Psykologprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · UMU-P1206
VT 2026urval 2 · UMU-P1209
Söktryck just nu, VT 2027: 1 547 sökande hittills (257 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 16 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Säkrare prognosMånga söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.
BII (kompletterade betyg): 21,05, troligen mellan 20,78 och 21,41.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 828
- 271 i första hand
- Antagna
- 35
- urval 2
- Reserver
- 553
- Sökande per plats
- 52,2
- Extrem konkurrens
- Sökande VT 2026
- 1 577
- 263 i första hand
- Antagna
- 80
- urval 2
- Reserver
- 620
- Sökande per plats
- 19,7
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 21,2 | 20,95 | −0,25 |
| Högskoleprov (HP) | 1,50 | 1,45 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 21,25 | 21,04 | −0,21 |
| Antagna totalt | 40 | 35 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 33 terminer (median −0,30). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 19 av 33 terminer och aldrig 0,50 eller mer under.
Sedan VT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 25 av 38 terminer och legat kvar i 13 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 25 av 38 terminer, minst 0,10 under i 9 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 21,20 → 20,95 (−0,25) | 1,50 → 1,45 (−0,05) |
| VT 2026 | 20,78 → 20,36 (−0,42) | 1,45 → 1,35 (−0,10) |
| HT 2025 | 21,13 → 20,94 (−0,19) | 1,45 → 1,40 (−0,05) |
| VT 2025 | 20,83 → 20,42 (−0,41) | 1,40 → 1,35 (−0,05) |
| HT 2024 | 21,20 → 20,89 (−0,31) | 1,50 → 1,40 (−0,10) |
| VT 2024 | 20,87 → 20,52 (−0,35) | 1,45 → 1,35 (−0,10) |
| HT 2023 | 21,41 → 20,99 (−0,42) | 1,50 → 1,50 (±0) |
| VT 2023 | 21,04 → 20,73 (−0,31) | 1,55 → 1,50 (−0,05) |
| HT 2022 | 21,80 → 21,50 (−0,30) | 1,60 → 1,55 (−0,05) |
| VT 2022 | 21,15 → 20,95 (−0,20) | 1,55 → 1,55 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 21,20) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2008 | – | – |
| HT 2008 | – | – |
| VT 2009 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| VT 2010 | – | – |
| HT 2010 | 21,90 | 22,10 |
| VT 2011 | 21,70 | 21,79 |
| HT 2011 | 21,70 | 22,02 |
| VT 2012 | 21,60 | 22,06 |
| HT 2012 | 21,90 | 22,33 |
| VT 2013 | 21,50 | 22,00 |
| HT 2013 | 21,65 | 22,10 |
| VT 2014 | 21,46 | 21,90 |
| HT 2014 | 21,70 | 21,96 |
| VT 2015 | 21,43 | 21,40 |
| HT 2015 | 21,70 | 21,90 |
| VT 2016 | 21,30 | 21,90 |
| HT 2016 | 21,85 | 21,50 |
| VT 2017 | 21,15 | 21,60 |
| HT 2017 | 21,21 | 22,50 |
| VT 2018 | 20,83 | 21,32 |
| HT 2018 | 21,41 | 21,41 |
| VT 2019 | 20,68 | 21,15 |
| HT 2019 | 21,46 | 21,70 |
| VT 2020 | 20,80 | 20,95 |
| HT 2020 | 21,35 | 21,20 |
| VT 2021 | 21,09 | 21,06 |
| HT 2021 | 21,25 | 21,43 |
| VT 2022 | 20,95 | 21,41 |
| HT 2022 | 21,50 | 21,20 |
| VT 2023 | 20,73 | 21,25 |
| HT 2023 | 20,99 | 21,30 |
| VT 2024 | 20,52 | 20,95 |
| HT 2024 | 20,89 | 20,85 |
| VT 2025 | 20,42 | 20,80 |
| HT 2025 | 20,94 | 21,28 |
| VT 2026 | 20,36 | 20,85 |
| HT 2026 | 20,95 | 21,04 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2008 | 1,70 |
| HT 2008 | 1,70 |
| VT 2009 | 1,50 |
| HT 2009 | 1,60 |
| VT 2010 | 1,60 |
| HT 2010 | 1,80 |
| VT 2011 | 1,70 |
| HT 2011 | 1,70 |
| VT 2012 | 1,60 |
| HT 2012 | 1,60 |
| VT 2013 | 1,60 |
| HT 2013 | 1,60 |
| VT 2014 | 1,55 |
| HT 2014 | 1,60 |
| VT 2015 | 1,55 |
| HT 2015 | 1,60 |
| VT 2016 | 1,60 |
| HT 2016 | 1,55 |
| VT 2017 | 1,55 |
| HT 2017 | 1,55 |
| VT 2018 | 1,50 |
| HT 2018 | 1,60 |
| VT 2019 | 1,50 |
| HT 2019 | 1,60 |
| VT 2020 | 1,50 |
| HT 2020 | 1,45 |
| VT 2021 | 1,40 |
| HT 2021 | 1,65 |
| VT 2022 | 1,55 |
| HT 2022 | 1,55 |
| VT 2023 | 1,50 |
| HT 2023 | 1,50 |
| VT 2024 | 1,35 |
| HT 2024 | 1,40 |
| VT 2025 | 1,35 |
| HT 2025 | 1,40 |
| VT 2026 | 1,35 |
| HT 2026 | 1,45 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2008 | 0 | 0 |
| HT 2008 | 1 346 | 169 |
| VT 2009 | 928 | 131 |
| HT 2009 | 1 571 | 177 |
| VT 2010 | 1 235 | 176 |
| HT 2010 | 2 710 | 360 |
| VT 2011 | 1 852 | 252 |
| HT 2011 | 2 649 | 293 |
| VT 2012 | 1 600 | 203 |
| HT 2012 | 2 635 | 291 |
| VT 2013 | 1 862 | 254 |
| HT 2013 | 2 766 | 305 |
| VT 2014 | 2 103 | 275 |
| HT 2014 | 3 037 | 376 |
| VT 2015 | 2 151 | 279 |
| HT 2015 | 2 869 | 334 |
| VT 2016 | 2 149 | 291 |
| HT 2016 | 2 646 | 303 |
| VT 2017 | 1 961 | 265 |
