Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · UMU-P1248

BIGymnasiebetyg 16,67 av max 22,5 +0,47 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,95 av max 2 +0,10 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 16,20 av max 22,5 −0,30 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
447
37 i första hand
Antagna
49
urval 2
Reserver
79
Sökande per plats
9,1
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)16,5516,67+0,12
Högskoleprov (HP)0,950,95Oförändrad
Betyg (BII)16,216,2Oförändrad
Antagna totalt7549−26

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 11 av 17 terminer, legat kvar i 4 och stigit i 2 (median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 7 av 17 terminer, minst 0,50 under i 4 och aldrig 1,00 eller mer under.

Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 3 av 19 terminer, legat kvar i 15 och stigit i 1 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 3 av 19 terminer, minst 0,10 under i 1 och aldrig 0,20 eller mer under.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Civilekonomprogrammet med inriktning mot handel och logistik (senaste 10 av 19 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202616,55 → 16,67 (+0,12)0,95 → 0,95 (±0)
HT 202516,20 → 16,20 (±0)0,85 → 0,85 (±0)
HT 202415,42 → 15,42 (±0)0,70 → 0,70 (±0)
HT 202316,09 → 15,93 (−0,16)0,80 → 0,80 (±0)
HT 202216,19 → 16,19 (±0)0,70 → 0,75 (+0,05)
HT 202117,39 → 17,30 (−0,09)0,85 → 0,85 (±0)
HT 202017,03 → 17,03 (±0)0,75 → 0,75 (±0)
HT 201915,84 → 15,94 (+0,10)0,85 → 0,85 (±0)
HT 201816,93 → 16,35 (−0,58)1,00 → 0,95 (−0,05)
HT 201717,60 → 17,07 (−0,53)1,00 → 1,00 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,55) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 15
Civilekonomprogrammet, HT 2026 (10 av 15)
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Linköpings universitet Linköping 19,581,3518,84 033
Örebro universitet Örebro 19,271,2028,32 290
Linköpings universitet Internationella civilekonomprogrammet · Linköping 19,061,2011,11 917
Högskolan i Halmstad Halmstad 18,701,1519,21 572
Karlstads universitet Karlstad 18,331,1013,01 714
Jönköping University Civilekonomprogrammet - Företagsekonomi · Jönköping 18,28–13,21 828
Umeå universitet Umeå 17,851,0510,01 406
Högskolan i Borås Borås 17,330,9512,01 318
Linnéuniversitetet Växjö 16,860,956,71 547
Umeå universitet Umeå · Du tittar på den här 16,670,959,1447

Om programmet

Det här civilekonomprogrammet har utvecklats i samarbete med branschorganisationer och har fördjupade kurser inriktade mot handel- och logistikområdet. Du kan göra praktik och/eller plugga utomlands, båda ger dig goda erfarenheter. Efter examen kan du arbeta med ekonomiska arbetsuppgifter i företag med inköp, försäljning och varuflödesplanering. Du får dina färdigheter och kvalifikationer erkända i flera europeiska länder eftersom programmet är ackrediterat enligt en internationell standard.

Omfattning
240 högskolepoäng, ca 4 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Engelska 6, Matematik 3b eller 3c eller Matematik C, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Matematik fortsättning nivå 1b eller 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller 1a1+1a2
Examen
Civilekonomexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Övriga ekonomer 52 000 kr36–79 tkr –
Controller 55 100 kr42–80 tkr Medelstoraökar på 5 år
Revisorer m.fl. 47 600 kr35–73 tkr Storaökar på 5 år
Finansanalytiker och investeringsrådgivare m.fl. 67 400 kr39–118 tkr Medelstoraökar på 5 år

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Umeå universitet

Alla program vid Umeå universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod UMU-P1248

UMU-P1248 · nationell antagning

447 sökande, 37 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 16,55 40 16,67 26 66
BII Gymnasiebetyg med komplettering 16,2 5 16,2 3 15
HP Högskoleprovet 0,95 30 0,95 20 62

Vanliga frågor om Civilekonomprogrammet med inriktning mot handel och logistik

Vad krävdes för att komma in på Civilekonomprogrammet med inriktning mot handel och logistik vid Umeå universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,67, HP 0,95 och BII 16,2. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Civilekonomprogrammet med inriktning mot handel och logistik vid Umeå universitet?

HT 2026 sökte 447 personer, varav 37 i första hand. 49 antogs, alltså 9,1 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Civilekonomprogrammet med inriktning mot handel och logistik vid Umeå universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 16,67 HT 2026 mot 16,2 HT 2025. Sökande: 447 mot 420.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Var finns Civilekonomprogrammet med inriktning mot handel och logistik mer?

Samma utbildning finns på 15 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor37 %(164)
  • Män63 %(283)
  • 24 år eller yngre90 %404
  • 25–34 år8 %36
  • 35 år eller äldre2 %7
  • Antagna kvinnor31 %(15)
  • Antagna män69 %(34)

Anmälningskod UMU-P1248. Källa: UHR.