Fastighetsmäklarprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HIG-19021
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 631
- 180 i första hand
- Antagna
- 155
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 4,1
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 15,05 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Högskoleprov (HP) | 0,50 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Betyg (BII) | 15,45 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Antagna totalt | 160 | 155 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,12). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 17 terminer, minst 0,50 under i 17 och minst 1,00 under i 13.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 19 terminer (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 19 terminer, minst 0,10 under i 17 och minst 0,20 under i 8.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 15,05 → alla behöriga antogs | 0,50 → alla behöriga antogs |
| HT 2025 | 15,30 → alla behöriga antogs | 0,60 → 0,20 (−0,40) |
| HT 2024 | 16,05 → alla behöriga antogs | 0,45 → alla behöriga antogs |
| HT 2023 | 15,66 → 13,25 (−2,41) | 0,55 → 0,25 (−0,30) |
| HT 2022 | 16,71 → 15,53 (−1,18) | 0,75 → 0,60 (−0,15) |
| HT 2021 | 17,24 → 16,31 (−0,93) | 0,80 → 0,70 (−0,10) |
| HT 2020 | 16,29 → 15,25 (−1,04) | 0,65 → 0,50 (−0,15) |
| HT 2019 | 16,05 → 13,81 (−2,24) | 0,70 → 0,45 (−0,25) |
| HT 2018 | 17,40 → 16,09 (−1,31) | 0,85 → 0,75 (−0,10) |
| HT 2017 | 17,65 → 16,71 (−0,94) | 1,00 → 0,90 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,05) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 16,55 | 16,77 |
| HT 2011 | 17,30 | 17,40 |
| HT 2012 | 16,83 | 17,60 |
| HT 2013 | 16,90 | 16,42 |
| HT 2014 | 16,70 | 16,99 |
| HT 2015 | 16,75 | 16,66 |
| HT 2016 | 16,55 | 16,89 |
| HT 2017 | 16,71 | 16,60 |
| HT 2018 | 16,09 | 16,19 |
| HT 2019 | 13,81 | 15,65 |
| HT 2020 | 15,25 | 15,72 |
| HT 2021 | 16,31 | 16,62 |
| HT 2022 | 15,53 | 16,35 |
| HT 2023 | 13,25 | 15,95 |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | 14,55 |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | 0,30 |
| HT 2010 | 0,60 |
| HT 2011 | 0,70 |
| HT 2012 | 0,80 |
| HT 2013 | 0,85 |
| HT 2014 | 0,85 |
| HT 2015 | 0,85 |
| HT 2016 | 0,90 |
| HT 2017 | 0,90 |
| HT 2018 | 0,75 |
| HT 2019 | 0,45 |
| HT 2020 | 0,50 |
| HT 2021 | 0,70 |
| HT 2022 | 0,60 |
| HT 2023 | 0,25 |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | 0,20 |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 730 | 251 |
| HT 2009 | 713 | 231 |
| HT 2010 | 1 244 | 347 |
| HT 2011 | 1 565 | 447 |
| HT 2012 | 1 522 | 376 |
| HT 2013 | 1 199 | 304 |
| HT 2014 | 1 561 | 395 |
| HT 2015 | 1 943 | 501 |
| HT 2016 | 1 897 | 553 |
| HT 2017 | 1 678 | 506 |
| HT 2018 | 1 355 | 409 |
| HT 2019 | 907 | 286 |
| HT 2020 | 953 | 272 |
| HT 2021 | 1 328 | 400 |
| HT 2022 | 1 059 | 321 |
| HT 2023 | 801 | 239 |
| HT 2024 | 664 | 175 |
| HT 2025 | 644 | 168 |
| HT 2026 | 631 | 180 |
Om programmet
Arbetet som fastighetsmäklare innebär goda karriärmöjligheter, varierande och stimulerande arbetsdagar omväxlande på kontoret och ute på fältet, men också ett ansvarsfullt jobb. Som fastighetsmäklare kommer du i kontakt med människor som befinner sig i olika, ibland svåra, livssituationer. Som fastighetsmäklare agerar du förmedlande part mellan köpare och säljare vid en fastighets- eller bostadsrättsaffär, men yrket kan i många avseenden liknas vid ett säljyrke.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6, Matematik 3b eller 3c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Matematik fortsättning nivå 1b eller Matematik fortsättning nivå 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Gävle.
Liknande program vid Högskolan i Gävle
- Lantmätarprogrammet, fastighetsjuridik och markanvändningBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,2
- Lantmätarprogrammet, fastighetsjuridik och markanvändningBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,2
- Lantmätarprogrammet, fastighetsjuridik och markanvändningBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,9
- EkonomprogrammetBI17,50HP0,90Sökande/plats14,9
- EkonomprogrammetBI15,78HP0,80Sökande/plats8,9
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HIG-19021
HIG-19021 · nationell antagning
631 sökande, 180 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,05 | 77 | Alla antogs | 57 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,45 | 17 | Alla antogs | 23 | 0 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,50 | 64 | Alla antogs | 49 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Alla antogs | 24 | 0 |
Vanliga frågor om Fastighetsmäklarprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Fastighetsmäklarprogrammet vid Högskolan i Gävle HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Fastighetsmäklarprogrammet vid Högskolan i Gävle?
HT 2026 sökte 631 personer, varav 180 i första hand. 155 antogs, alltså 4,1 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor55 %(348)
- Män45 %(283)
- 24 år eller yngre84 %531
- 25–34 år11 %68
- 35 år eller äldre5 %32
- Antagna kvinnor48 %(75)
- Antagna män52 %(80)
Anmälningskod HIG-19021. Källa: UHR.