Ekonomprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · MDU-40013
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 173
- 170 i första hand
- Antagna
- 90
- urval 2
- Reserver
- 283
- Sökande per plats
- 13
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,98 | 16,39 | −0,59 |
| Högskoleprov (HP) | 0,90 | 0,85 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 16,86 | 16,85 | −0,01 |
| Antagna totalt | 100 | 90 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2022 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 5 terminer (median −0,90). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 5 terminer, minst 0,50 under i 4 och minst 1,00 under i 2.
Sedan HT 2022 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 5 terminer (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 5 terminer, minst 0,10 under i 2 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,98 → 16,39 (−0,59) | 0,90 → 0,85 (−0,05) |
| HT 2025 | 16,93 → 16,50 (−0,43) | 0,85 → 0,80 (−0,05) |
| HT 2024 | 17,13 → 15,88 (−1,25) | 0,80 → 0,70 (−0,10) |
| HT 2023 | 16,80 → 15,90 (−0,90) | 0,70 → 0,65 (−0,05) |
| HT 2022 | 17,05 → 16,03 (−1,02) | 0,80 → 0,70 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,98) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2022
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2022 | 16,03 | 16,05 |
| HT 2023 | 15,90 | 16,49 |
| HT 2024 | 15,88 | 15,98 |
| HT 2025 | 16,50 | 16,05 |
| HT 2026 | 16,39 | 16,85 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2022 | 0,70 |
| HT 2023 | 0,65 |
| HT 2024 | 0,70 |
| HT 2025 | 0,80 |
| HT 2026 | 0,85 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2022 | 1 055 | 153 |
| HT 2023 | 872 | 141 |
| HT 2024 | 1 007 | 173 |
| HT 2025 | 1 024 | 141 |
| HT 2026 | 1 173 | 170 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 13| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Högskolan Kristianstad Ekonomprogrammet - Valfri inriktning · Kristianstad | 18,50 | 1,10 | 18,7 | 746 |
| Högskolan i Halmstad Halmstad | 18,43 | 1,10 | 21,3 | 1 318 |
| Högskolan i Gävle Ortsoberoende · Distans | 17,50 | 0,90 | 14,9 | 2 987 |
| Högskolan Kristianstad Ekonomprogrammet - Bank och finans · Kristianstad | 16,54 | 0,85 | 13,4 | 801 |
| Mälardalens universitet Västerås · Du tittar på den här | 16,39 | 0,85 | 13,0 | 1 173 |
| Högskolan Kristianstad Ekonomprogrammet - Redovisning och revision · Kristianstad | 16,34 | 0,75 | 10,4 | 625 |
| Mälardalens universitet Eskilstuna | 16,20 | 0,80 | 11,5 | 922 |
| Högskolan i Gävle Gävle | 15,78 | 0,80 | 8,9 | 803 |
| Högskolan Väst Trollhättan | 15,53 | 0,60 | 7,0 | 704 |
| Högskolan i Skövde Skövde | 13,68 | 0,45 | 3,9 | 693 |
Om programmet
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6, Matematik 3b eller 3c eller Matematik C, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Matematik - fortsättning nivå 1b eller Matematik - fortsättning nivå 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Mälardalens universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Övriga ekonomer | 52 000 kr36–79 tkr | – |
| Controller | 55 100 kr42–80 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Revisorer m.fl. | 47 600 kr35–73 tkr | Storaökar på 5 år |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Mälardalens universitet
- EkonomprogrammetBI16,20HP0,80Sökande/plats11,5
- Magisterprogram i företagsekonomiBI–HP–Sökande/plats2,7
- International Business ManagementBI16,07HP0,65Sökande/plats10,1
- Beteendevetenskapliga programmet - Arbetsliv, kommunikation och hälsaBI15,61HP0,65Sökande/plats7,6
- Masterprogram i innovation och designBI–HP–Sökande/plats3,8
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod MDU-40013
MDU-40013 · nationell antagning
1 173 sökande, 170 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 1 | 3,5 | 1 | 8 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,98 | 52 | 16,39 | 45 | 164 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,86 | 14 | 16,85 | 14 | 120 |
| HP Högskoleprovet | 0,90 | 33 | 0,85 | 30 | 218 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 4 |
Vanliga frågor om Ekonomprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Ekonomprogrammet vid Mälardalens universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,39, HP 0,85 och BII 16,85. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Ekonomprogrammet vid Mälardalens universitet?
HT 2026 sökte 1 173 personer, varav 170 i första hand. 90 antogs, alltså 13 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Ekonomprogrammet vid Mälardalens universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 16,39 HT 2026 mot 16,5 HT 2025. Sökande: 1 173 mot 1 024.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Ekonomprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 13 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor45 %(531)
- Män55 %(642)
- 24 år eller yngre85 %997
- 25–34 år13 %148
- 35 år eller äldre2 %28
- Antagna kvinnor44 %(40)
- Antagna män56 %(50)
Anmälningskod MDU-40013. Källa: UHR.