Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · GIH-262GS

BIGymnasiebetyg 15,21 av max 22,5 −1,29 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,40 av max 2 Oförändrat mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 15,82 av max 22,5 +0,67 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
341
101 i första hand
Antagna
45
urval 2
Reserver
45
Sökande per plats
7,6
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)15,8115,21−0,6
Högskoleprov (HP)0,700,40−0,30
Betyg (BII)15,8215,82Oförändrad
Antagna totalt5045−5

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2024 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 3 terminer (1 gång antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 3 terminer, minst 0,50 under i 2 och minst 1,00 under i 1.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Ämneslärarprogrammet mot årskurs 7-9 - ingångsämne Idrott och hälsa
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202615,81 → 15,21 (−0,60)0,70 → 0,40 (−0,30)
HT 202516,77 → 16,50 (−0,27)0,65 → 0,40 (−0,25)
HT 202410,80 → alla behöriga antogs–

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,81) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Vill du göra verklig skillnad i människors liv? Vill du hjälpa barn och unga att utvecklas genom att ge dem värdefulla verktyg för ett hälsosamt liv? Efterfrågan är stor på lärare med hög kompetens, som kan vara med och forma framtiden och ge elever de kunskaper och verktyg de behöver för att lyckas i livet. Genom att utbilda dig till ämneslärare på GIH är du på högskolan med längst tradition av idrottsutbildning i världen.

Omfattning
240 högskolepoäng, ca 4 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Engelska 6, Idrott och hälsa 1, Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 1b alternativt Fysik 1a och Kemi 1, Samhällskunskap 1b eller 1a1 + 1a2. Eller: Engelska, nivå 2, Idrott och hälsa, nivå 1, Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 1b alternativt Fysik, nivå 1b och Kemi, nivå 1, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
Examen
Ämneslärarexamen (avancerad nivå)
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Gymnastik- och idrottshögskolan.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Grundskollärare 42 100 kr33–50 tkr Storaminskar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grundskollärare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan minska jämfört med idag, delvis till följd av minskande barnkullar.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Gymnastik- och idrottshögskolan

Alla program vid Gymnastik- och idrottshögskolan

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod GIH-262GS

GIH-262GS · nationell antagning

341 sökande, 101 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 3,5 1 3,5 1 1
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 15,81 27 15,21 23 29
BII Gymnasiebetyg med komplettering 15,82 5 15,82 5 16
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 1 Alla antogs 1 0
HP Högskoleprovet 0,70 16 0,40 15 8

Vanliga frågor om Ämneslärarprogrammet mot årskurs 7-9 - ingångsämne Idrott och hälsa

Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarprogrammet mot årskurs 7-9 - ingångsämne Idrott och hälsa vid Gymnastik- och idrottshögskolan HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,21, HP 0,40 och BII 15,82. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Ämneslärarprogrammet mot årskurs 7-9 - ingångsämne Idrott och hälsa vid Gymnastik- och idrottshögskolan?

HT 2026 sökte 341 personer, varav 101 i första hand. 45 antogs, alltså 7,6 sökande per antagen.

Har antagningspoängen sjunkit för Ämneslärarprogrammet mot årskurs 7-9 - ingångsämne Idrott och hälsa vid Gymnastik- och idrottshögskolan?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 15,21 HT 2026 mot 16,5 HT 2025. Sökande: 341 mot 320.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor25 %(85)
  • Män75 %(256)
  • 24 år eller yngre70 %238
  • 25–34 år24 %82
  • 35 år eller äldre6 %21
  • Antagna kvinnor31 %(14)
  • Antagna män69 %(31)

Anmälningskod GIH-262GS. Källa: UHR.