3
- Extrem konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,54 | 18,43 | −0,11 |
| Högskoleprov (HP) | 1,10 | 1,10 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 18,35 | 18,35 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 85 | 62 | −23 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (median −0,28). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 9 av 17 terminer, minst 0,50 under i 2 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2009 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 3 av 18 terminer, legat kvar i 14 och stigit i 1 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 3 av 18 terminer, minst 0,10 under i 2 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,54 → 18,43 (−0,11) | 1,10 → 1,10 (±0) |
| HT 2025 | 18,59 → 18,31 (−0,28) | 1,10 → 1,10 (±0) |
| HT 2024 | 18,59 → 18,23 (−0,36) | 1,00 → 1,00 (±0) |
| HT 2023 | 18,20 → 18,11 (−0,09) | 0,95 → 0,95 (±0) |
| HT 2022 | 18,02 → 17,95 (−0,07) | 0,95 → 0,95 (±0) |
| HT 2021 | 18,10 → 18,08 (−0,02) | 0,95 → 0,95 (±0) |
| HT 2020 | 17,75 → 17,58 (−0,17) | 0,85 → 0,80 (−0,05) |
| HT 2019 | 17,06 → 17,05 (−0,01) | 0,85 → 0,85 (±0) |
| HT 2018 | 16,98 → 16,78 (−0,20) | 1,00 → 1,00 (±0) |
| HT 2017 | 17,86 → 17,24 (−0,62) | 1,10 → 0,95 (−0,15) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,54) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 18,37 | 20,35 |
| HT 2011 | 18,00 | 17,40 |
| HT 2012 | 18,24 | 19,13 |
| HT 2013 | 18,80 | 18,68 |
| HT 2014 | 18,80 | 19,05 |
| HT 2015 | 19,05 | 19,23 |
| HT 2016 | 17,90 | 18,07 |
| HT 2017 | 17,24 | 16,76 |
| HT 2018 | 16,78 | 16,85 |
| HT 2019 | 17,05 | 16,35 |
| HT 2020 | 17,58 | 16,88 |
| HT 2021 | 18,08 | 17,63 |
| HT 2022 | 17,95 | 17,35 |
| HT 2023 | 18,11 | 17,65 |
| HT 2024 | 18,23 | 18,39 |
| HT 2025 | 18,31 | 18,35 |
| HT 2026 | 18,43 | 18,35 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | – |
| HT 2009 | 0,70 |
| HT 2010 | 1,00 |
| HT 2011 | 0,80 |
| HT 2012 | 1,10 |
| HT 2013 | 1,10 |
| HT 2014 | 1,15 |
| HT 2015 | 1,20 |
| HT 2016 | 1,10 |
| HT 2017 | 0,95 |
| HT 2018 | 1,00 |
| HT 2019 | 0,85 |
| HT 2020 | 0,80 |
| HT 2021 | 0,95 |
| HT 2022 | 0,95 |
| HT 2023 | 0,95 |
| HT 2024 | 1,00 |
| HT 2025 | 1,10 |
| HT 2026 | 1,10 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 554 | 43 |
| HT 2009 | 747 | 58 |
| HT 2010 | 721 | 38 |
| HT 2011 | 825 | 47 |
| HT 2012 | 1 158 | 70 |
| HT 2013 | 1 341 | 90 |
| HT 2014 | 1 549 | 100 |
| HT 2015 | 1 639 | 95 |
| HT 2016 | 1 474 | 109 |
| HT 2017 | 1 370 | 95 |
| HT 2018 | 1 255 | 84 |
| HT 2019 | 984 | 98 |
| HT 2020 | 1 090 | 105 |
| HT 2021 | 1 322 | 118 |
| HT 2022 | 1 048 | 104 |
| HT 2023 | 1 016 | 112 |
| HT 2024 | 1 193 | 142 |
| HT 2025 | 1 308 | 119 |
| HT 2026 | 1 318 | 140 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 13| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Högskolan Kristianstad Ekonomprogrammet - Valfri inriktning · Kristianstad | 18,50 | 1,10 | 18,7 | 746 |
| Högskolan i Halmstad Halmstad · Du tittar på den här | 18,43 | 1,10 | 21,3 | 1 318 |
| Högskolan i Gävle Ortsoberoende · Distans | 17,50 | 0,90 | 14,9 | 2 987 |
| Högskolan Kristianstad Ekonomprogrammet - Bank och finans · Kristianstad | 16,54 | 0,85 | 13,4 | 801 |
| Mälardalens universitet Västerås | 16,39 | 0,85 | 13,0 | 1 173 |
| Högskolan Kristianstad Ekonomprogrammet - Redovisning och revision · Kristianstad | 16,34 | 0,75 | 10,4 | 625 |
