Kandidatprogram i Human Resources
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LU-80447
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 942
- 456 i första hand
- Antagna
- 90
- urval 2
- Reserver
- 508
- Sökande per plats
- 21,6
- Extrem konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,6 | 20,21 | −0,39 |
| Högskoleprov (HP) | 1,25 | 1,20 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 20,37 | 20,1 | −0,27 |
| Antagna totalt | 90 | 90 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2021 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 6 terminer (median −0,38). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 6 terminer och aldrig 0,50 eller mer under.
Sedan HT 2021 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 6 terminer (median −0,08). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 6 terminer, minst 0,10 under i 3 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 20,60 → 20,21 (−0,39) | 1,25 → 1,20 (−0,05) |
| HT 2025 | 20,86 → 20,42 (−0,44) | 1,30 → 1,20 (−0,10) |
| HT 2024 | 20,89 → 20,52 (−0,37) | 1,25 → 1,20 (−0,05) |
| HT 2023 | 20,47 → 20,10 (−0,37) | 1,20 → 1,10 (−0,10) |
| HT 2022 | 20,54 → 20,21 (−0,33) | 1,15 → 1,10 (−0,05) |
| HT 2021 | 20,57 → 20,16 (−0,41) | 1,20 → 1,10 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 20,60) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2021
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2021 | 20,16 | 20,26 |
| HT 2022 | 20,21 | 19,06 |
| HT 2023 | 20,10 | 20,10 |
| HT 2024 | 20,52 | 20,78 |
| HT 2025 | 20,42 | 20,53 |
| HT 2026 | 20,21 | 20,10 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2021 | 1,10 |
| HT 2022 | 1,10 |
| HT 2023 | 1,10 |
| HT 2024 | 1,20 |
| HT 2025 | 1,20 |
| HT 2026 | 1,20 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2021 | 1 805 | 484 |
| HT 2022 | 1 598 | 422 |
| HT 2023 | 1 793 | 460 |
| HT 2024 | 2 210 | 599 |
| HT 2025 | 2 136 | 589 |
| HT 2026 | 1 942 | 456 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund · Du tittar på den här | 20,21 | 1,20 | 21,6 | 1 942 |
| Högskolan Väst Trollhättan | 16,12 | 0,45 | 7,5 | 624 |
Om programmet
Bakom varje anställning, arbetsmiljö och utvecklingssamtal finns strukturer som påverkar både individ och organisation. I det här programmet får du en djup förståelse för hur arbetslivet formas och hur du kan bidra till att skapa och utveckla hållbara och inkluderande arbetsplatser. Kandidatprogrammet i Human Resources (HR) ger dig kunskap om hur människor, organisationer och samhällen samspelar i arbetslivet.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Personal- och HR-specialister | 48 500 kr37–68 tkr | Medelstora5 år: oförändrad |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som personal- och HR-specialist vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Lunds universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LU-80447
LU-80447 · nationell antagning
1 942 sökande, 456 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 15 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,6 | 53 | 20,21 | 53 | 449 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,37 | 5 | 20,1 | 5 | 103 |
| HP Högskoleprovet | 1,25 | 31 | 1,20 | 31 | 361 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i Human Resources
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i Human Resources vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,21, HP 1,20 och BII 20,1. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i Human Resources vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 1 942 personer, varav 456 i första hand. 90 antogs, alltså 21,6 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Kandidatprogram i Human Resources vid Lunds universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 20,21 HT 2026 mot 20,42 HT 2025. Sökande: 1 942 mot 2 136.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Kandidatprogram i Human Resources mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor85 %(1 648)
- Män15 %(294)
- 24 år eller yngre82 %1 601
- 25–34 år12 %241
- 35 år eller äldre5 %100
- Antagna kvinnor82 %(74)
- Antagna män18 %(16)
Anmälningskod LU-80447. Källa: UHR.