Ekonomprogrammet, inriktning redovisning/ekonomistyrning
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LNU-G0637
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 565
- 94 i första hand
- Antagna
- 65
- urval 2
- Reserver
- 98
- Sökande per plats
- 8,7
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,55 | 15,9 | −0,65 |
| Högskoleprov (HP) | 0,85 | 0,80 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 16,63 | 16,47 | −0,16 |
| Antagna totalt | 75 | 65 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 11 av 16 terminer, legat kvar i 2 och stigit i 3 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,26). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 9 av 16 terminer, minst 0,50 under i 8 och minst 1,00 under i 5.
Sedan HT 2011 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 8 av 16 terminer, legat kvar i 5 och stigit i 3 (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 8 av 16 terminer, minst 0,10 under i 6 och minst 0,20 under i 4.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,55 → 15,90 (−0,65) | 0,85 → 0,80 (−0,05) |
| HT 2025 | 14,73 → 13,48 (−1,25) | 0,70 → 0,65 (−0,05) |
| HT 2024 | 12,50 → alla behöriga antogs | 0,35 → alla behöriga antogs |
| HT 2023 | 14,56 → alla behöriga antogs | 0,45 → alla behöriga antogs |
| HT 2022 | 14,89 → 13,17 (−1,72) | 0,60 → 0,45 (−0,15) |
| HT 2021 | 16,13 → 14,90 (−1,23) | 0,70 → 0,55 (−0,15) |
| HT 2020 | 14,61 → 14,09 (−0,52) | 0,40 → alla behöriga antogs |
| HT 2019 | 14,43 → 14,00 (−0,43) | 0,50 → 0,50 (±0) |
| HT 2018 | 15,56 → 15,56 (±0) | 0,75 → 0,75 (±0) |
| HT 2017 | 16,41 → 16,33 (−0,08) | 0,90 → 0,95 (+0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,55) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2010
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2010 | – | – |
| HT 2011 | 15,10 | 16,00 |
| HT 2012 | 16,65 | 16,41 |
| HT 2013 | 17,50 | 16,77 |
| HT 2014 | 18,10 | 17,93 |
| HT 2015 | 17,40 | 16,77 |
| HT 2016 | 16,73 | 16,37 |
| HT 2017 | 16,33 | 16,35 |
| HT 2018 | 15,56 | 15,65 |
| HT 2019 | 14,00 | 14,80 |
| HT 2020 | 14,09 | 15,33 |
| HT 2021 | 14,90 | 15,75 |
| HT 2022 | 13,17 | 14,13 |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | 13,48 | 14,68 |
| HT 2026 | 15,90 | 16,47 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | 0,80 |
| HT 2013 | 0,90 |
| HT 2014 | 1,05 |
| HT 2015 | 1,00 |
| HT 2016 | 1,00 |
| HT 2017 | 0,95 |
| HT 2018 | 0,75 |
| HT 2019 | 0,50 |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | 0,55 |
| HT 2022 | 0,45 |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | 0,65 |
| HT 2026 | 0,80 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2010 | 328 | 56 |
| HT 2011 | 423 | 62 |
| HT 2012 | 612 | 79 |
| HT 2013 | 782 | 95 |
| HT 2014 | 809 | 99 |
| HT 2015 | 763 | 91 |
| HT 2016 | 656 | 90 |
| HT 2017 | 534 | 93 |
| HT 2018 | 551 | 93 |
| HT 2019 | 409 | 88 |
| HT 2020 | 381 | 72 |
| HT 2021 | 461 | 80 |
| HT 2022 | 394 | 68 |
| HT 2023 | 364 | 64 |
| HT 2024 | 379 | 53 |
| HT 2025 | 448 | 67 |
| HT 2026 | 565 | 94 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 13| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Högskolan Kristianstad Ekonomprogrammet - Valfri inriktning · Kristianstad | 18,50 | 1,10 | 18,7 | 746 |
| Högskolan i Halmstad Halmstad | 18,43 | 1,10 | 21,3 | 1 318 |
| Högskolan i Gävle Ortsoberoende · Distans | 17,50 | 0,90 | 14,9 | 2 987 |
| Högskolan Kristianstad Ekonomprogrammet - Bank och finans · Kristianstad | 16,54 | 0,85 | 13,4 | 801 |
