Civilekonomprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LNU-G0659
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 547
- 297 i första hand
- Antagna
- 230
- urval 2
- Reserver
- 267
- Sökande per plats
- 6,7
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,75 | 16,86 | −0,89 |
| Högskoleprov (HP) | 1,00 | 0,95 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 17,55 | 17,28 | −0,27 |
| Antagna totalt | 255 | 230 | −25 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 14 av 16 terminer, legat kvar i 1 och stigit i 1 (median −0,60). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 13 av 16 terminer, minst 0,50 under i 10 och minst 1,00 under i 3.
Sedan HT 2010 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 11 av 17 terminer och legat kvar i 6 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 11 av 17 terminer, minst 0,10 under i 4 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,75 → 16,86 (−0,89) | 1,00 → 0,95 (−0,05) |
| HT 2025 | 17,96 → 17,55 (−0,41) | 1,00 → 0,95 (−0,05) |
| HT 2024 | 17,35 → 16,49 (−0,86) | 0,90 → 0,85 (−0,05) |
| HT 2023 | 16,88 → 15,47 (−1,41) | 0,80 → 0,70 (−0,10) |
| HT 2022 | 17,20 → 16,10 (−1,10) | 0,85 → 0,80 (−0,05) |
| HT 2021 | 17,56 → 17,07 (−0,49) | 0,85 → 0,85 (±0) |
| HT 2020 | 17,45 → 16,88 (−0,57) | 0,80 → 0,70 (−0,10) |
| HT 2019 | 16,76 → 15,20 (−1,56) | 0,80 → 0,75 (−0,05) |
| HT 2018 | 17,14 → 16,40 (−0,74) | 0,95 → 0,95 (±0) |
| HT 2017 | 17,60 → 17,05 (−0,55) | 1,05 → 1,00 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,75) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2010
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2010 | – | – |
| HT 2011 | 17,45 | 17,55 |
| HT 2012 | 17,96 | 17,22 |
| HT 2013 | 18,25 | 17,71 |
| HT 2014 | 18,80 | 18,15 |
| HT 2015 | 17,85 | 16,66 |
| HT 2016 | 17,14 | 17,00 |
| HT 2017 | 17,05 | 16,66 |
| HT 2018 | 16,40 | 16,52 |
| HT 2019 | 15,20 | 16,25 |
| HT 2020 | 16,88 | 16,60 |
| HT 2021 | 17,07 | 17,02 |
| HT 2022 | 16,10 | 17,31 |
| HT 2023 | 15,47 | 16,46 |
| HT 2024 | 16,49 | 16,78 |
| HT 2025 | 17,55 | 17,05 |
| HT 2026 | 16,86 | 17,28 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2010 | 0,80 |
| HT 2011 | 0,80 |
| HT 2012 | 1,00 |
| HT 2013 | 1,05 |
| HT 2014 | 1,10 |
| HT 2015 | 1,05 |
| HT 2016 | 1,00 |
| HT 2017 | 1,00 |
| HT 2018 | 0,95 |
| HT 2019 | 0,75 |
| HT 2020 | 0,70 |
| HT 2021 | 0,85 |
| HT 2022 | 0,80 |
| HT 2023 | 0,70 |
| HT 2024 | 0,85 |
| HT 2025 | 0,95 |
| HT 2026 | 0,95 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2010 | 1 223 | 160 |
| HT 2011 | 1 606 | 183 |
| HT 2012 | 1 605 | 241 |
| HT 2013 | 1 745 | 232 |
| HT 2014 | 2 150 | 293 |
| HT 2015 | 1 868 | 261 |
| HT 2016 | 1 812 | 267 |
| HT 2017 | 1 751 | 275 |
| HT 2018 | 1 534 | 231 |
| HT 2019 | 1 237 | 198 |
| HT 2020 | 1 417 | 261 |
| HT 2021 | 1 680 | 267 |
| HT 2022 | 1 427 | 225 |
| HT 2023 | 1 324 | 230 |
| HT 2024 | 1 576 | 341 |
| HT 2025 | 1 672 | 357 |
| HT 2026 | 1 547 | 297 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 15| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Linköpings universitet Linköping | 19,58 | 1,35 | 18,8 | 4 033 |
| Örebro universitet Örebro | 19,27 | 1,20 | 28,3 | 2 290 |
| Linköpings universitet Internationella civilekonomprogrammet · Linköping | 19,06 | 1,20 | 11,1 | 1 917 |
| Högskolan i Halmstad Halmstad | 18,70 | 1,15 | 19,2 | 1 572 |
| Karlstads universitet Karlstad | 18,33 | 1,10 | 13,0 | 1 714 |
| Jönköping University Civilekonomprogrammet - Företagsekonomi · Jönköping | 18,28 | – | 13,2 | 1 828 |
| Umeå universitet Umeå | 17,85 | 1,05 | 10,0 | 1 406 |
| Jönköping University Civilekonomprogrammet - Nationalekonomi · Jönköping | 17,71 | – | 25,6 | 870 |
| Högskolan i Borås Borås | 17,33 | 0,95 | 12,0 | 1 318 |
| Linnéuniversitetet Växjö · Du tittar på den här | 16,86 | 0,95 | 6,7 | 1 547 |
Om programmet
På Civilekonomprogrammet lär du dig att lösa ekonomiska problem och genom det leda, utveckla och organisera resurser på ett effektivt sätt. Ekonomer finns inom många olika branscher, och som utbildad civilekonom kan du jobba exempelvis inom finans, management eller revision. Programmet ges i Växjö och du läser kurser på både svenska och engelska. Dagens företag och organisationer är i ständig förändring och utveckling.
- Omfattning
- 240 högskolepoäng, ca 4 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 3b alt. Matematik 3c, Samhällskunskap 1b alt. Samhällskunskap 1a1 + 1a2 och Engelska 6 Eller: Matematik - fortsättning nivå 1b eller Matematik- fortsättning nivå 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller Samhällskunskap nivå 1a2, Engelska nivå 2
- Examen
- Civilekonomexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Övriga ekonomer | 52 000 kr36–79 tkr | – |
| Controller | 55 100 kr42–80 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Revisorer m.fl. | 47 600 kr35–73 tkr | Storaökar på 5 år |
| Finansanalytiker och investeringsrådgivare m.fl. | 67 400 kr39–118 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Linnéuniversitetet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LNU-G0659
LNU-G0659 · nationell antagning
1 547 sökande, 297 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 1 | 3,5 | 1 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,75 | 145 | 16,86 | 129 | 184 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,55 | 23 | 17,28 | 23 | 91 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 2 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,00 | 83 | 0,95 | 75 | 204 |
Vanliga frågor om Civilekonomprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Civilekonomprogrammet vid Linnéuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,86, HP 0,95 och BII 17,28. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilekonomprogrammet vid Linnéuniversitetet?
HT 2026 sökte 1 547 personer, varav 297 i första hand. 230 antogs, alltså 6,7 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Civilekonomprogrammet vid Linnéuniversitetet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 16,86 HT 2026 mot 17,55 HT 2025. Sökande: 1 547 mot 1 672.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Civilekonomprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 15 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor41 %(642)
- Män59 %(905)
- 24 år eller yngre93 %1 433
- 25–34 år6 %96
- 35 år eller äldre1 %18
- Antagna kvinnor42 %(97)
- Antagna män58 %(133)
Anmälningskod LNU-G0659. Källa: UHR.