Hälsopromotionsprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · GIH-262HP
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 246
- 79 i första hand
- Antagna
- 43
- urval 2
- Reserver
- 42
- Sökande per plats
- 5,7
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,6 | 15,68 | −1,92 |
| Högskoleprov (HP) | 0,65 | 0,50 | −0,15 |
| Betyg (BII) | 17,31 | 17,22 | −0,09 |
| Antagna totalt | 48 | 43 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Bara en termin med både urval 1 och urval 2 att jämföra här, så tabellen säger mer än ett genomsnitt.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,60 → 15,68 (−1,92) | 0,65 → 0,50 (−0,15) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,60) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Om programmet
Vill du arbeta förebyggande med hälsa och hjälpa människor att må så bra som möjligt? Hälsopromotionsprogrammet ger dig kunskap och verktyg för att genomföra hälsofrämjande åtgärder och förstå sambandet mellan individers hälsa och en organisations effektivitet och lönsamhet. I en tid då livsstilsrelaterade sjukdomar och psykisk ohälsa ökar i alla åldrar blir rollen som hälsovetare allt viktigare.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet.
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Gymnastik- och idrottshögskolan.
Liknande program vid Gymnastik- och idrottshögskolan
- Masterprogrammet i Idrottsvetenskap - Inriktning fysisk aktivitet, livsstil och hälsaBI–HP–Sökande/plats3,7
- Masterprogrammet i Idrottsvetenskap - Inriktning idrottsprestation och träningBI–HP–Sökande/plats6,4
- Kandidatprogram i PsykologiBI18,67HP0,90Sökande/plats15,1
- TränarprogrammetBI17,50HP0,75Sökande/plats5,2
- Ämneslärarprogrammet mot gymnasieskolan - ingångsämne Idrott och hälsaBI14,05HP0,15Sökande/plats4,6
- Masterprogrammet i Idrottsvetenskap - Inriktning hållbar idrotts- och hälsoutveckling: ledarskap, lärande och rörelsekulBI–HP–Sökande/plats4,3
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod GIH-262HP
GIH-262HP · nationell antagning
246 sökande, 79 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,6 | 25 | 15,68 | 23 | 32 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,31 | 5 | 17,22 | 4 | 17 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,65 | 16 | 0,50 | 14 | 5 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Hälsopromotionsprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Hälsopromotionsprogrammet vid Gymnastik- och idrottshögskolan HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,68, HP 0,50 och BII 17,22. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Hälsopromotionsprogrammet vid Gymnastik- och idrottshögskolan?
HT 2026 sökte 246 personer, varav 79 i första hand. 43 antogs, alltså 5,7 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor56 %(137)
- Män44 %(109)
- 24 år eller yngre46 %114
- 25–34 år36 %88
- 35 år eller äldre18 %44
- Antagna kvinnor49 %(21)
- Antagna män51 %(22)
Anmälningskod GIH-262HP. Källa: UHR.