| Mälardalens universitet Västerås | 16,39 | 0,85 | 13,0 | 1 173 |
| Mälardalens universitet Eskilstuna | 16,20 | 0,80 | 11,5 | 922 |
| Linnéuniversitetet Kalmar · Du tittar på den här | 15,90 | 0,80 | 8,7 | 565 |
| Högskolan i Gävle Gävle | 15,78 | 0,80 | 8,9 | 803 |
| Högskolan Väst Trollhättan | 15,53 | 0,60 | 7,0 | 704 |
| Högskolan i Skövde Skövde | 13,68 | 0,45 | 3,9 | 693 |
Om programmet
Ekonomer behövs överallt i vårt samhälle. Med inriktningen redovisning och ekonomistyrning får du en kvalificerad grund för ekonomiskt inriktat arbete och hur man leder verksamheter mot ekonomiska mål. Specifikt för programmet är också dess inriktning mot digitalisering där du erhåller god förståelse och kunskap för de digitala verktyg som idag används i strategiarbete, utveckling och styrning av en verksamhet.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6, Matematik 3b alt. Matematik 3c och Samhällskunskap 1b alt. Samhällskunskap 1a1 + 1a2. Eller: Engelska nivå 2, Matematik fortsättning nivå 1b eller Matematik fortsättning nivå 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller Samhällskunskap nivå 1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Revisorer m.fl. | 47 600 kr35–73 tkr | Storaökar på 5 år |
| Controller | 55 100 kr42–80 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som revisor vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Linnéuniversitetet
- CivilekonomprogrammetBI16,86HP0,95Sökande/plats6,7
- Human Resource Management - personalledning och organisationsutvecklingBI15,20HP0,60Sökande/plats7,3
- Coaching och Sport Management, idrottsvetenskapligt programBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,6
- Industriell ekonomi, högskoleingenjörBI17,20HP1,05Sökande/plats7,7
- Retail ManagementBI14,64HP0,55Sökande/plats6,6
- Customer Experience ManagementBI12,88HPAlla antogsSökande/plats5,6
- MedieentreprenörprogrammetBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats7,9
- Hållbart arbetsliv och Human Resource Management, masterprogramBI–HP–Sökande/plats5,3
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LNU-G0637
LNU-G0637 · nationell antagning
565 sökande, 94 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,55 | 40 | 15,9 | 34 | 61 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,63 | 10 | 16,47 | 9 | 31 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,85 | 24 | 0,80 | 21 | 58 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 9 |
Vanliga frågor om Ekonomprogrammet, inriktning redovisning/ekonomistyrning
Vad krävdes för att komma in på Ekonomprogrammet, inriktning redovisning/ekonomistyrning vid Linnéuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,9, HP 0,80 och BII 16,47. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Ekonomprogrammet, inriktning redovisning/ekonomistyrning vid Linnéuniversitetet?
HT 2026 sökte 565 personer, varav 94 i första hand. 65 antogs, alltså 8,7 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Ekonomprogrammet, inriktning redovisning/ekonomistyrning vid Linnéuniversitetet?
Ja, den steg: i BI krävdes 15,9 HT 2026 mot 13,48 HT 2025. Sökande: 565 mot 448.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Ekonomprogrammet, inriktning redovisning/ekonomistyrning mer?
Samma utbildning finns på 13 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor50 %(282)
- Män50 %(283)
- 24 år eller yngre84 %475
- 25–34 år12 %68
- 35 år eller äldre4 %22
- Antagna kvinnor48 %(31)
- Antagna män52 %(34)
Anmälningskod LNU-G0637. Källa: UHR.