Personal- och arbetslivsprogrammet
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · HDA-V3PC8
Söktryck just nu, VT 2027: 432 sökande hittills (140 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 459
- 175 i första hand
- Antagna
- 80
- urval 2
- Reserver
- 143
- Sökande per plats
- 5,7
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16 | 15,14 | −0,86 |
| Högskoleprov (HP) | 0,55 | 0,35 | −0,20 |
| Betyg (BII) | 16,64 | 15,79 | −0,85 |
| Antagna totalt | 100 | 80 | −20 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 3| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Högskolan i Gävle Gävle · HT 2026 | 16,04 | 0,55 | 5,5 | 465 |
| Högskolan Dalarna Borlänge · Du tittar på den här | 15,14 | 0,35 | 5,7 | 459 |
| Mittuniversitetet Östersund · HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs | 3,0 | 263 |
Om programmet
Tycker du om att arbeta med människor och vill bidra till att utveckla både medarbetare och organisationer är Personal- och arbetslivsprogrammet (PAL-programmet) rätt för dig! Programmet ger dig fördjupade kunskaper om arbetsliv i bred bemärkelse. Kunskap byggs genom att studera arbetslivet ur individuella, organisatoriska och samhälleliga perspektiv.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan Dalarna.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Personal- och HR-specialister | 48 500 kr37–68 tkr | Medelstora5 år: oförändrad |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som personal- och HR-specialist vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Högskolan Dalarna
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod HDA-V3PC8
HDA-V3PC8 · nationell antagning
459 sökande, 175 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3 | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16 | 54 | 15,14 | 43 | 112 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,64 | 11 | 15,79 | 9 | 48 |
| HP Högskoleprovet | 0,55 | 34 | 0,35 | 27 | 37 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 8 |
Vanliga frågor om Personal- och arbetslivsprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Personal- och arbetslivsprogrammet vid Högskolan Dalarna VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,14, HP 0,35 och BII 15,79. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Personal- och arbetslivsprogrammet vid Högskolan Dalarna?
VT 2026 sökte 459 personer, varav 175 i första hand. 80 antogs, alltså 5,7 sökande per antagen. Till VT 2027 har 432 sökt hittills.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Personal- och arbetslivsprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte VT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor81 %(370)
- Män19 %(89)
- 24 år eller yngre44 %202
- 25–34 år39 %180
- 35 år eller äldre17 %77
- Antagna kvinnor86 %(69)
- Antagna män14 %(11)
Anmälningskod HDA-V3PC8. Källa: UHR.