Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i Human Resources HT 2026?

BImedian 18,17 lägst–högst 16,12–20,21 −0,71 mot HT 2025
HPmedian 0,83 lägst–högst 0,45–1,20 −0,07 mot HT 2025
Källa: UHR, senaste urvalet, 2 utbildningar vid 2 lärosäten · uppdaterad 16 oktober 2026
Sökande
2 566
−12,1 % mot HT 2025
Antagna
173
efter urval 2, HT 2026
Sökande per plats
14,8
alla lärosäten sammantaget
Lärosäten
2
2 utbildningstillfällen

Alla lärosäten HT 2026

Sorterat på BI, högst först
Kandidatprogram i Human Resources HT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte BIBIIHPSökandePer platsBI mot i fjol
Lunds universitet Lund 20,2120,101,201 94221,6−0,21
Högskolan Väst Trollhättan 16,1216,630,456247,5−1,22

Utveckling sedan 2021

Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.

Betyg (BI)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

16182022202120222023202420252026HT 2021: median BI 20,16, lägst 20,16, högst 20,16 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2022: median BI 20,21, lägst 20,21, högst 20,21 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median BI 20,10, lägst 20,10, högst 20,10 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median BI 18,73, lägst 16,93, högst 20,52 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median BI 18,88, lägst 17,34, högst 20,42 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median BI 18,17, lägst 16,12, högst 20,21 (2 lärosäten med poänggräns)18,17
Visa som tabell
Kandidatprogram i Human Resources: BI-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högst
202616,1218,1720,21
202517,3418,8820,42
202416,9318,7320,52
202320,1020,1020,10
202220,2120,2120,21
202120,1620,1620,16

Högskoleprovet (HP)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

0,40,60,81,01,2202120222023202420252026HT 2021: median HP 1,10, lägst 1,10, högst 1,10 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2022: median HP 1,10, lägst 1,10, högst 1,10 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median HP 1,10, lägst 1,10, högst 1,10 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median HP 0,88, lägst 0,55, högst 1,20 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median HP 0,90, lägst 0,60, högst 1,20 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median HP 0,83, lägst 0,45, högst 1,20 (2 lärosäten med poänggräns)0,83
Visa som tabell
Kandidatprogram i Human Resources: HP-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högst
20260,450,831,20
20250,600,901,20
20240,550,881,20
20231,101,101,10
20221,101,101,10
20211,101,101,10

Lön och jobbchanser

Personal- och HR-specialister

Medianlön
48 500 kr/mån
Spann (10–90 %)
36 700 kr – 68 200 kr
Möjlighet till arbete
Medelstora
Rekrytering
Balans

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som personal- och HR-specialist vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.

Lön: SCB:s lönestrukturstatistik 2025. Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1.

Vanliga frågor

Var är det svårast att komma in på Kandidatprogram i Human Resources?

HT 2026 krävdes högst betyg vid Lunds universitet (Lund): 20,21 i urvalsgruppen BI och 1,20 på högskoleprovet.

Var är det lättast att komma in på Kandidatprogram i Human Resources?

HT 2026 var gränsen lägst vid Högskolan Väst (Trollhättan): 16,12 i BI och 0,45 på högskoleprovet.

Vad krävs på högskoleprovet för Kandidatprogram i Human Resources?

HT 2026 låg HP-gränsen mellan 0,45–1,20 beroende på lärosäte, med medianen 0,83. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.

Hur många sökte Kandidatprogram i Human Resources HT 2026?

2 566 sökte programmet vid 2 lärosäten och 173 antogs, alltså ungefär 14,8 sökande per plats. 554 hade det som förstahandsval.

Har antagningspoängen för Kandidatprogram i Human Resources ökat?

Medianen för BI sjönk med 0,71 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med −12,1 %.

Vad tjänar man efter Kandidatprogram i Human Resources?

Medianlönen för personal- och hr-specialister var 48 500 kr i månaden 2025 enligt SCB. Arbetsförmedlingen bedömer möjligheterna till arbete som medelstora.

Är förra årets antagningspoäng en garanti?

Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.

Fler jämförelser: övriga utbildningar

Visa alla