Industriell ekonomi - Logistik och verksamhetsutveckling
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HIG-19144
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 245
- 42 i första hand
- Antagna
- 50
- urval 2
- Reserver
- 23
- Sökande per plats
- 4,9
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 14,7 | 12,14 | −2,56 |
| Högskoleprov (HP) | 0,55 | 0,20 | −0,35 |
| Betyg (BII) | 15,24 | 14,61 | −0,63 |
| Antagna totalt | 60 | 50 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Bara 2 terminer med både urval 1 och urval 2 att jämföra här, så tabellen säger mer än ett genomsnitt.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 14,70 → 12,14 (−2,56) | 0,55 → 0,20 (−0,35) |
| HT 2025 | 14,47 → 13,86 (−0,61) | 0,50 → 0,45 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 14,70) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2025
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2025 | 13,86 | 14,35 |
| HT 2026 | 12,14 | 14,61 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2025 | 0,45 |
| HT 2026 | 0,20 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2025 | 187 | 33 |
| HT 2026 | 245 | 42 |
Om programmet
Industriell ekonomi är ett mångdisciplinärt ämne med basen inom teknikvetenskap. Ämnet länkar samman kunskapsbildning inom teknik, ekonomi och organisation och banar väg för innovation och utveckling i industriella processer. I utbildningen tillämpas metoder för ledning, styrning och förbättring av industriella verksamheter utifrån ett hållbarhetsperspektiv. Utbildningen ger behörighet till fortsatta studier på magister- och mastersnivå inom exempelvis industriell ekonomi vid Högskolan i Gävle.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6, Matematik 3b eller 3c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Matematik fortsättning nivå 1b eller Matematik fortsättning nivå 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Gävle.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Ingenjörer och tekniker inom industri, logistik och produktionsplanering | 44 800 kr36–62 tkr | – |
| Civilingenjörsyrken inom logistik och produktionsplanering | 49 300 kr38–70 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Högskolan i Gävle
- Industriell ekonomi - IngenjörBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,8
- EkonomprogrammetBI17,50HP0,90Sökande/plats14,9
- EkonomprogrammetBI15,78HP0,80Sökande/plats8,9
- Magisterprogram i företagsekonomi, inriktning redovisningBI–HP–Sökande/plats4,5
- Magister i supply chain managementBI–HP–Sökande/plats–
- Magisterprogram i företagsekonomi, inriktning redovisningBI–HP–Sökande/plats3,3
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HIG-19144
HIG-19144 · nationell antagning
245 sökande, 42 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 14,7 | 30 | 12,14 | 24 | 3 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,24 | 6 | 14,61 | 6 | 3 |
| HP Högskoleprovet | 0,55 | 24 | 0,20 | 20 | 2 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 17 |
Vanliga frågor om Industriell ekonomi - Logistik och verksamhetsutveckling
Vad krävdes för att komma in på Industriell ekonomi - Logistik och verksamhetsutveckling vid Högskolan i Gävle HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 12,14, HP 0,20 och BII 14,61. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Industriell ekonomi - Logistik och verksamhetsutveckling vid Högskolan i Gävle?
HT 2026 sökte 245 personer, varav 42 i första hand. 50 antogs, alltså 4,9 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Industriell ekonomi - Logistik och verksamhetsutveckling vid Högskolan i Gävle?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 12,14 HT 2026 mot 13,86 HT 2025. Sökande: 245 mot 187.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor36 %(89)
- Män64 %(156)
- 24 år eller yngre83 %204
- 25–34 år15 %36
- 35 år eller äldre2 %5
- Antagna kvinnor44 %(22)
- Antagna män56 %(28)
Anmälningskod HIG-19144. Källa: UHR.