Personal- och arbetslivsprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HIG-19806
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 465
- 105 i första hand
- Antagna
- 85
- urval 2
- Reserver
- 98
- Sökande per plats
- 5,5
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,18 | 16,04 | −1,14 |
| Högskoleprov (HP) | 0,65 | 0,55 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 16,35 | 15,34 | −1,01 |
| Antagna totalt | 85 | 85 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (median −0,82). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 16 av 17 terminer, minst 0,50 under i 13 och minst 1,00 under i 4.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 18 av 19 terminer och legat kvar i 1 (median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 18 av 19 terminer, minst 0,10 under i 13 och minst 0,20 under i 2.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,18 → 16,04 (−1,14) | 0,65 → 0,55 (−0,10) |
| HT 2025 | 17,46 → 15,94 (−1,52) | 0,65 → 0,55 (−0,10) |
| HT 2024 | 17,65 → 16,04 (−1,61) | 0,60 → 0,50 (−0,10) |
| HT 2023 | 17,31 → 16,45 (−0,86) | 0,70 → 0,65 (−0,05) |
| HT 2022 | 16,85 → 16,79 (−0,06) | 0,60 → 0,60 (±0) |
| HT 2021 | 18,00 → 17,67 (−0,33) | 0,80 → 0,75 (−0,05) |
| HT 2020 | 17,18 → 16,21 (−0,97) | 0,70 → 0,55 (−0,15) |
| HT 2019 | 17,81 → 17,19 (−0,62) | 0,80 → 0,70 (−0,10) |
| HT 2018 | 17,25 → 16,27 (−0,98) | 0,85 → 0,70 (−0,15) |
| HT 2017 | 17,70 → 16,84 (−0,86) | 0,90 → 0,75 (−0,15) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,18) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 16,20 | 16,69 |
| HT 2011 | 17,10 | 16,13 |
| HT 2012 | 17,90 | 16,80 |
| HT 2013 | 17,85 | 16,75 |
| HT 2014 | 17,88 | 16,46 |
| HT 2015 | 17,70 | 16,91 |
| HT 2016 | 17,80 | 17,20 |
| HT 2017 | 16,84 | 16,97 |
| HT 2018 | 16,27 | 15,67 |
| HT 2019 | 17,19 | 15,82 |
| HT 2020 | 16,21 | 17,17 |
| HT 2021 | 17,67 | 17,77 |
| HT 2022 | 16,79 | 16,67 |
| HT 2023 | 16,45 | 15,82 |
| HT 2024 | 16,04 | 16,71 |
| HT 2025 | 15,94 | 16,89 |
| HT 2026 | 16,04 | 15,34 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 0,80 |
| HT 2009 | 0,30 |
| HT 2010 | 0,40 |
| HT 2011 | 0,70 |
| HT 2012 | 0,80 |
| HT 2013 | 0,80 |
| HT 2014 | 0,80 |
| HT 2015 | 0,85 |
| HT 2016 | 0,85 |
| HT 2017 | 0,75 |
| HT 2018 | 0,70 |
| HT 2019 | 0,70 |
| HT 2020 | 0,55 |
| HT 2021 | 0,75 |
| HT 2022 | 0,60 |
| HT 2023 | 0,65 |
| HT 2024 | 0,50 |
| HT 2025 | 0,55 |
| HT 2026 | 0,55 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 364 | 120 |
| HT 2009 | 392 | 92 |
| HT 2010 | 418 | 101 |
| HT 2011 | 416 | 107 |
| HT 2012 | 506 | 126 |
| HT 2013 | 651 | 97 |
| HT 2014 | 781 | 126 |
| HT 2015 | 903 | 151 |
| HT 2016 | 824 | 111 |
| HT 2017 | 791 | 101 |
| HT 2018 | 614 | 102 |
| HT 2019 | 530 | 124 |
| HT 2020 | 579 | 104 |
| HT 2021 | 573 | 119 |
| HT 2022 | 452 | 93 |
| HT 2023 | 465 | 128 |
| HT 2024 | 489 | 141 |
| HT 2025 | 513 | 115 |
| HT 2026 | 465 | 105 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 3| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Högskolan i Gävle Gävle · Du tittar på den här | 16,04 | 0,55 | 5,5 | 465 |
| Högskolan Dalarna Borlänge · VT 2026 | 15,14 | 0,35 | 5,7 | 459 |
| Mittuniversitetet Östersund | Alla antogs | Alla antogs | 3,0 | 263 |
Om programmet
PA-programmet är en treårig samhällsvetenskaplig utbildning som leder till en filosofie kandidatexamen med psykologi som huvudområde samt förbereder dig för arbete som personalvetare. Programmet ger dig en bred kompetens i samhällsvetenskap samt en fördjupad kompetens inom området psykologi med inriktning mot personal- och arbetslivsfrågor. Utbildningen består av sex temaområden där varje tema omfattar cirka 30 högskolepoäng.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Gävle.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Personal- och HR-specialister | 48 500 kr37–68 tkr | Medelstora5 år: oförändrad |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som personal- och HR-specialist vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Högskolan i Gävle
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HIG-19806
HIG-19806 · nationell antagning
465 sökande, 105 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 1 | 3 | 1 | 2 |
| BFP Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,18 | 30 | 16,04 | 35 | 51 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,35 | 7 | 15,34 | 7 | 29 |
| BIIP Lärosätets eget urval | Alla antogs | 12 | Alla antogs | 8 | 0 |
| BIP Lärosätets eget urval | Alla antogs | 9 | Alla antogs | 5 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,65 | 26 | 0,55 | 29 | 40 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 19 |
Vanliga frågor om Personal- och arbetslivsprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Personal- och arbetslivsprogrammet vid Högskolan i Gävle HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,04, HP 0,55 och BII 15,34. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Personal- och arbetslivsprogrammet vid Högskolan i Gävle?
HT 2026 sökte 465 personer, varav 105 i första hand. 85 antogs, alltså 5,5 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Personal- och arbetslivsprogrammet vid Högskolan i Gävle?
Ja, den steg: i BI krävdes 16,04 HT 2026 mot 15,94 HT 2025. Sökande: 465 mot 513.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Personal- och arbetslivsprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor84 %(392)
- Män16 %(73)
- 24 år eller yngre66 %305
- 25–34 år24 %110
- 35 år eller äldre11 %50
- Antagna kvinnor91 %(77)
- Antagna män9 %(8)
Anmälningskod HIG-19806. Källa: UHR.