Antagningspoäng Tränarprogrammet 2026
Alla lärosäten som ger Tränarprogrammet sida vid sida: betygsgränser (BI och BII), högskoleprovet (HP), sökande per plats och hur gränserna har förändrats sedan 2008.
Vad krävdes för att komma in på Tränarprogrammet HT 2026?
- Sökande
- 573
- +24,3 % mot HT 2025
- Antagna
- 85
- efter urval 2, HT 2026
- Sökande per plats
- 6,7
- alla lärosäten sammantaget
- Lärosäten
- 2
- 2 utbildningstillfällen
Alla lärosäten HT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Gymnastik- och idrottshögskolan Stockholm | 17,50 | 15,64 | 0,75 | 234 | 5,2 | +0,52 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 15,91 | 16,33 | 0,55 | 339 | 8,5 | – |
Utveckling sedan 2008
Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.
Betyg (BI)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst |
|---|---|---|---|
| 2026 | 15,91 | 16,70 | 17,50 |
| 2025 | 16,98 | 16,98 | 16,98 |
| 2024 | 14,96 | 14,96 | 14,96 |
| 2023 | 16,27 | 16,27 | 16,27 |
| 2022 | 17,92 | 17,92 | 17,92 |
| 2021 | 17,20 | 17,20 | 17,20 |
| 2020 | 14,36 | 15,81 | 17,25 |
| 2019 | – | – | – |
| 2018 | 15,10 | 15,10 | 15,10 |
| 2017 | 15,20 | 15,20 | 15,20 |
| 2016 | 18,00 | 18,00 | 18,00 |
| 2015 | 14,50 | 16,63 | 18,75 |
| 2014 | 16,60 | 17,30 | 18,40 |
| 2013 | 17,10 | 17,40 | 19,30 |
| 2012 | 16,70 | 17,40 | 18,80 |
| 2011 | 17,30 | 18,15 | 19,00 |
| 2010 | 17,00 | 17,00 | 17,00 |
| 2009 | – | – | – |
| 2008 | – | – | – |
Högskoleprovet (HP)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst |
|---|---|---|---|
| 2026 | 0,55 | 0,65 | 0,75 |
| 2025 | 0,75 | 0,75 | 0,75 |
| 2024 | – | – | – |
| 2023 | – | – | – |
| 2022 | 0,60 | 0,60 | 0,60 |
| 2021 | 0,35 | 0,35 | 0,35 |
| 2020 | 0,40 | 0,40 | 0,40 |
| 2019 | – | – | – |
| 2018 | – | – | – |
| 2017 | 0,75 | 0,75 | 0,75 |
| 2016 | 0,85 | 0,85 | 0,85 |
| 2015 | 0,60 | 0,77 | 0,95 |
| 2014 | 0,75 | 0,95 | 1,10 |
| 2013 | 0,40 | 0,90 | 1,05 |
| 2012 | 0,30 | 0,70 | 0,90 |
| 2011 | 0,50 | 0,70 | 0,90 |
| 2010 | 0,60 | 0,60 | 0,60 |
| 2009 | 0,70 | 0,70 | 0,70 |
| 2008 | – | – | – |
Lön och jobbchanser
Idrottstränare och instruktörer m.fl.
- Medianlön
- 33 900 kr/mån
- Spann (10–90 %)
- 25 600 kr – 53 700 kr
Lön: SCB:s lönestrukturstatistik 2025. Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer.
Vanliga frågor
Var är det svårast att komma in på Tränarprogrammet?
HT 2026 krävdes högst betyg vid Gymnastik- och idrottshögskolan (Stockholm): 17,50 i urvalsgruppen BI och 0,75 på högskoleprovet.
Var är det lättast att komma in på Tränarprogrammet?
HT 2026 var gränsen lägst vid Göteborgs universitet (Göteborg): 15,91 i BI och 0,55 på högskoleprovet.
Vad krävs på högskoleprovet för Tränarprogrammet?
HT 2026 låg HP-gränsen mellan 0,55–0,75 beroende på lärosäte, med medianen 0,65. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.
Hur många sökte Tränarprogrammet HT 2026?
573 sökte programmet vid 2 lärosäten och 85 antogs, alltså ungefär 6,7 sökande per plats. 185 hade det som förstahandsval.
Har antagningspoängen för Tränarprogrammet ökat?
Medianen för BI sjönk med 0,28 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med +24,3 %.
Vad tjänar man efter Tränarprogrammet?
Medianlönen för idrottstränare och instruktörer m.fl. var 33 900 kr i månaden 2025 enligt SCB.
Är förra årets antagningspoäng en garanti?
Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.