Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · LNU-G0639

BIGymnasiebetyg 15,20 av max 22,5 −0,28 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,60 av max 2 +0,10 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 16,15 av max 22,5 +0,65 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
581
80 i första hand
Antagna
80
urval 2
Reserver
109
Sökande per plats
7,3
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)16,415,2−1,2
Högskoleprov (HP)0,650,60−0,05
Betyg (BII)16,5516,15−0,4
Antagna totalt10080−20

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 15 av 16 terminer och legat kvar i 1 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,62). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 12 av 16 terminer, minst 0,50 under i 10 och minst 1,00 under i 5.

Sedan HT 2012 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 9 av 15 terminer, legat kvar i 5 och stigit i 1 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 9 av 15 terminer, minst 0,10 under i 4 och minst 0,20 under i 1.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Human Resource Management - personalledning och organisationsutveckling (senaste 10 av 16 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202616,40 → 15,20 (−1,20)0,65 → 0,60 (−0,05)
HT 202516,63 → 15,48 (−1,15)0,65 → 0,50 (−0,15)
HT 202416,69 → 15,81 (−0,88)0,65 → 0,50 (−0,15)
HT 202315,95 → 13,23 (−2,72)0,55 → alla behöriga antogs
HT 202216,98 → 15,72 (−1,26)0,70 → 0,65 (−0,05)
HT 202117,35 → 16,91 (−0,44)0,75 → 0,70 (−0,05)
HT 202017,28 → 16,77 (−0,51)0,70 → 0,65 (−0,05)
HT 201916,04 → 15,42 (−0,62)0,70 → 0,70 (±0)
HT 201817,40 → 16,73 (−0,67)0,80 → 0,85 (+0,05)
HT 201717,59 → 17,44 (−0,15)0,85 → 0,85 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,40) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Programmet Human Resource Management kombinerar ekonomi och HR – en unik mix som ger dig eftertraktade kompetenser för framtidens arbetsliv. Lär dig förstå vad som får människor att trivas, utvecklas och prestera på jobbet. Utbildningen ger dig kunskap om AI inom HR, arbetsmiljö, ledarskap, organisationsutveckling, hållbarhetsredovisning, personalekonomi och arbetsrätt.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Engelska 6, Matematik 2a alt. Matematik 2b alt. Matematik 2c och Samhällskunskap 1b alt. Samhällskunskap 1a1 + 1a2. Eller: Engelska nivå 2, Matematik nivå 2a eller Matematik nivå 2b eller Matematik nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller Samhällskunskap nivå 1a2.
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Personal- och HR-specialister 48 500 kr37–68 tkr Medelstora5 år: oförändrad

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som personal- och HR-specialist vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Linnéuniversitetet

Alla program vid Linnéuniversitetet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod LNU-G0639

LNU-G0639 · nationell antagning

581 sökande, 80 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 3,5 1 Alla antogs 1 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 16,4 56 15,2 44 53
BII Gymnasiebetyg med komplettering 16,55 10 16,15 9 34
HP Högskoleprovet 0,65 33 0,60 26 50
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 30

Vanliga frågor om Human Resource Management - personalledning och organisationsutveckling

Vad krävdes för att komma in på Human Resource Management - personalledning och organisationsutveckling vid Linnéuniversitetet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,2, HP 0,60 och BII 16,15. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Human Resource Management - personalledning och organisationsutveckling vid Linnéuniversitetet?

HT 2026 sökte 581 personer, varav 80 i första hand. 80 antogs, alltså 7,3 sökande per antagen.

Har antagningspoängen sjunkit för Human Resource Management - personalledning och organisationsutveckling vid Linnéuniversitetet?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 15,2 HT 2026 mot 15,48 HT 2025. Sökande: 581 mot 711.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor75 %(437)
  • Män25 %(144)
  • 24 år eller yngre80 %464
  • 25–34 år14 %84
  • 35 år eller äldre6 %33
  • Antagna kvinnor84 %(67)
  • Antagna män16 %(13)

Anmälningskod LNU-G0639. Källa: UHR.