Ekonomprogrammet - Redovisning och revision
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HKR-09GHS
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 625
- 77 i första hand
- Antagna
- 60
- urval 2
- Reserver
- 109
- Sökande per plats
- 10,4
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,67 | 16,34 | −0,33 |
| Högskoleprov (HP) | 0,85 | 0,75 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 16,79 | 16 | −0,79 |
| Antagna totalt | 70 | 60 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2014 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 13 terminer (median −0,88). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 11 av 13 terminer, minst 0,50 under i 9 och minst 1,00 under i 3.
Sedan HT 2014 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 11 av 13 terminer och legat kvar i 2 (median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 11 av 13 terminer, minst 0,10 under i 7 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,67 → 16,34 (−0,33) | 0,85 → 0,75 (−0,10) |
| HT 2025 | 16,40 → 15,52 (−0,88) | 0,70 → 0,70 (±0) |
| HT 2024 | 15,78 → 14,83 (−0,95) | 0,50 → 0,50 (±0) |
| HT 2023 | 15,47 → 13,89 (−1,58) | 0,55 → 0,45 (−0,10) |
| HT 2022 | 15,65 → 13,28 (−2,37) | 0,55 → 0,45 (−0,10) |
| HT 2021 | 17,29 → 16,39 (−0,90) | 0,80 → 0,75 (−0,05) |
| HT 2020 | 16,45 → 15,98 (−0,47) | 0,75 → 0,65 (−0,10) |
| HT 2019 | 16,24 → 14,40 (−1,84) | 0,60 → 0,50 (−0,10) |
| HT 2018 | 16,60 → 15,61 (−0,99) | 0,80 → 0,70 (−0,10) |
| HT 2017 | 17,13 → 16,45 (−0,68) | 0,90 → 0,85 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,67) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2014
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2014 | 17,30 | 16,80 |
| HT 2015 | 16,90 | 16,57 |
| HT 2016 | 16,90 | 16,40 |
| HT 2017 | 16,45 | 16,16 |
| HT 2018 | 15,61 | 15,15 |
| HT 2019 | 14,40 | 15,34 |
| HT 2020 | 15,98 | 15,30 |
| HT 2021 | 16,39 | 15,70 |
| HT 2022 | 13,28 | 14,31 |
| HT 2023 | 13,89 | 14,72 |
| HT 2024 | 14,83 | 16,20 |
| HT 2025 | 15,52 | 15,52 |
| HT 2026 | 16,34 | 16,00 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2014 | 0,90 |
| HT 2015 | 0,95 |
| HT 2016 | 0,95 |
| HT 2017 | 0,85 |
| HT 2018 | 0,70 |
| HT 2019 | 0,50 |
| HT 2020 | 0,65 |
| HT 2021 | 0,75 |
| HT 2022 | 0,45 |
| HT 2023 | 0,45 |
| HT 2024 | 0,50 |
| HT 2025 | 0,70 |
| HT 2026 | 0,75 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2014 | 780 | 73 |
| HT 2015 | 828 | 102 |
| HT 2016 | 755 | 66 |
| HT 2017 | 662 | 57 |
| HT 2018 | 586 | 61 |
| HT 2019 | 432 | 64 |
| HT 2020 | 454 | 64 |
| HT 2021 | 521 | 76 |
| HT 2022 | 415 | 59 |
| HT 2023 | 412 | 75 |
| HT 2024 | 524 | 84 |
| HT 2025 | 537 | 76 |
| HT 2026 | 625 | 77 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 13| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Högskolan Kristianstad Ekonomprogrammet - Valfri inriktning · Kristianstad | 18,50 | 1,10 | 18,7 | 746 |
| Högskolan i Halmstad Halmstad | 18,43 | 1,10 | 21,3 | 1 318 |
| Högskolan i Gävle Ortsoberoende · Distans | 17,50 | 0,90 | 14,9 | 2 987 |
| Högskolan Kristianstad Ekonomprogrammet - Bank och finans · Kristianstad | 16,54 | 0,85 | 13,4 | 801 |
| Mälardalens universitet Västerås | 16,39 | 0,85 | 13,0 | 1 173 |
| Högskolan Kristianstad Kristianstad · Du tittar på den här | 16,34 | 0,75 | 10,4 | 625 |
| Mälardalens universitet Eskilstuna | 16,20 | 0,80 | 11,5 | 922 |
| Högskolan i Gävle Gävle | 15,78 | 0,80 | 8,9 | 803 |
| Högskolan Väst Trollhättan | 15,53 | 0,60 | 7,0 | 704 |
| Högskolan i Skövde Skövde | 13,68 | 0,45 | 3,9 | 693 |
Om programmet
Ekonomprogrammet med inriktning bank och finans passar dig som vill arbeta i en intressant bransch i stark utveckling. Efter examen kan du arbeta med rådgivning, kredithandläggning eller försäljning av finansiella tjänster och produkter hos olika aktörer på den finansiella marknaden, till exempel banker, försäkringsbolag eller investmentbolag. Du kan även jobba med olika typer av finansierings- och investeringsrelaterade arbeten utanför bank- och finansbranschen.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 3b eller 3c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik fortsättning nivå 1b eller nivå 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan Kristianstad.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Revisorer m.fl. | 47 600 kr35–73 tkr | Storaökar på 5 år |
| Controller | 55 100 kr42–80 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som revisor vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Högskolan Kristianstad
- Ekonomprogrammet - Valfri inriktningBI18,50HP1,10Sökande/plats18,7
- Ekonomprogrammet - Internationell marknadsföringBI14,52HP0,55Sökande/plats8,3
- Senare del av program Ekonomprogrammet - Business IntelligenceBI–HP–Sökande/plats–
- Ekonomprogrammet - Bank och finansBI16,54HP0,85Sökande/plats13,4
- Magisterprogram - Redovisning och revision för hållbart företagandeBI–HP–Sökande/plats4,2
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
HKR-09GHS · nationell antagning
625 sökande, 77 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3 | 1 | 3 | 1 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,67 | 38 | 16,34 | 32 | 75 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,79 | 8 | 16 | 7 | 38 |
| HP Högskoleprovet | 0,85 | 23 | 0,75 | 20 | 71 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
HKR-09GHW · nationell antagning
Senare del av program Ekonomprogrammet - Redovisning och revision. 4 sökande, 2 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| DAU Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
| SA Sen anmälan | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
Vanliga frågor om Ekonomprogrammet - Redovisning och revision
Vad krävdes för att komma in på Ekonomprogrammet - Redovisning och revision vid Högskolan Kristianstad HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,34, HP 0,75 och BII 16. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Ekonomprogrammet - Redovisning och revision vid Högskolan Kristianstad?
HT 2026 sökte 625 personer, varav 77 i första hand. 60 antogs, alltså 10,4 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Ekonomprogrammet - Redovisning och revision vid Högskolan Kristianstad?
Ja, den steg: i BI krävdes 16,34 HT 2026 mot 15,52 HT 2025. Sökande: 625 mot 537.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Ekonomprogrammet - Redovisning och revision mer?
Samma utbildning finns på 13 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor54 %(335)
- Män46 %(290)
- 24 år eller yngre80 %502
- 25–34 år13 %83
- 35 år eller äldre6 %40
- Antagna kvinnor57 %(34)
- Antagna män43 %(26)
Anmälningskod HKR-09GHS. Källa: UHR.