Internationella marknadsföringsprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · MDU-40017
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 587
- 139 i första hand
- Antagna
- 80
- urval 2
- Reserver
- 200
- Sökande per plats
- 7,3
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,32 | 15,88 | −0,44 |
| Högskoleprov (HP) | 0,65 | 0,55 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 16,61 | 16,61 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 90 | 80 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2022 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 5 terminer (median −0,68). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 5 terminer, minst 0,50 under i 3 och minst 1,00 under i 2.
Sedan HT 2022 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 5 terminer (median −0,15). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 5 terminer, minst 0,10 under i 4 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,32 → 15,88 (−0,44) | 0,65 → 0,55 (−0,10) |
| HT 2025 | 16,85 → 16,17 (−0,68) | 0,70 → 0,55 (−0,15) |
| HT 2024 | 16,61 → 15,33 (−1,28) | 0,70 → 0,55 (−0,15) |
| HT 2023 | 17,16 → 16,82 (−0,34) | 0,60 → 0,55 (−0,05) |
| HT 2022 | 17,23 → 16,09 (−1,14) | 0,75 → 0,60 (−0,15) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,32) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2022
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2022 | 16,09 | 17,05 |
| HT 2023 | 16,82 | 16,55 |
| HT 2024 | 15,33 | 16,60 |
| HT 2025 | 16,17 | 15,55 |
| HT 2026 | 15,88 | 16,61 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2022 | 0,60 |
| HT 2023 | 0,55 |
| HT 2024 | 0,55 |
| HT 2025 | 0,55 |
| HT 2026 | 0,55 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2022 | 706 | 182 |
| HT 2023 | 608 | 157 |
| HT 2024 | 649 | 160 |
| HT 2025 | 702 | 145 |
| HT 2026 | 587 | 139 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Högskolan i Halmstad Halmstad | 17,02 | 0,85 | 10,0 | 529 |
| Mälardalens universitet Västerås · Du tittar på den här | 15,88 | 0,55 | 7,3 | 587 |
Om programmet
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6. Eller: Engelska nivå 2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Mälardalens universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Marknadsanalytiker och marknadsförare m.fl. | 53 000 kr35–79 tkr | Småökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som marknadsanalytiker och marknadsförare vara små. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Mälardalens universitet
- International Business ManagementBI16,07HP0,65Sökande/plats10,1
- Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomiBI16,46HP0,90Sökande/plats6,1
- Magisterprogram i företagsekonomiBI–HP–Sökande/plats2,7
- Masterprogram i global strategi och managementBI–HP–Sökande/plats5,1
- Magisterprogram i internationell marknadsföringBI–HP–Sökande/plats2,5
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
MDU-40017 · nationell antagning
587 sökande, 139 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 1 | 3,5 | 1 | 4 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,32 | 51 | 15,88 | 46 | 134 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,61 | 8 | 16,61 | 7 | 40 |
| HP Högskoleprovet | 0,65 | 30 | 0,55 | 26 | 73 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 39 |
MDU-43509 · nationell antagning
Internationella marknadsföringsprogrammet - Termin 3. 0 sökande, 0 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
Vanliga frågor om Internationella marknadsföringsprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Internationella marknadsföringsprogrammet vid Mälardalens universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,88, HP 0,55 och BII 16,61. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Internationella marknadsföringsprogrammet vid Mälardalens universitet?
HT 2026 sökte 587 personer, varav 139 i första hand. 80 antogs, alltså 7,3 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Internationella marknadsföringsprogrammet vid Mälardalens universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 15,88 HT 2026 mot 16,17 HT 2025. Sökande: 587 mot 702.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Internationella marknadsföringsprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor63 %(371)
- Män37 %(216)
- 24 år eller yngre85 %500
- 25–34 år12 %72
- 35 år eller äldre3 %15
- Antagna kvinnor59 %(47)
- Antagna män41 %(33)
Anmälningskod MDU-40017. Källa: UHR.