| Mälardalens universitet Eskilstuna | 16,20 | 0,80 | 11,5 | 922 |
| Högskolan i Gävle Gävle | 15,78 | 0,80 | 8,9 | 803 |
| Högskolan Väst Trollhättan | 15,53 | 0,60 | 7,0 | 704 |
| Högskolan i Skövde Skövde | 13,68 | 0,45 | 3,9 | 693 |
Om programmet
Som företagsekonom arbetar du med olika områden inom ekonomi, till exempel marknadsföring, redovisning eller ledarskap. Ekonomprogrammet öppnar många dörrar, oavsett vilken bransch du är intresserad av. Du skaffar dig väldigt bra kunskaper i både företagsekonomi och nationalekonomi. Du väljer själv om du vill rikta in dig på kreativa eller analytiska arbetsuppgifter.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6, Matematik 3b eller 3c eller Matematik C, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Matematik - fortsättning nivå 1b eller nivå 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2.
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Halmstad.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Övriga ekonomer | 52 000 kr36–79 tkr | – |
| Controller | 55 100 kr42–80 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Revisorer m.fl. | 47 600 kr35–73 tkr | Storaökar på 5 år |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Högskolan i Halmstad
- CivilekonomprogrammetBI18,70HP1,15Sökande/plats19,2
- Internationella marknadsföringsprogrammetBI17,02HP0,85Sökande/plats10,0
- Magisterprogram i ansvarsfull global marknadsföringBI–HP–Sökande/plats–
- Magisterprogram i ledning av hållbart företagandeBI–HP–Sökande/plats3,6
- Magisterprogram i företagsekonomisk analys för innovation och hållbart företagandeBI–HP–Sökande/plats3,5
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 3 anmälningskoder
HH-10003 · nationell antagning
1 318 sökande, 140 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 3 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,54 | 46 | 18,43 | 33 | 226 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,35 | 9 | 18,35 | 6 | 88 |
| HP Högskoleprovet | 1,10 | 29 | 1,10 | 22 | 237 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
HH-D0000 · nationell antagning
Ekonomprogrammet, senare del av program, termin 3. 3 sökande, 1 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| - Ingen urvalsgrupp | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
HH-D0001 · nationell antagning
Ekonomprogrammet, senare del av program, termin 5. 2 sökande, 2 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| - Ingen urvalsgrupp | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Ekonomprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Ekonomprogrammet vid Högskolan i Halmstad HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,43, HP 1,10 och BII 18,35. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Ekonomprogrammet vid Högskolan i Halmstad?
HT 2026 sökte 1 318 personer, varav 140 i första hand. 62 antogs, alltså 21,3 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Ekonomprogrammet vid Högskolan i Halmstad?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,43 HT 2026 mot 18,31 HT 2025. Sökande: 1 318 mot 1 308.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Ekonomprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 13 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor48 %(631)
- Män52 %(687)
- 24 år eller yngre88 %1 165
- 25–34 år10 %134
- 35 år eller äldre1 %19
- Antagna kvinnor53 %(33)
- Antagna män47 %(29)
Anmälningskod HH-10003. Källa: UHR.