Kandidatprogram i Human Resources
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HV-98002
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 624
- 98 i första hand
- Antagna
- 83
- urval 2
- Reserver
- 145
- Sökande per plats
- 7,5
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,14 | 16,12 | −1,02 |
| Högskoleprov (HP) | 0,60 | 0,45 | −0,15 |
| Betyg (BII) | 16,63 | 16,63 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 83 | 83 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2024 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 3 terminer (median −0,83). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 3 terminer, minst 0,50 under i 3 och minst 1,00 under i 1.
Sedan HT 2024 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 3 terminer (median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 3 terminer, minst 0,10 under i 2 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,14 → 16,12 (−1,02) | 0,60 → 0,45 (−0,15) |
| HT 2025 | 17,97 → 17,34 (−0,63) | 0,65 → 0,60 (−0,05) |
| HT 2024 | 17,76 → 16,93 (−0,83) | 0,65 → 0,55 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,14) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2024
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2024 | 16,93 | 16,28 |
| HT 2025 | 17,34 | 17,27 |
| HT 2026 | 16,12 | 16,63 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2024 | 0,55 |
| HT 2025 | 0,60 |
| HT 2026 | 0,45 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2024 | 757 | 153 |
| HT 2025 | 784 | 161 |
| HT 2026 | 624 | 98 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 20,21 | 1,20 | 21,6 | 1 942 |
| Högskolan Väst Trollhättan · Du tittar på den här | 16,12 | 0,45 | 7,5 | 624 |
Om programmet
Om utbildningen Utbildningen ger dig en bred samhälls- och beteendevetenskaplig kunskapsbas om hur människor och organisationer fungerar, för att kunna möta arbetslivets och medarbetares behov, krav och förutsättningar för dagligt och långsiktigt arbete. Programmet ges inom huvudområdet personal- och arbetsvetenskap. Att förstå arbetslivets komplexa processer är en viktig kompetens för arbete inom HR.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet. Du behöver också: Matematik 2a eller Matematik 2b eller Matematik 2c, Samhällskunskap 1b eller Samhällskunskap 1a1 och 1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller Matematik nivå 2b eller Matematik nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller Samhällskunskap nivå 1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan Väst.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Personal- och HR-specialister | 48 500 kr37–68 tkr | Medelstora5 år: oförändrad |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som personal- och HR-specialist vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Högskolan Väst
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HV-98002
HV-98002 · nationell antagning
624 sökande, 98 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 3,5 | 1 | 5 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,14 | 33 | 16,12 | 33 | 103 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,63 | 7 | 16,63 | 7 | 41 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,60 | 41 | 0,45 | 41 | 64 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 6 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i Human Resources
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i Human Resources vid Högskolan Väst HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,12, HP 0,45 och BII 16,63. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i Human Resources vid Högskolan Väst?
HT 2026 sökte 624 personer, varav 98 i första hand. 83 antogs, alltså 7,5 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Kandidatprogram i Human Resources vid Högskolan Väst?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 16,12 HT 2026 mot 17,34 HT 2025. Sökande: 624 mot 784.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Kandidatprogram i Human Resources mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor83 %(517)
- Män17 %(107)
- 24 år eller yngre66 %413
- 25–34 år24 %149
- 35 år eller äldre10 %62
- Antagna kvinnor90 %(75)
- Antagna män10 %(8)
Anmälningskod HV-98002. Källa: UHR.