Tränarprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · GIH-262TR
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 234
- 78 i första hand
- Antagna
- 45
- urval 2
- Reserver
- 41
- Sökande per plats
- 5,2
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,15 | 17,5 | −0,65 |
| Högskoleprov (HP) | 0,90 | 0,75 | −0,15 |
| Betyg (BII) | 17,43 | 15,64 | −1,79 |
| Antagna totalt | 48 | 45 | −3 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 12 av 15 terminer och legat kvar i 3 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,12). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 12 av 15 terminer, minst 0,50 under i 12 och minst 1,00 under i 10.
Sedan HT 2011 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 10 av 12 terminer och legat kvar i 2 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,15). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 10 av 12 terminer, minst 0,10 under i 10 och minst 0,20 under i 7.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,15 → 17,50 (−0,65) | 0,90 → 0,75 (−0,15) |
| HT 2025 | 18,69 → 16,98 (−1,71) | 0,90 → 0,75 (−0,15) |
| HT 2024 | 17,02 → 14,96 (−2,06) | 0,65 → alla behöriga antogs |
| HT 2023 | 17,42 → 16,27 (−1,15) | 0,70 → alla behöriga antogs |
| HT 2022 | 19,06 → 17,92 (−1,14) | 0,95 → 0,60 (−0,35) |
| HT 2021 | 17,97 → 17,20 (−0,77) | 0,65 → 0,35 (−0,30) |
| HT 2020 | 19,66 → 17,25 (−2,41) | 0,55 → 0,40 (−0,15) |
| HT 2019 | 17,10 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2018 | 17,20 → 15,10 (−2,10) | 0,70 → alla behöriga antogs |
| HT 2015 | 15,94 → alla behöriga antogs | – |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,15) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | 15,76 |
| HT 2011 | 19,00 | 17,60 |
| HT 2012 | 16,70 | 17,65 |
| HT 2013 | 17,40 | 17,19 |
| HT 2014 | 17,30 | 16,79 |
| HT 2015 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | 15,10 | 14,40 |
| HT 2019 | Alla antogs | 13,68 |
| HT 2020 | 17,25 | 15,95 |
| HT 2021 | 17,20 | 18,82 |
| HT 2022 | 17,92 | 18,32 |
| HT 2023 | 16,27 | 18,30 |
| HT 2024 | 14,96 | 17,06 |
| HT 2025 | 16,98 | 16,33 |
| HT 2026 | 17,50 | 15,64 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | 0,50 |
| HT 2012 | 0,30 |
| HT 2013 | 0,40 |
| HT 2014 | 0,75 |
| HT 2015 | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | 0,40 |
| HT 2021 | 0,35 |
| HT 2022 | 0,60 |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | 0,75 |
| HT 2026 | 0,75 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 107 | 44 |
| HT 2009 | 145 | 63 |
| HT 2010 | 231 | 77 |
| HT 2011 | 348 | 87 |
| HT 2012 | 404 | 108 |
| HT 2013 | 585 | 107 |
| HT 2014 | 474 | 109 |
| HT 2015 | 430 | 105 |
| HT 2016 | 349 | 59 |
| HT 2017 | 271 | 59 |
| HT 2018 | 247 | 63 |
| HT 2019 | 216 | 60 |
| HT 2020 | 333 | 109 |
| HT 2021 | 326 | 106 |
| HT 2022 | 284 | 94 |
| HT 2023 | 291 | 98 |
| HT 2024 | 312 | 95 |
| HT 2025 | 289 | 107 |
| HT 2026 | 234 | 78 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Gymnastik- och idrottshögskolan Stockholm · Du tittar på den här | 17,50 | 0,75 | 5,2 | 234 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 15,91 | 0,55 | 8,5 | 339 |
Om programmet
Vill du satsa på en tränarkarriär med akademisk examen för utveckling av talang och elitidrott? Då kan Tränarprogrammet på GIH vara för dig! Tränarprogrammets studenter är framtidens idrottsutvecklare och ledande tränare inom sina respektive idrotter – från engagerade och inspirerande barn- och ungdomstränare till tränare inom svensk och internationell elitidrott.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet.
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Gymnastik- och idrottshögskolan.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Idrottstränare och instruktörer m.fl. | 33 900 kr26–54 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Gymnastik- och idrottshögskolan
- Kandidatprogram i PsykologiBI18,67HP0,90Sökande/plats15,1
- Masterprogrammet i Idrottsvetenskap - Inriktning hållbar idrotts- och hälsoutveckling: ledarskap, lärande och rörelsekulBI–HP–Sökande/plats4,3
- HälsopromotionsprogrammetBI15,68HP0,50Sökande/plats5,7
- Idrott och hälsaBI14,41HPAlla antogsSökande/plats3,6
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod GIH-262TR
GIH-262TR · nationell antagning
234 sökande, 78 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| AUH_L Lärosätets eget urval | 995 | 16 | 994 | 15 | 15 |
| BF Folkhögskola | 3 | 1 | 3 | 1 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,15 | 13 | 17,5 | 12 | 34 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,43 | 2 | 15,64 | 2 | 9 |
| HP Högskoleprovet | 0,90 | 16 | 0,75 | 15 | 11 |
Vanliga frågor om Tränarprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Tränarprogrammet vid Gymnastik- och idrottshögskolan HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,5, HP 0,75 och BII 15,64. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Tränarprogrammet vid Gymnastik- och idrottshögskolan?
HT 2026 sökte 234 personer, varav 78 i första hand. 45 antogs, alltså 5,2 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Tränarprogrammet vid Gymnastik- och idrottshögskolan?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,5 HT 2026 mot 16,98 HT 2025. Sökande: 234 mot 289.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Tränarprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor21 %(50)
- Män79 %(184)
- 24 år eller yngre70 %163
- 25–34 år24 %57
- 35 år eller äldre6 %14
- Antagna kvinnor16 %(7)
- Antagna män84 %(38)
Anmälningskod GIH-262TR. Källa: UHR.