Antagningspoäng Personal- och arbetslivsprogrammet 2026
Alla lärosäten som ger Personal- och arbetslivsprogrammet sida vid sida: betygsgränser (BI och BII), högskoleprovet (HP), sökande per plats och hur gränserna har förändrats sedan 2008.
Vad krävdes för att komma in på Personal- och arbetslivsprogrammet HT 2026?
- Sökande
- 728
- −3,3 % mot HT 2025
- Antagna
- 172
- efter urval 2, HT 2026
- Sökande per plats
- 4,2
- alla lärosäten sammantaget
- Lärosäten
- 2
- 2 utbildningstillfällen
Alla lärosäten HT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Högskolan i Gävle Gävle | 16,04 | 15,34 | 0,55 | 465 | 5,5 | +0,10 |
| Mittuniversitetet Östersund | Alla antogs | Alla antogs | Alla antogs | 263 | 3,0 | – |
Vårterminen: VT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats |
|---|---|---|---|---|---|
| Högskolan Dalarna Borlänge | 15,14 | 15,79 | 0,35 | 459 | 5,7 |
Utveckling sedan 2008
Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.
Betyg (BI)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst | VT lägst | VT median | VT högst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 16,04 | 16,04 | 16,04 | 15,14 | 15,14 | 15,14 |
| 2025 | 15,94 | 15,94 | 15,94 | – | – | – |
| 2024 | 16,04 | 16,04 | 16,04 | – | – | – |
| 2023 | 16,45 | 16,45 | 16,45 | – | – | – |
| 2022 | 16,79 | 16,79 | 16,79 | – | – | – |
| 2021 | 14,80 | 16,24 | 17,67 | – | – | – |
| 2020 | 12,88 | 14,55 | 16,21 | – | – | – |
| 2019 | 17,19 | 17,19 | 17,19 | – | – | – |
| 2018 | 13,81 | 15,04 | 16,27 | – | – | – |
| 2017 | 15,48 | 16,16 | 16,84 | – | – | – |
| 2016 | 15,30 | 16,55 | 17,80 | – | – | – |
| 2015 | 16,90 | 17,30 | 17,70 | – | – | – |
| 2014 | 16,40 | 17,14 | 17,88 | – | – | – |
| 2013 | 14,90 | 16,38 | 17,85 | – | – | – |
| 2012 | 15,65 | 16,77 | 17,90 | – | – | – |
| 2011 | 14,25 | 15,68 | 17,10 | – | – | – |
| 2010 | 15,85 | 16,02 | 16,20 | – | – | – |
| 2009 | – | – | – | – | – | – |
| 2008 | – | – | – | – | – | – |
Högskoleprovet (HP)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst | VT lägst | VT median | VT högst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 0,55 | 0,55 | 0,55 | 0,35 | 0,35 | 0,35 |
| 2025 | 0,55 | 0,55 | 0,55 | – | – | – |
| 2024 | 0,50 | 0,50 | 0,50 | – | – | – |
| 2023 | 0,65 | 0,65 | 0,65 | – | – | – |
| 2022 | 0,60 | 0,60 | 0,60 | – | – | – |
| 2021 | 0,20 | 0,48 | 0,75 | – | – | – |
| 2020 | 0,55 | 0,55 | 0,55 | – | – | – |
| 2019 | 0,70 | 0,70 | 0,70 | – | – | – |
| 2018 | 0,35 | 0,52 | 0,70 | – | – | – |
| 2017 | 0,60 | 0,68 | 0,75 | – | – | – |
| 2016 | 0,70 | 0,77 | 0,85 | – | – | – |
| 2015 | 0,65 | 0,75 | 0,85 | – | – | – |
| 2014 | 0,60 | 0,70 | 0,80 | – | – | – |
| 2013 | 0,40 | 0,60 | 0,80 | – | – | – |
| 2012 | 0,70 | 0,75 | 0,80 | – | – | – |
| 2011 | 0,70 | 0,70 | 0,70 | – | – | – |
| 2010 | 0,40 | 0,40 | 0,40 | – | – | – |
| 2009 | 0,30 | 0,30 | 0,30 | – | – | – |
| 2008 | 0,80 | 0,80 | 0,80 | – | – | – |
Lön och jobbchanser
Personal- och HR-specialister
- Medianlön
- 48 500 kr/mån
- Spann (10–90 %)
- 36 700 kr – 68 200 kr
- Möjlighet till arbete
- Medelstora
- Rekrytering
- Balans
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som personal- och HR-specialist vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.
Lön: SCB:s lönestrukturstatistik 2025. Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1.
Vanliga frågor
Var är det svårast att komma in på Personal- och arbetslivsprogrammet?
HT 2026 krävdes högst betyg vid Högskolan i Gävle (Gävle): 16,04 i urvalsgruppen BI och 0,55 på högskoleprovet.
Var är det lättast att komma in på Personal- och arbetslivsprogrammet?
Vid Mittuniversitetet (Östersund) antogs alla behöriga sökande i betygsurvalet HT 2026.
Vad krävs på högskoleprovet för Personal- och arbetslivsprogrammet?
HT 2026 låg HP-gränsen på 0,55 beroende på lärosäte, med medianen 0,55. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.
Hur många sökte Personal- och arbetslivsprogrammet HT 2026?
728 sökte programmet vid 2 lärosäten och 172 antogs, alltså ungefär 4,2 sökande per plats. 155 hade det som förstahandsval.
Har antagningspoängen för Personal- och arbetslivsprogrammet ökat?
Medianen för BI steg med 0,10 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med −3,3 %.
Vad tjänar man efter Personal- och arbetslivsprogrammet?
Medianlönen för personal- och hr-specialister var 48 500 kr i månaden 2025 enligt SCB. Arbetsförmedlingen bedömer möjligheterna till arbete som medelstora.
Är förra årets antagningspoäng en garanti?
Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.