Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · GIH-262ID

BIGymnasiebetyg 14,41 av max 22,5 −2,16 mot HT 2025
HPHögskoleprovet Alla behöriga antogs Alla som var behöriga och sökte i gruppen kom in.
BIIKompletterade betyg 15,29 av max 22,5 −1,54 mot HT 2025

Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
181
67 i första hand
Antagna
50
urval 2
Reserver
12
Sökande per plats
3,6
Måttlig konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)14,914,41−0,49
Högskoleprov (HP)Alla antogsAlla antogsOförändrad
Betyg (BII)15,2915,29Oförändrad
Antagna totalt7050−20

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2018 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 8 terminer (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,52). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 7 av 8 terminer, minst 0,50 under i 6 och minst 1,00 under i 4.

Sedan HT 2019 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 5 terminer (3 gånger antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 5 terminer, minst 0,10 under i 5 och minst 0,20 under i 5.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Idrott och hälsa
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202614,90 → 14,41 (−0,49)–
HT 202516,77 → 16,57 (−0,20)0,50 → 0,20 (−0,30)
HT 202416,35 → alla behöriga antogs0,30 → alla behöriga antogs
HT 202214,83 → 14,27 (−0,56)0,10 → alla behöriga antogs
HT 202115,85 → 15,30 (−0,55)0,55 → 0,30 (−0,25)
HT 202015,57 → alla behöriga antogs–
HT 201915,85 → alla behöriga antogs0,65 → alla behöriga antogs
HT 201814,60 → alla behöriga antogs–

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 14,90) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Är du verksam lärare och vill komplettera din kompetens med en högskoleexamen i idrott och hälsa? Eller har du under en längre tid arbetat som vikarie i ämnet utan formell behörighet? Programmet Idrott och hälsa kombinerar kärleken till idrott med passionen för att forma unga liv och kan vara en viktig byggsten och en väg framåt i din yrkesutveckling.

Omfattning
120 högskolepoäng, ca 2 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Engelska 6, Idrott och hälsa 1, Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 1b alternativt Fysik 1a och Kemi 1, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska, nivå 2, Idrott och hälsa, nivå 1, Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 1b alternativt Fysik, nivå 1b och Kemi, nivå 1, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
Examen
Högskoleexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Gymnastik- och idrottshögskolan.

Liknande program vid Gymnastik- och idrottshögskolan

Alla program vid Gymnastik- och idrottshögskolan

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod GIH-262ID

GIH-262ID · nationell antagning

181 sökande, 67 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
AP Akademiska poäng 72 25 70 19 4
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 14,9 21 14,41 15 7
BII Gymnasiebetyg med komplettering 15,29 5 15,29 4 4
HP Högskoleprovet Alla antogs 19 Alla antogs 12 0

Vanliga frågor om Idrott och hälsa

Vad krävdes för att komma in på Idrott och hälsa vid Gymnastik- och idrottshögskolan HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,41, alla behöriga antogs i HP och BII 15,29. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Idrott och hälsa vid Gymnastik- och idrottshögskolan?

HT 2026 sökte 181 personer, varav 67 i första hand. 50 antogs, alltså 3,6 sökande per antagen.

Har antagningspoängen sjunkit för Idrott och hälsa vid Gymnastik- och idrottshögskolan?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 14,41 HT 2026 mot 16,57 HT 2025. Sökande: 181 mot 243.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor33 %(60)
  • Män67 %(121)
  • 24 år eller yngre46 %83
  • 25–34 år39 %70
  • 35 år eller äldre15 %28
  • Antagna kvinnor32 %(16)
  • Antagna män68 %(34)

Anmälningskod GIH-262ID. Källa: UHR.