Coaching och Sport Management, idrottsvetenskapligt program
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LNU-G0570
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 338
- 67 i första hand
- Antagna
- 60
- urval 2
- Reserver
- 5
- Sökande per plats
- 5,6
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 12,75 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 14,11 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Antagna totalt | 125 | 60 | −65 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 16 terminer (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,74). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 16 terminer, minst 0,50 under i 14 och minst 1,00 under i 14.
Sedan HT 2010 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 10 av 11 terminer och legat kvar i 1 (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,25). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 10 av 11 terminer, minst 0,10 under i 9 och minst 0,20 under i 9.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 12,75 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2025 | 12,89 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2024 | 14,10 → 13,69 (−0,41) | – |
| HT 2023 | 11,46 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2022 | 15,21 → 11,60 (−3,61) | – |
| HT 2021 | 15,90 → 14,21 (−1,69) | 0,45 → alla behöriga antogs |
| HT 2020 | 16,79 → 12,53 (−4,26) | – |
| HT 2019 | 15,91 → 11,96 (−3,95) | 0,50 → alla behöriga antogs |
| HT 2018 | 16,50 → 14,76 (−1,74) | 0,55 → alla behöriga antogs |
| HT 2017 | 16,90 → 14,50 (−2,40) | 0,75 → 0,45 (−0,30) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 12,75) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2010
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2010 | – | – |
| HT 2011 | 15,80 | 16,20 |
| HT 2012 | 17,60 | 18,69 |
| HT 2013 | 17,50 | 15,60 |
| HT 2014 | 17,47 | 16,30 |
| HT 2015 | 15,90 | 14,90 |
| HT 2016 | 15,50 | 14,73 |
| HT 2017 | 14,50 | 14,79 |
| HT 2018 | 14,76 | 12,80 |
| HT 2019 | 11,96 | 13,85 |
| HT 2020 | 12,53 | 11,83 |
| HT 2021 | 14,21 | 15,68 |
| HT 2022 | 11,60 | 12,81 |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | 13,69 | 14,20 |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2010 | 0,40 |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | 0,70 |
| HT 2013 | 0,70 |
| HT 2014 | 0,80 |
| HT 2015 | 0,60 |
| HT 2016 | 0,45 |
| HT 2017 | 0,45 |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2010 | 463 | 115 |
| HT 2011 | 429 | 85 |
| HT 2012 | 521 | 109 |
| HT 2013 | 589 | 138 |
| HT 2014 | 722 | 154 |
| HT 2015 | 650 | 144 |
| HT 2016 | 569 | 111 |
| HT 2017 | 620 | 109 |
| HT 2018 | 477 | 90 |
| HT 2019 | 408 | 97 |
| HT 2020 | 396 | 87 |
| HT 2021 | 457 | 94 |
| HT 2022 | 329 | 65 |
| HT 2023 | 358 | 61 |
| HT 2024 | 380 | 79 |
| HT 2025 | 354 | 74 |
| HT 2026 | 338 | 67 |
Om programmet
Programmet Coaching och Sport Management är för kvinnor/män som vill arbeta med ledarskap och utveckling inom de växande idrotts-, hälso-, fritids- och evenemangssektorerna. För att skapa en jämställd idrott är det viktigt med goda ledare på olika nivåer och mot olika målgrupper inom olika områden. Under utbildningen utvecklar du dina ledaregenskaper och får ett såväl brett perspektiv som en spetskompetens inom idrott.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet.
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Idrottstränare och instruktörer m.fl. | 33 900 kr26–54 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Linnéuniversitetet
- Retail ManagementBI14,64HP0,55Sökande/plats6,6
- Leadership and Management in International Contexts, magisterprogramBI–HP–Sökande/plats–
- Human Resource Management - personalledning och organisationsutvecklingBI15,20HP0,60Sökande/plats7,3
- Customer Experience ManagementBI12,88HPAlla antogsSökande/plats5,6
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LNU-G0570
LNU-G0570 · nationell antagning
338 sökande, 67 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| AU Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BF Folkhögskola | 2,5 | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 12,75 | 68 | Alla antogs | 28 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 14,11 | 5 | Alla antogs | 5 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 50 | Alla antogs | 17 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Alla antogs | 1 | 0 |
| PG Lärosätets eget urval | – | – | Alla antogs | 1 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | 988 | 6 | 5 |
Vanliga frågor om Coaching och Sport Management, idrottsvetenskapligt program
Vad krävdes för att komma in på Coaching och Sport Management, idrottsvetenskapligt program vid Linnéuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Coaching och Sport Management, idrottsvetenskapligt program vid Linnéuniversitetet?
HT 2026 sökte 338 personer, varav 67 i första hand. 60 antogs, alltså 5,6 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor28 %(95)
- Män72 %(243)
- 24 år eller yngre83 %282
- 25–34 år15 %50
- 35 år eller äldre2 %6
- Antagna kvinnor18 %(11)
- Antagna män82 %(49)
Anmälningskod LNU-G0570. Källa: UHR.