Civilekonomprogrammet med inriktning mot Service Management
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UMU-P1246
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 423
- 63 i första hand
- Antagna
- 50
- urval 2
- Reserver
- 71
- Sökande per plats
- 8,5
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,33 | 17,22 | −0,11 |
| Högskoleprov (HP) | 0,90 | 0,90 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 16,05 | 16,35 | +0,3 |
| Antagna totalt | 75 | 50 | −25 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 13 av 17 terminer och legat kvar i 4 (median −0,30). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 9 av 17 terminer, minst 0,50 under i 7 och minst 1,00 under i 1.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 3 av 19 terminer, legat kvar i 15 och stigit i 1 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 3 av 19 terminer och aldrig 0,10 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,33 → 17,22 (−0,11) | 0,90 → 0,90 (±0) |
| HT 2025 | 16,81 → 16,81 (±0) | 0,85 → 0,85 (±0) |
| HT 2024 | 16,92 → 16,76 (−0,16) | 0,85 → 0,80 (−0,05) |
| HT 2023 | 16,86 → 16,75 (−0,11) | 0,70 → 0,70 (±0) |
| HT 2022 | 17,02 → 16,70 (−0,32) | 0,75 → 0,85 (+0,10) |
| HT 2021 | 17,92 → 17,34 (−0,58) | 0,90 → 0,90 (±0) |
| HT 2020 | 18,23 → 18,23 (±0) | 0,85 → 0,85 (±0) |
| HT 2019 | 17,75 → 17,75 (±0) | 0,90 → 0,90 (±0) |
| HT 2018 | 18,54 → 17,81 (−0,73) | 1,00 → 1,00 (±0) |
| HT 2017 | 18,60 → 17,64 (−0,96) | 1,05 → 1,00 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,33) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 17,60 | 18,29 |
| HT 2011 | 18,30 | 18,80 |
| HT 2012 | 18,50 | 17,98 |
| HT 2013 | 18,70 | 18,62 |
| HT 2014 | 19,00 | 17,59 |
| HT 2015 | 18,30 | 17,90 |
| HT 2016 | 17,92 | 17,85 |
| HT 2017 | 17,64 | 17,35 |
| HT 2018 | 17,81 | 18,45 |
| HT 2019 | 17,75 | 17,69 |
| HT 2020 | 18,23 | 17,10 |
| HT 2021 | 17,34 | 17,60 |
| HT 2022 | 16,70 | 17,00 |
| HT 2023 | 16,75 | 18,00 |
| HT 2024 | 16,76 | 16,65 |
| HT 2025 | 16,81 | 17,20 |
| HT 2026 | 17,22 | 16,35 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 0,60 |
| HT 2009 | 0,80 |
| HT 2010 | 0,80 |
| HT 2011 | 1,00 |
| HT 2012 | 1,10 |
| HT 2013 | 1,10 |
| HT 2014 | 1,05 |
| HT 2015 | 1,05 |
| HT 2016 | 1,00 |
| HT 2017 | 1,00 |
| HT 2018 | 1,00 |
| HT 2019 | 0,90 |
| HT 2020 | 0,85 |
| HT 2021 | 0,90 |
| HT 2022 | 0,85 |
| HT 2023 | 0,70 |
| HT 2024 | 0,80 |
| HT 2025 | 0,85 |
| HT 2026 | 0,90 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 396 | 90 |
| HT 2009 | 470 | 102 |
| HT 2010 | 568 | 93 |
| HT 2011 | 642 | 90 |
| HT 2012 | 699 | 117 |
| HT 2013 | 778 | 112 |
| HT 2014 | 751 | 103 |
| HT 2015 | 676 | 72 |
| HT 2016 | 712 | 100 |
| HT 2017 | 637 | 94 |
| HT 2018 | 632 | 112 |
| HT 2019 | 440 | 107 |
| HT 2020 | 465 | 108 |
| HT 2021 | 541 | 102 |
| HT 2022 | 373 | 63 |
| HT 2023 | 377 | 68 |
| HT 2024 | 398 | 68 |
| HT 2025 | 423 | 80 |
| HT 2026 | 423 | 63 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 15| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Linköpings universitet Linköping | 19,58 | 1,35 | 18,8 | 4 033 |
| Örebro universitet Örebro | 19,27 | 1,20 | 28,3 | 2 290 |
| Linköpings universitet Internationella civilekonomprogrammet · Linköping | 19,06 | 1,20 | 11,1 | 1 917 |
| Högskolan i Halmstad Halmstad | 18,70 | 1,15 | 19,2 | 1 572 |
| Karlstads universitet Karlstad | 18,33 | 1,10 | 13,0 | 1 714 |
| Jönköping University Civilekonomprogrammet - Företagsekonomi · Jönköping | 18,28 | – | 13,2 | 1 828 |
| Umeå universitet Umeå | 17,85 | 1,05 | 10,0 | 1 406 |
| Högskolan i Borås Borås | 17,33 | 0,95 | 12,0 | 1 318 |
| Umeå universitet Umeå · Du tittar på den här | 17,22 | 0,90 | 8,5 | 423 |
| Linnéuniversitetet Växjö | 16,86 | 0,95 | 6,7 | 1 547 |
Om programmet
Programmet ger dig en bredd som civilekonom med inriktning mot att leda och utveckla verksamheter med inslag av tjänster. De särskilda kurser som ingår i programmet är beteendevetenskap, tjänstedesign och tjänstemarknadsföring. Du kan göra praktik och/eller plugga utomlands, vilket ger dig goda erfarenheter. Vill du jobba med kundrelationer, personal, organisations- och affärsutveckling eller marknadsföring i företag så är detta program ett bra val för dig!
- Omfattning
- 240 högskolepoäng, ca 4 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6, Matematik 3b eller 3c eller Matematik C, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Matematik fortsättning nivå 1b eller 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller 1a1+1a2
- Examen
- Civilekonomexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Övriga ekonomer | 52 000 kr36–79 tkr | – |
| Controller | 55 100 kr42–80 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Revisorer m.fl. | 47 600 kr35–73 tkr | Storaökar på 5 år |
| Finansanalytiker och investeringsrådgivare m.fl. | 67 400 kr39–118 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Umeå universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UMU-P1246
UMU-P1246 · nationell antagning
423 sökande, 63 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,33 | 40 | 17,22 | 22 | 56 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,05 | 5 | 16,35 | 4 | 17 |
| HP Högskoleprovet | 0,90 | 30 | 0,90 | 24 | 58 |
Vanliga frågor om Civilekonomprogrammet med inriktning mot Service Management
Vad krävdes för att komma in på Civilekonomprogrammet med inriktning mot Service Management vid Umeå universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,22, HP 0,90 och BII 16,35. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilekonomprogrammet med inriktning mot Service Management vid Umeå universitet?
HT 2026 sökte 423 personer, varav 63 i första hand. 50 antogs, alltså 8,5 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Civilekonomprogrammet med inriktning mot Service Management vid Umeå universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,22 HT 2026 mot 16,81 HT 2025. Sökande: 423 mot 423.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Civilekonomprogrammet med inriktning mot Service Management mer?
Samma utbildning finns på 15 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor52 %(220)
- Män48 %(203)
- 24 år eller yngre95 %400
- 25–34 år4 %18
- 35 år eller äldre1 %5
- Antagna kvinnor66 %(33)
- Antagna män34 %(17)
Anmälningskod UMU-P1246. Källa: UHR.