Ekonomprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · HIG-19816
VT 2026urval 2 · HIG-29816
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i 4 av 5 läsår med jämförbara siffror, högre ett läsår. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 2 987
- 662 i första hand
- Antagna
- 200
- urval 2
- Reserver
- 893
- Sökande per plats
- 14,9
- Mycket hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 2 420
- 893 i första hand
- Antagna
- 200
- urval 2
- Reserver
- 940
- Sökande per plats
- 12,1
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,08 | 17,5 | −0,58 |
| Högskoleprov (HP) | 0,95 | 0,90 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 18,01 | 17,66 | −0,35 |
| Antagna totalt | 200 | 200 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2018 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 14 terminer (median −0,72). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 14 terminer, minst 0,50 under i 13 och minst 1,00 under i 1.
Sedan HT 2018 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 14 terminer (median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 14 terminer, minst 0,10 under i 9 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,08 → 17,50 (−0,58) | 0,95 → 0,90 (−0,05) |
| VT 2026 | 18,36 → 17,64 (−0,72) | 1,05 → 0,95 (−0,10) |
| HT 2025 | 18,00 → 17,27 (−0,73) | 0,90 → 0,85 (−0,05) |
| VT 2025 | 18,50 → 17,49 (−1,01) | 0,95 → 0,80 (−0,15) |
| HT 2024 | 18,20 → 17,51 (−0,69) | 0,90 → 0,80 (−0,10) |
| VT 2024 | 18,05 → 17,20 (−0,85) | 0,90 → 0,85 (−0,05) |
| HT 2023 | 18,30 → 17,65 (−0,65) | 0,95 → 0,85 (−0,10) |
| VT 2023 | 18,18 → 17,28 (−0,90) | 0,95 → 0,85 (−0,10) |
| HT 2022 | 18,50 → 17,78 (−0,72) | 0,95 → 0,90 (−0,05) |
| VT 2022 | 18,91 → 18,02 (−0,89) | 1,15 → 1,05 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,08) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2018
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2018 | 18,50 | 19,21 |
| VT 2020 | 17,89 | 18,26 |
| VT 2021 | 18,05 | 19,06 |
| HT 2021 | 18,09 | 18,27 |
| VT 2022 | 18,02 | 18,51 |
| HT 2022 | 17,78 | 17,94 |
| VT 2023 | 17,28 | 17,80 |
| HT 2023 | 17,65 | 17,23 |
| VT 2024 | 17,20 | 16,91 |
| HT 2024 | 17,51 | 17,55 |
| VT 2025 | 17,49 | 17,25 |
| HT 2025 | 17,27 | 17,30 |
| VT 2026 | 17,64 | 18,15 |
| HT 2026 | 17,50 | 17,66 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2018 | 1,15 |
| VT 2020 | 1,00 |
| VT 2021 | 1,05 |
| HT 2021 | 0,95 |
| VT 2022 | 1,05 |
| HT 2022 | 0,90 |
| VT 2023 | 0,85 |
| HT 2023 | 0,85 |
| VT 2024 | 0,85 |
| HT 2024 | 0,80 |
| VT 2025 | 0,80 |
| HT 2025 | 0,85 |
| VT 2026 | 0,95 |
| HT 2026 | 0,90 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2018 | 2 562 | 863 |
| VT 2020 | 1 581 | 730 |
| VT 2021 | 1 839 | 747 |
| HT 2021 | 2 447 | 713 |
| VT 2022 | 2 041 | 788 |
| HT 2022 | 2 234 | 684 |
| VT 2023 | 1 737 | 784 |
| HT 2023 | 2 324 | 693 |
| VT 2024 | 1 994 | 817 |
| HT 2024 | 2 365 | 706 |
| VT 2025 | 2 058 | 815 |
| HT 2025 | 2 484 | 619 |
| VT 2026 | 2 420 | 893 |
| HT 2026 | 2 987 | 662 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 13| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Högskolan Kristianstad Ekonomprogrammet - Valfri inriktning · Kristianstad | 18,50 | 1,10 | 18,7 | 746 |
| Högskolan i Halmstad Halmstad | 18,43 | 1,10 | 21,3 | 1 318 |
| Högskolan i Gävle Ortsoberoende · Distans · Du tittar på den här | 17,50 | 0,90 | 14,9 | 2 987 |
| Högskolan Kristianstad Ekonomprogrammet - Bank och finans · Kristianstad | 16,54 | 0,85 | 13,4 | 801 |
| Mälardalens universitet Västerås | 16,39 | 0,85 | 13,0 | 1 173 |
| Högskolan Kristianstad Ekonomprogrammet - Redovisning och revision · Kristianstad | 16,34 | 0,75 | 10,4 | 625 |
| Mälardalens universitet Eskilstuna | 16,20 | 0,80 | 11,5 | 922 |
| Högskolan i Gävle Gävle | 15,78 | 0,80 | 8,9 | 803 |
| Högskolan Väst Trollhättan | 15,53 | 0,60 | 7,0 | 704 |
| Högskolan i Skövde Skövde | 13,68 | 0,45 | 3,9 | 693 |
Om programmet
Ekonomprogrammet är ett sammanhållet treårigt program som ger en bred bas inom programmets huvudområde företagsekonomi. Grunden utgörs av kurser inom de fyra företagsekonomiska delämnesområdena ledarskap och organisation, marknadsföring, externredovisning samt ekonomi och verksamhetsstyrning. Andra ämnen i programmet är juridik, nationalekonomi och statistik. De första två åren är gemensamma för alla studenter där bl.a.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6, Matematik 3b eller 3c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Matematik fortsättning nivå 1b eller Matematik fortsättning nivå 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Gävle.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Övriga ekonomer | 52 000 kr36–79 tkr | – |
| Controller | 55 100 kr42–80 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Revisorer m.fl. | 47 600 kr35–73 tkr | Storaökar på 5 år |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Högskolan i Gävle
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HIG-19816
HIG-19816 · nationell antagning
2 987 sökande, 662 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 2 | 4 | 2 | 12 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,08 | 93 | 17,5 | 92 | 455 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,01 | 25 | 17,66 | 26 | 296 |
| HP Högskoleprovet | 0,95 | 80 | 0,90 | 80 | 317 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 4 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 162 |
VT 2026: anmälningskod HIG-29816
HIG-29816 · nationell antagning
2 420 sökande, 893 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 3 | 4 | 3 | 21 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,36 | 90 | 17,64 | 89 | 484 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,08 | 27 | 18,15 | 28 | 306 |
| HP Högskoleprovet | 1,05 | 80 | 0,95 | 80 | 363 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 9 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 164 |
Vanliga frågor om Ekonomprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Ekonomprogrammet vid Högskolan i Gävle HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,5, HP 0,90 och BII 17,66. VT 2026: BI 17,64, HP 0,95 och BII 18,15. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Ekonomprogrammet vid Högskolan i Gävle?
HT 2026 sökte 2 987 personer, varav 662 i första hand. 200 antogs, alltså 14,9 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Ekonomprogrammet vid Högskolan i Gävle?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,5 HT 2026 mot 17,27 HT 2025. Sökande: 2 987 mot 2 484.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Ekonomprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 13 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor62 %(1 846)
- Män38 %(1 141)
- 24 år eller yngre44 %1 301
- 25–34 år36 %1 089
- 35 år eller äldre20 %597
- Antagna kvinnor58 %(116)
- Antagna män42 %(84)
Anmälningskod HIG-19816. Källa: UHR.