Retail Management
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LNU-G0640
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 263
- 33 i första hand
- Antagna
- 40
- urval 2
- Reserver
- 40
- Sökande per plats
- 6,6
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 15,54 | 14,64 | −0,9 |
| Högskoleprov (HP) | 0,65 | 0,55 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 15,05 | 14,25 | −0,8 |
| Antagna totalt | 55 | 40 | −15 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2021 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 4 terminer (3 gånger antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 4 terminer, minst 0,50 under i 4 och minst 1,00 under i 3.
Sedan HT 2021 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 4 terminer (3 gånger antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 4 terminer, minst 0,10 under i 4 och minst 0,20 under i 3.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 15,54 → 14,64 (−0,90) | 0,65 → 0,55 (−0,10) |
| HT 2025 | 13,82 → alla behöriga antogs | 0,20 → alla behöriga antogs |
| HT 2024 | 13,27 → alla behöriga antogs | 0,15 → alla behöriga antogs |
| HT 2021 | 14,14 → alla behöriga antogs | 0,35 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,54) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2020
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | 14,64 | 14,25 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | 0,55 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2020 | 177 | 23 |
| HT 2021 | 234 | 37 |
| HT 2022 | 200 | 14 |
| HT 2023 | 164 | 17 |
| HT 2024 | 226 | 39 |
| HT 2025 | 216 | 25 |
| HT 2026 | 263 | 33 |
Om programmet
Vill du ha en ledande karriär inom handels- och tjänstesektorn? Retail Management är en unik utbildning för dig som söker kunskap, färdighet och kompetens för jobb inom handel, både i Sverige och internationellt. Utbildningen ger dig kunskap och verktyg inför en karriär där digitalisering, hållbarhet och globalisering ställer helt nya krav på affärsstrategier.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6, Matematik 2a alt. Matematik 2b alt. Matematik 2c och Samhällskunskap 1b alt. Samhällskunskap 1a1 + 1a2. Eller: Engelska nivå 2, Matematik nivå 2a eller Matematik nivå 2b eller Matematik nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller Samhällskunskap nivå 1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Övriga ekonomer | 52 000 kr36–79 tkr | – |
| Controller | 55 100 kr42–80 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Revisorer m.fl. | 47 600 kr35–73 tkr | Storaökar på 5 år |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Linnéuniversitetet
- Human Resource Management - personalledning och organisationsutvecklingBI15,20HP0,60Sökande/plats7,3
- Customer Experience ManagementBI12,88HPAlla antogsSökande/plats5,6
- Leadership and Management in International Contexts, magisterprogramBI–HP–Sökande/plats–
- Coaching och Sport Management, idrottsvetenskapligt programBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,6
- Energi och management för hållbar utveckling, masterprogramBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LNU-G0640
LNU-G0640 · nationell antagning
263 sökande, 33 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,54 | 31 | 14,64 | 22 | 20 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,05 | 5 | 14,25 | 4 | 11 |
| HP Högskoleprovet | 0,65 | 18 | 0,55 | 13 | 13 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 12 |
Vanliga frågor om Retail Management
Vad krävdes för att komma in på Retail Management vid Linnéuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,64, HP 0,55 och BII 14,25. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Retail Management vid Linnéuniversitetet?
HT 2026 sökte 263 personer, varav 33 i första hand. 40 antogs, alltså 6,6 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor53 %(139)
- Män47 %(124)
- 24 år eller yngre89 %235
- 25–34 år8 %22
- 35 år eller äldre2 %6
- Antagna kvinnor63 %(25)
- Antagna män37 %(15)
Anmälningskod LNU-G0640. Källa: UHR.