Ekonomprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HV-93322
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 704
- 119 i första hand
- Antagna
- 100
- urval 2
- Reserver
- 150
- Sökande per plats
- 7
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,52 | 15,53 | −0,99 |
| Högskoleprov (HP) | 0,75 | 0,60 | −0,15 |
| Betyg (BII) | 16,17 | 16,13 | −0,04 |
| Antagna totalt | 100 | 100 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (median −0,99). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 17 terminer, minst 0,50 under i 17 och minst 1,00 under i 7.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 19 terminer (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 19 terminer, minst 0,10 under i 14 och minst 0,20 under i 7.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,52 → 15,53 (−0,99) | 0,75 → 0,60 (−0,15) |
| HT 2025 | 16,79 → 15,96 (−0,83) | 0,85 → 0,75 (−0,10) |
| HT 2024 | 15,71 → 13,92 (−1,79) | 0,65 → 0,45 (−0,20) |
| HT 2023 | 15,45 → 11,81 (−3,64) | 0,55 → alla behöriga antogs |
| HT 2022 | 16,38 → 14,64 (−1,74) | 0,75 → 0,50 (−0,25) |
| HT 2021 | 17,08 → 16,42 (−0,66) | 0,80 → 0,65 (−0,15) |
| HT 2020 | 16,88 → 16,18 (−0,70) | 0,70 → 0,65 (−0,05) |
| HT 2019 | 16,77 → 15,42 (−1,35) | 0,70 → 0,40 (−0,30) |
| HT 2018 | 16,61 → 15,26 (−1,35) | 0,75 → 0,60 (−0,15) |
| HT 2017 | 17,14 → 15,60 (−1,54) | 0,85 → 0,75 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,52) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 14,75 | 15,29 |
| HT 2011 | 16,85 | 16,25 |
| HT 2012 | 16,52 | 16,21 |
| HT 2013 | 17,40 | 16,83 |
| HT 2014 | 17,70 | 17,60 |
| HT 2015 | 17,70 | 17,84 |
| HT 2016 | 16,80 | 16,01 |
| HT 2017 | 15,60 | 15,69 |
| HT 2018 | 15,26 | 15,58 |
| HT 2019 | 15,42 | 14,95 |
| HT 2020 | 16,18 | 16,06 |
| HT 2021 | 16,42 | 16,30 |
| HT 2022 | 14,64 | 15,36 |
| HT 2023 | 11,81 | 12,83 |
| HT 2024 | 13,92 | 15,46 |
| HT 2025 | 15,96 | 15,69 |
| HT 2026 | 15,53 | 16,13 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | 0,40 |
| HT 2011 | 0,60 |
| HT 2012 | 0,60 |
| HT 2013 | 0,75 |
| HT 2014 | 0,90 |
| HT 2015 | 0,95 |
| HT 2016 | 0,90 |
| HT 2017 | 0,75 |
| HT 2018 | 0,60 |
| HT 2019 | 0,40 |
| HT 2020 | 0,65 |
| HT 2021 | 0,65 |
| HT 2022 | 0,50 |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | 0,45 |
| HT 2025 | 0,75 |
| HT 2026 | 0,60 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 282 | 82 |
| HT 2009 | 309 | 79 |
| HT 2010 | 549 | 100 |
| HT 2011 | 662 | 125 |
| HT 2012 | 752 | 119 |
| HT 2013 | 1 095 | 145 |
| HT 2014 | 1 272 | 166 |
| HT 2015 | 1 361 | 156 |
| HT 2016 | 1 096 | 132 |
| HT 2017 | 914 | 122 |
| HT 2018 | 864 | 104 |
| HT 2019 | 677 | 81 |
| HT 2020 | 715 | 132 |
| HT 2021 | 743 | 112 |
| HT 2022 | 648 | 84 |
| HT 2023 | 569 | 84 |
| HT 2024 | 697 | 137 |
| HT 2025 | 669 | 106 |
| HT 2026 | 704 | 119 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 13| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Högskolan Kristianstad Ekonomprogrammet - Valfri inriktning · Kristianstad | 18,50 | 1,10 | 18,7 | 746 |
| Högskolan i Halmstad Halmstad | 18,43 | 1,10 | 21,3 | 1 318 |
| Högskolan i Gävle Ortsoberoende · Distans | 17,50 | 0,90 | 14,9 | 2 987 |
| Högskolan Kristianstad Ekonomprogrammet - Bank och finans · Kristianstad | 16,54 | 0,85 | 13,4 | 801 |
| Mälardalens universitet Västerås | 16,39 | 0,85 | 13,0 | 1 173 |
| Högskolan Kristianstad Ekonomprogrammet - Redovisning och revision · Kristianstad | 16,34 | 0,75 | 10,4 | 625 |
| Mälardalens universitet Eskilstuna | 16,20 | 0,80 | 11,5 | 922 |
| Högskolan i Gävle Gävle | 15,78 | 0,80 | 8,9 | 803 |
| Högskolan Väst Trollhättan · Du tittar på den här | 15,53 | 0,60 | 7,0 | 704 |
| Högskolan i Skövde Skövde | 13,68 | 0,45 | 3,9 | 693 |
Om programmet
Om utbildningen Organisationer, företag och myndigheter behöver ekonomer som har kunskap och förmåga att värdera komplexa ekonomiska sammanhang och situationer. Ekonomprogrammet (180 hp) erbjuds med företagsekonomi som huvudområde. Området företagsekonomi innehåller teorier, metoder och modeller för hur organisationer och företag fungerar samt hur de kan uppnå sina mål.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet. Du behöver också: Engelska 6, Matematik 3b eller Matematik 3c, Samhällskunskap 1b eller Samhällskunskap 1a1 och 1a2. Eller: Engelska nivå 2, Matematik fortsättning nivå 1b eller Matematik fortsättning nivå 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller Samhällskunskap nivå 1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan Väst.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Övriga ekonomer | 52 000 kr36–79 tkr | – |
| Controller | 55 100 kr42–80 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Revisorer m.fl. | 47 600 kr35–73 tkr | Storaökar på 5 år |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Högskolan Väst
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HV-93322
HV-93322 · nationell antagning
704 sökande, 119 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,52 | 53 | 15,53 | 54 | 85 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,17 | 13 | 16,13 | 13 | 49 |
| HP Högskoleprovet | 0,75 | 33 | 0,60 | 33 | 81 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 23 |
Vanliga frågor om Ekonomprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Ekonomprogrammet vid Högskolan Väst HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,53, HP 0,60 och BII 16,13. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Ekonomprogrammet vid Högskolan Väst?
HT 2026 sökte 704 personer, varav 119 i första hand. 100 antogs, alltså 7 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Ekonomprogrammet vid Högskolan Väst?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 15,53 HT 2026 mot 15,96 HT 2025. Sökande: 704 mot 669.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Ekonomprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 13 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor52 %(369)
- Män48 %(335)
- 24 år eller yngre82 %578
- 25–34 år15 %106
- 35 år eller äldre3 %20
- Antagna kvinnor58 %(58)
- Antagna män42 %(42)
Anmälningskod HV-93322. Källa: UHR.