Personal- och arbetslivsprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · MIU-M4271
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 263
- 50 i första hand
- Antagna
- 87
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 3
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 12,8 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Högskoleprov (HP) | 0,25 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Betyg (BII) | 14,4 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Antagna totalt | 100 | 87 | −13 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 14 terminer (6 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,51). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 14 terminer, minst 0,50 under i 14 och minst 1,00 under i 12.
Sedan HT 2012 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 11 terminer (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,20). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 11 terminer, minst 0,10 under i 11 och minst 0,20 under i 8.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 12,80 → alla behöriga antogs | 0,25 → alla behöriga antogs |
| HT 2025 | 11,33 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2022 | 12,77 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2021 | 16,13 → 14,80 (−1,33) | 0,45 → 0,20 (−0,25) |
| HT 2020 | 15,30 → 12,88 (−2,42) | 0,25 → alla behöriga antogs |
| HT 2019 | 14,26 → alla behöriga antogs | 0,45 → alla behöriga antogs |
| HT 2018 | 15,80 → 13,81 (−1,99) | 0,60 → 0,35 (−0,25) |
| HT 2017 | 16,40 → 15,48 (−0,92) | 0,75 → 0,60 (−0,15) |
| HT 2016 | 17,33 → 15,30 (−2,03) | 0,80 → 0,70 (−0,10) |
| HT 2015 | 18,13 → 16,90 (−1,23) | 0,85 → 0,65 (−0,20) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 12,80) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2009
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | 14,90 | 16,09 |
| HT 2014 | 16,40 | 14,60 |
| HT 2015 | 16,90 | 16,20 |
| HT 2016 | 15,30 | 15,63 |
| HT 2017 | 15,48 | 15,64 |
| HT 2018 | 13,81 | 14,98 |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | 12,88 | 14,56 |
| HT 2021 | 14,80 | 15,54 |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | 0,40 |
| HT 2014 | 0,60 |
| HT 2015 | 0,65 |
| HT 2016 | 0,70 |
| HT 2017 | 0,60 |
| HT 2018 | 0,35 |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | 0,20 |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2009 | 258 | 50 |
| HT 2010 | 238 | 46 |
| HT 2011 | 226 | 50 |
| HT 2012 | 277 | 54 |
| HT 2013 | 442 | 73 |
| HT 2014 | 424 | 70 |
| HT 2015 | 586 | 92 |
| HT 2016 | 497 | 65 |
| HT 2017 | 484 | 85 |
| HT 2018 | 380 | 60 |
| HT 2019 | 288 | 57 |
| HT 2020 | 320 | 57 |
| HT 2021 | 320 | 71 |
| HT 2022 | 225 | 33 |
| HT 2023 | 183 | 52 |
| HT 2024 | 189 | 36 |
| HT 2025 | 240 | 42 |
| HT 2026 | 263 | 50 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 3| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Högskolan i Gävle Gävle | 16,04 | 0,55 | 5,5 | 465 |
| Högskolan Dalarna Borlänge · VT 2026 | 15,14 | 0,35 | 5,7 | 459 |
| Mittuniversitetet Östersund · Du tittar på den här | Alla antogs | Alla antogs | 3,0 | 263 |
Om programmet
Vill du göra skillnad i arbetslivet? Utbildningen ger teoretisk och praktisk kunskap för dig som är intresserad av att arbeta med frågor som rör organisation, personal och arbetsmarknad. Programmet tar avstamp i samspel mellan människor i organisationer och förbereder dig för analys och praktisk hantering av olika personal- och arbetslivsfrågor såsom kompetensförsörjning, arbetsmiljö, hälsa, lika villkor och organisationsutveckling.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2.
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Mittuniversitetet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Personal- och HR-specialister | 48 500 kr37–68 tkr | Medelstora5 år: oförändrad |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som personal- och HR-specialist vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod MIU-M4271
MIU-M4271 · nationell antagning
263 sökande, 50 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3 | 2 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 12,8 | 45 | Alla antogs | 34 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 14,4 | 13 | Alla antogs | 14 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,25 | 40 | Alla antogs | 25 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Alla antogs | 13 | 0 |
Vanliga frågor om Personal- och arbetslivsprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Personal- och arbetslivsprogrammet vid Mittuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Personal- och arbetslivsprogrammet vid Mittuniversitetet?
HT 2026 sökte 263 personer, varav 50 i första hand. 87 antogs, alltså 3 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Personal- och arbetslivsprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor80 %(210)
- Män20 %(53)
- 24 år eller yngre62 %162
- 25–34 år27 %72
- 35 år eller äldre11 %29
- Antagna kvinnor84 %(73)
- Antagna män16 %(14)
Anmälningskod MIU-M4271. Källa: UHR.