Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · MDU-40011
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 545
- 82 i första hand
- Antagna
- 90
- urval 2
- Reserver
- 84
- Sökande per plats
- 6,1
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,03 | 16,46 | −0,57 |
| Högskoleprov (HP) | 1,00 | 0,90 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 17,08 | 16,03 | −1,05 |
| Antagna totalt | 100 | 90 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2022 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 4 terminer (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,57). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 4 terminer, minst 0,50 under i 3 och minst 1,00 under i 2.
Sedan HT 2022 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 4 terminer (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 4 terminer, minst 0,10 under i 3 och minst 0,20 under i 2.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,03 → 16,46 (−0,57) | 1,00 → 0,90 (−0,10) |
| HT 2025 | 16,15 → 15,72 (−0,43) | 0,90 → 0,85 (−0,05) |
| HT 2024 | 16,07 → 13,77 (−2,30) | 0,70 → 0,45 (−0,25) |
| HT 2022 | 15,99 → alla behöriga antogs | 0,70 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,03) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2022
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | 13,77 | 14,78 |
| HT 2025 | 15,72 | 15,96 |
| HT 2026 | 16,46 | 16,03 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | 0,45 |
| HT 2025 | 0,85 |
| HT 2026 | 0,90 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2022 | 341 | 39 |
| HT 2023 | 279 | 32 |
| HT 2024 | 407 | 66 |
| HT 2025 | 475 | 70 |
| HT 2026 | 545 | 82 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 3| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet Uppsala | 21,98 | 1,80 | 39,1 | 2 662 |
| Umeå universitet Umeå | 19,85 | 1,50 | 9,7 | 779 |
| Mälardalens universitet Eskilstuna · Du tittar på den här | 16,46 | 0,90 | 6,1 | 545 |
Om programmet
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4 eller Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik - fortsättning nivå 2
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Mälardalens universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Civilingenjörsyrken inom logistik och produktionsplanering | 49 300 kr38–70 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Lednings- och organisationsutvecklare | 53 700 kr40–83 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som civilingenjör inom logistik och produktionsplanering vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Mälardalens universitet
- Civilingenjörsprogrammet i energisystemBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,5
- Civilingenjörsprogrammet i industriell utvecklingBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,2
- Civilingenjörsprogrammet i produktion och produktdesign - Termin 5BI–HP–Sökande/plats–
- Civilingenjörsprogrammet i produktion och produktdesign - Termin 7BI–HP–Sökande/plats–
- Civilingenjörsprogrammet i maskinteknik - innovativ produktutvecklingBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,0
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod MDU-40011
MDU-40011 · nationell antagning
545 sökande, 82 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,03 | 50 | 16,46 | 44 | 43 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,08 | 10 | 16,03 | 10 | 33 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 10 | Alla antogs | 9 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,00 | 30 | 0,90 | 27 | 63 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 9 |
Vanliga frågor om Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi vid Mälardalens universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,46, HP 0,90 och BII 16,03. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi vid Mälardalens universitet?
HT 2026 sökte 545 personer, varav 82 i första hand. 90 antogs, alltså 6,1 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi vid Mälardalens universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 16,46 HT 2026 mot 15,72 HT 2025. Sökande: 545 mot 475.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi mer?
Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor32 %(174)
- Män68 %(371)
- 24 år eller yngre92 %504
- 25–34 år7 %36
- 35 år eller äldre1 %5
- Antagna kvinnor31 %(28)
- Antagna män69 %(62)
Anmälningskod MDU-40011. Källa: UHR.