Ekonomprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HS-61273
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 693
- 89 i första hand
- Antagna
- 180
- urval 2
- Reserver
- 63
- Sökande per plats
- 3,9
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 13,68 | 13,68 | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | 0,50 | 0,45 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 14,54 | 14,55 | +0,01 |
| Antagna totalt | 260 | 180 | −80 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 15 av 16 terminer och legat kvar i 1 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,86). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 15 av 16 terminer, minst 0,50 under i 12 och minst 1,00 under i 8.
Sedan HT 2011 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 11 av 14 terminer och legat kvar i 3 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 11 av 14 terminer, minst 0,10 under i 5 och minst 0,20 under i 3.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 13,68 → 13,68 (±0) | 0,50 → 0,45 (−0,05) |
| HT 2025 | 12,45 → 12,09 (−0,36) | 0,35 → 0,35 (±0) |
| HT 2023 | 11,91 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2022 | 14,36 → 13,50 (−0,86) | 0,35 → 0,35 (±0) |
| HT 2021 | 15,11 → 14,57 (−0,54) | 0,50 → 0,45 (−0,05) |
| HT 2020 | 15,20 → 14,10 (−1,10) | 0,45 → 0,45 (±0) |
| HT 2019 | 15,53 → 11,82 (−3,71) | 0,60 → alla behöriga antogs |
| HT 2018 | 15,22 → 14,01 (−1,21) | 0,65 → 0,50 (−0,15) |
| HT 2017 | 16,66 → 14,94 (−1,72) | 0,85 → 0,75 (−0,10) |
| HT 2016 | 16,70 → 16,30 (−0,40) | 0,90 → 0,85 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 13,68) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2008 | – | – |
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | 14,70 | 15,37 |
| HT 2013 | 16,15 | 16,10 |
| HT 2014 | 16,30 | 16,45 |
| HT 2015 | 16,34 | 15,90 |
| HT 2016 | 16,30 | 15,70 |
| HT 2017 | 14,94 | 14,74 |
| HT 2018 | 14,01 | 14,43 |
| HT 2019 | 11,82 | 13,73 |
| HT 2020 | 14,10 | 13,17 |
| HT 2021 | 14,57 | 14,51 |
| HT 2022 | 13,50 | 14,30 |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | 12,09 | 13,30 |
| HT 2026 | 13,68 | 14,55 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2008 | – |
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | 0,50 |
| HT 2013 | 0,65 |
| HT 2014 | 0,85 |
| HT 2015 | 0,90 |
| HT 2016 | 0,85 |
| HT 2017 | 0,75 |
| HT 2018 | 0,50 |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | 0,45 |
| HT 2021 | 0,45 |
| HT 2022 | 0,35 |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | 0,35 |
| HT 2026 | 0,45 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2008 | 0 | 0 |
| HT 2008 | 300 | 41 |
| HT 2009 | 376 | 49 |
| HT 2010 | 407 | 38 |
| HT 2011 | 502 | 51 |
| HT 2012 | 716 | 57 |
| HT 2013 | 989 | 86 |
| HT 2014 | 1 047 | 95 |
| HT 2015 | 1 080 | 70 |
| HT 2016 | 795 | 83 |
| HT 2017 | 742 | 59 |
| HT 2018 | 653 | 55 |
| HT 2019 | 518 | 66 |
| HT 2020 | 496 | 52 |
| HT 2021 | 590 | 61 |
| HT 2022 | 543 | 56 |
| HT 2023 | 455 | 42 |
| HT 2024 | 447 | 54 |
| HT 2025 | 546 | 85 |
| HT 2026 | 693 | 89 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 13| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Högskolan Kristianstad Ekonomprogrammet - Valfri inriktning · Kristianstad | 18,50 | 1,10 | 18,7 | 746 |
| Högskolan i Halmstad Halmstad | 18,43 | 1,10 | 21,3 | 1 318 |
| Högskolan i Gävle Ortsoberoende · Distans | 17,50 | 0,90 | 14,9 | 2 987 |
| Högskolan Kristianstad Ekonomprogrammet - Bank och finans · Kristianstad | 16,54 | 0,85 | 13,4 | 801 |
| Mälardalens universitet Västerås | 16,39 | 0,85 | 13,0 | 1 173 |
| Högskolan Kristianstad Ekonomprogrammet - Redovisning och revision · Kristianstad | 16,34 | 0,75 | 10,4 | 625 |
| Mälardalens universitet Eskilstuna | 16,20 | 0,80 | 11,5 | 922 |
| Högskolan i Gävle Gävle | 15,78 | 0,80 | 8,9 | 803 |
| Högskolan Väst Trollhättan | 15,53 | 0,60 | 7,0 | 704 |
| Högskolan i Skövde Skövde · Du tittar på den här | 13,68 | 0,45 | 3,9 | 693 |
Om programmet
Ekonomprogrammet vid Högskolan i Skövde kan vara språngbrädan mot ditt drömjobb. Delar av utbildningen består av valfria kurser och genom att välja det som intresserar dig mest, skräddarsyr du din ekonomutbildning. Programmet är internationellt gångbart, om du vill jobba eller plugga vidare utomlands efter examen.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2, Matematik 3b eller Matematik 3c eller Matematik C, Engelska 6 eller Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2, Matematik fortsättning nivå 1b eller nivå 1c, Engelska nivå 2 (eller motsvarande kunskaper).
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Skövde.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Övriga ekonomer | 52 000 kr36–79 tkr | – |
| Controller | 55 100 kr42–80 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Revisorer m.fl. | 47 600 kr35–73 tkr | Storaökar på 5 år |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Högskolan i Skövde
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HS-61273
HS-61273 · nationell antagning
693 sökande, 89 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 13,68 | 135 | 13,68 | 98 | 36 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 14,54 | 37 | 14,55 | 25 | 29 |
| HP Högskoleprovet | 0,50 | 86 | 0,45 | 56 | 43 |
Vanliga frågor om Ekonomprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Ekonomprogrammet vid Högskolan i Skövde HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 13,68, HP 0,45 och BII 14,55. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Ekonomprogrammet vid Högskolan i Skövde?
HT 2026 sökte 693 personer, varav 89 i första hand. 180 antogs, alltså 3,9 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Ekonomprogrammet vid Högskolan i Skövde?
Ja, den steg: i BI krävdes 13,68 HT 2026 mot 12,09 HT 2025. Sökande: 693 mot 546.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Ekonomprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 13 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor49 %(339)
- Män51 %(354)
- 24 år eller yngre88 %608
- 25–34 år10 %70
- 35 år eller äldre2 %15
- Antagna kvinnor49 %(89)
- Antagna män51 %(91)
Anmälningskod HS-61273. Källa: UHR.