| HT 2017 | 2 644 | 315 |
| VT 2018 | 1 873 | 291 |
| HT 2018 | 2 681 | 375 |
| VT 2019 | 1 651 | 264 |
| HT 2019 | 2 095 | 368 |
| VT 2020 | 1 735 | 295 |
| HT 2020 | 2 577 | 450 |
| VT 2021 | 2 050 | 406 |
| HT 2021 | 2 688 | 411 |
| VT 2022 | 1 899 | 300 |
| HT 2022 | 2 157 | 328 |
| VT 2023 | 1 590 | 256 |
| HT 2023 | 1 875 | 285 |
| VT 2024 | 1 488 | 257 |
| HT 2024 | 1 812 | 288 |
| VT 2025 | 1 554 | 264 |
| HT 2025 | 1 931 | 304 |
| VT 2026 | 1 577 | 263 |
| HT 2026 | 1 828 | 271 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 13| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 21,98 | 1,70 | 64,9 | 3 243 |
| Uppsala universitet Uppsala | 21,77 | 1,65 | 73,8 | 3 691 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 21,56 | 1,60 | 62,1 | 3 728 |
| Örebro universitet Örebro | 21,35 | 1,45 | 44,4 | 2 309 |
| Stockholms universitet Stockholm | 21,25 | 1,55 | 45,1 | 3 247 |
| Linköpings universitet Linköping | 21,04 | 1,50 | 41,6 | 2 578 |
| Karlstads universitet Karlstad | 20,99 | 1,45 | 52,3 | 1 831 |
| Linnéuniversitetet Växjö | 20,96 | 1,45 | 42,1 | 1 685 |
| Umeå universitet Umeå · Du tittar på den här | 20,95 | 1,45 | 52,2 | 1 828 |
| Karolinska institutet Solna | 20,90 | 1,50 | 21,8 | 3 270 |
Om programmet
Vill du bli expert på människan och få den bredaste och mest avancerade och beteendevetenskapliga utbildningen? Programmet är femårigt och varvar både teori och praktik. Vill du dessutom ha möjlighet till en bred arbetsmarknad är Psykologprogrammet något för dig. Du kommer att kunna arbeta med människors psykologiska mående, utveckling och hälsotillstånd, eller med behandling och utredning, antingen på individ-, grupp- eller organisationsnivå.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller 1a1+1a2
- Examen
- Psykologexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Psykologer | 48 400 kr41–57 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som psykolog vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Umeå universitet
- Psykologprogrammet med inriktning mot idrottBI20,23HP1,35Sökande/plats24,2
- LäkarprogrammetBI21,30HP1,60Sökande/plats25,6
- TandläkarprogrammetBI20,05HP1,30Sökande/plats12,0
- SjuksköterskeprogrammetBI17,02HP0,85Sökande/plats13,2
- ApotekarprogrammetBI19,31HP1,25Sökande/plats31,5
- ArbetsterapeutprogrammetBI15,89HP0,40Sökande/plats17,3
- FysioterapeutprogrammetBI17,26HP0,90Sökande/plats14,4
- Sjuksköterskeprogrammet - Praktik i Örnsköldsvik med omnejdBI15,43HP0,50Sökande/plats18,3
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UMU-P1206
UMU-P1206 · nationell antagning
1 828 sökande, 271 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 15 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,2 | 20 | 20,95 | 17 | 448 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,25 | 3 | 21,04 | 3 | 147 |
| HP Högskoleprovet | 1,50 | 16 | 1,45 | 14 | 399 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
VT 2026: anmälningskod UMU-P1209
UMU-P1209 · nationell antagning
1 577 sökande, 263 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 2 | 4 | 2 | 24 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,78 | 38 | 20,36 | 38 | 501 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,11 | 8 | 20,85 | 8 | 183 |
| HP Högskoleprovet | 1,45 | 32 | 1,35 | 32 | 447 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
Vanliga frågor om Psykologprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Psykologprogrammet vid Umeå universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,95, HP 1,45 och BII 21,04. VT 2026: BI 20,36, HP 1,35 och BII 20,85. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Psykologprogrammet vid Umeå universitet?
HT 2026 sökte 1 828 personer, varav 271 i första hand. 35 antogs, alltså 52,2 sökande per antagen. Till VT 2027 har 1 547 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Psykologprogrammet vid Umeå universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 20,95 HT 2026 mot 20,94 HT 2025. Sökande: 1 828 mot 1 931.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Psykologprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 13 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor74 %(1 346)
- Män26 %(482)
- 24 år eller yngre71 %1 298
- 25–34 år22 %396
- 35 år eller äldre7 %134
- Antagna kvinnor74 %(26)
- Antagna män26 %(9)
Anmälningskod UMU-P1206. Källa: UHR.