Beteendevetenskapliga programmet - Arbetsliv, kommunikation och hälsa
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · MDU-40000
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 760
- 145 i första hand
- Antagna
- 100
- urval 2
- Reserver
- 190
- Sökande per plats
- 7,6
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,25 | 15,61 | −0,64 |
| Högskoleprov (HP) | 0,65 | 0,65 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 16,4 | 15,54 | −0,86 |
| Antagna totalt | 120 | 100 | −20 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Bara 2 terminer med både urval 1 och urval 2 att jämföra här, så tabellen säger mer än ett genomsnitt.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,25 → 15,61 (−0,64) | 0,65 → 0,65 (±0) |
| HT 2025 | 17,18 → 16,19 (−0,99) | 0,60 → 0,55 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,25) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2025
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2025 | 16,19 | 15,83 |
| HT 2026 | 15,61 | 15,54 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2025 | 0,55 |
| HT 2026 | 0,65 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2025 | 859 | 169 |
| HT 2026 | 760 | 145 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Mälardalens universitet Västerås · Du tittar på den här | 15,61 | 0,65 | 7,6 | 760 |
| Umeå universitet Beteendevetenskapliga programmet med inriktning mot IT-miljöer · Umeå | 15,46 | 0,55 | 6,9 | 295 |
Om programmet
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Mälardalens universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Personal- och HR-specialister | 48 500 kr37–68 tkr | Medelstora5 år: oförändrad |
| Planerare och utredare m.fl. | 46 100 kr35–62 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som personal- och HR-specialist vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Mälardalens universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 3 anmälningskoder
MDU-40000 · nationell antagning
760 sökande, 145 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 3 | 3,5 | 3 | 9 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,25 | 60 | 15,61 | 50 | 110 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,4 | 17 | 15,54 | 14 | 78 |
| HP Högskoleprovet | 0,65 | 40 | 0,65 | 33 | 101 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
MDU-42503 · nationell antagning
Beteendevetenskapliga programmet - Arbetsliv, kommunikation och hälsa - Termin 3. 0 sökande, 0 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| - Ingen urvalsgrupp | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
MDU-42504 · nationell antagning
Beteendevetenskapliga programmet - Arbetsliv, kommunikation och hälsa - Termin 5. 0 sökande, 0 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Beteendevetenskapliga programmet - Arbetsliv, kommunikation och hälsa
Vad krävdes för att komma in på Beteendevetenskapliga programmet - Arbetsliv, kommunikation och hälsa vid Mälardalens universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,61, HP 0,65 och BII 15,54. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Beteendevetenskapliga programmet - Arbetsliv, kommunikation och hälsa vid Mälardalens universitet?
HT 2026 sökte 760 personer, varav 145 i första hand. 100 antogs, alltså 7,6 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Beteendevetenskapliga programmet - Arbetsliv, kommunikation och hälsa vid Mälardalens universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 15,61 HT 2026 mot 16,19 HT 2025. Sökande: 760 mot 859.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Beteendevetenskapliga programmet - Arbetsliv, kommunikation och hälsa mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor84 %(642)
- Män16 %(118)
- 24 år eller yngre66 %498
- 25–34 år22 %165
- 35 år eller äldre13 %97
- Antagna kvinnor90 %(90)
- Antagna män10 %(10)
Anmälningskod MDU-40000. Källa: UHR.