Ämneslärarprogrammet mot gymnasieskolan - ingångsämne Idrott och hälsa
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · GIH-262GY
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 348
- 96 i första hand
- Antagna
- 75
- urval 2
- Reserver
- 42
- Sökande per plats
- 4,6
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,15 | 14,05 | −2,1 |
| Högskoleprov (HP) | 0,65 | 0,15 | −0,50 |
| Betyg (BII) | 16,05 | 14,49 | −1,56 |
| Antagna totalt | 80 | 75 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Bara 2 terminer med både urval 1 och urval 2 att jämföra här, så tabellen säger mer än ett genomsnitt.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,15 → 14,05 (−2,10) | 0,65 → 0,15 (−0,50) |
| HT 2025 | 15,84 → 13,47 (−2,37) | 0,40 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,15) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2024
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | 13,47 | 14,00 |
| HT 2026 | 14,05 | 14,49 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | 0,15 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2024 | 359 | 96 |
| HT 2025 | 330 | 86 |
| HT 2026 | 348 | 96 |
Om programmet
Vill du arbeta som lärare och göra verklig skillnad i människors liv? Att vara lärare är mer än ett yrke – det är en möjlighet att forma framtiden och ge elever de verktyg de behöver för att lyckas. Genom att dela med dig av din kunskap och dina erfarenheter kan du inspirera unga människor att nå sina mål och utveckla sin fulla potential. Ämneslärarprogrammet mot gymnasiet innebär en stor ämnesmässig fördjupning och är inriktat på undervisning på en mer avancerad nivå.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6, Idrott och hälsa 1, Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 1b alternativt Fysik 1a och Kemi 1, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska, nivå 2, Idrott och hälsa, nivå 1, Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 1b alternativt Fysik, nivå 1b och Kemi, nivå 1, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Ämneslärarexamen (avancerad nivå)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Gymnastik- och idrottshögskolan.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Gymnasielärare | 44 200 kr37–51 tkr | Medelstora5 år: oförändrad |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som gymnasielärare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Gymnastik- och idrottshögskolan
- Ämneslärarprogrammet mot årskurs 7-9 - ingångsämne Idrott och hälsaBI15,21HP0,40Sökande/plats7,6
- Idrott och hälsaBI14,41HPAlla antogsSökande/plats3,6
- Masterprogrammet i Idrottsvetenskap - Inriktning fysisk aktivitet, livsstil och hälsaBI–HP–Sökande/plats3,7
- Kompletterande pedagogisk utbildning till ämneslärareBI16,90HP0,40Sökande/plats2,4
- Masterprogrammet i Idrottsvetenskap - Inriktning idrottsprestation och träningBI–HP–Sökande/plats6,4
- Kompletterande pedagogisk utbildning till ämneslärareBI–HP–Sökande/plats2,9
- Kompletterande pedagogisk utbildning till ämneslärareBI–HP–Sökande/plats3,4
- Masterprogrammet i Idrottsvetenskap - Inriktning hållbar idrotts- och hälsoutveckling: ledarskap, lärande och rörelsekulBI–HP–Sökande/plats4,3
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod GIH-262GY
GIH-262GY · nationell antagning
348 sökande, 96 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,15 | 46 | 14,05 | 42 | 11 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,05 | 7 | 14,49 | 7 | 13 |
| HP Högskoleprovet | 0,65 | 26 | 0,15 | 25 | 1 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 18 |
Vanliga frågor om Ämneslärarprogrammet mot gymnasieskolan - ingångsämne Idrott och hälsa
Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarprogrammet mot gymnasieskolan - ingångsämne Idrott och hälsa vid Gymnastik- och idrottshögskolan HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,05, HP 0,15 och BII 14,49. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Ämneslärarprogrammet mot gymnasieskolan - ingångsämne Idrott och hälsa vid Gymnastik- och idrottshögskolan?
HT 2026 sökte 348 personer, varav 96 i första hand. 75 antogs, alltså 4,6 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Ämneslärarprogrammet mot gymnasieskolan - ingångsämne Idrott och hälsa vid Gymnastik- och idrottshögskolan?
Ja, den steg: i BI krävdes 14,05 HT 2026 mot 13,47 HT 2025. Sökande: 348 mot 330.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor26 %(90)
- Män74 %(258)
- 24 år eller yngre76 %266
- 25–34 år19 %65
- 35 år eller äldre5 %17
- Antagna kvinnor31 %(23)
- Antagna män69 %(52)
Anmälningskod GIH-262GY. Källa: UHR.