Fysioterapeutprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · UMU-P1332
VT 2026urval 2 · UMU-P1329
Söktryck just nu, VT 2027: 503 sökande hittills (90 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 11 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Medelsäker prognosGanska många söker, men gränsen kan röra sig en del.
BII (kompletterade betyg): 16,44, troligen mellan 15,92 och 17,59.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 735
- 144 i första hand
- Antagna
- 51
- urval 2
- Reserver
- 124
- Sökande per plats
- 14,4
- Mycket hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 425
- 88 i första hand
- Antagna
- 52
- urval 2
- Reserver
- 57
- Sökande per plats
- 8,2
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,9 | 17,26 | −0,64 |
| Högskoleprov (HP) | 0,90 | 0,90 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 17,77 | 17,55 | −0,22 |
| Antagna totalt | 91 | 51 | −40 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan VT 2015 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 22 av 24 terminer, legat kvar i 1 och stigit i 1 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,64). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 21 av 24 terminer, minst 0,50 under i 17 och minst 1,00 under i 5.
Sedan VT 2015 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 20 av 24 terminer och legat kvar i 4 (median −0,08). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 20 av 24 terminer, minst 0,10 under i 12 och minst 0,20 under i 1.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,90 → 17,26 (−0,64) | 0,90 → 0,90 (±0) |
| VT 2026 | 15,24 → 15,24 (±0) | 0,75 → 0,75 (±0) |
| HT 2025 | 16,59 → 15,95 (−0,64) | 0,80 → 0,65 (−0,15) |
| VT 2025 | 15,10 → 14,58 (−0,52) | 0,50 → 0,50 (±0) |
| HT 2024 | 17,07 → 17,10 (+0,03) | 0,85 → 0,80 (−0,05) |
| VT 2024 | 14,47 → alla behöriga antogs | 0,45 → 0,40 (−0,05) |
| HT 2023 | 17,92 → 16,79 (−1,13) | 0,85 → 0,85 (±0) |
| VT 2023 | 16,49 → 14,27 (−2,22) | 0,85 → 0,65 (−0,20) |
| HT 2022 | 19,40 → 18,63 (−0,77) | 1,15 → 1,05 (−0,10) |
| VT 2022 | 17,60 → 16,40 (−1,20) | 1,00 → 0,90 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,90) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2015
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2015 | 19,30 | 18,40 |
| HT 2015 | 19,80 | 18,80 |
| VT 2016 | 19,10 | 18,53 |
| HT 2016 | 19,86 | 18,63 |
| VT 2017 | 18,10 | 18,42 |
| HT 2017 | 18,65 | 19,10 |
| VT 2018 | 17,40 | 17,95 |
| HT 2018 | 19,06 | 18,51 |
| VT 2019 | 17,30 | 17,50 |
| HT 2019 | 18,65 | 18,85 |
| VT 2020 | 17,08 | 17,96 |
| HT 2020 | 19,27 | 18,50 |
| VT 2021 | 18,28 | 18,55 |
| HT 2021 | 18,40 | 18,33 |
| VT 2022 | 16,40 | 17,03 |
| HT 2022 | 18,63 | 17,05 |
| VT 2023 | 14,27 | 15,90 |
| HT 2023 | 16,79 | 17,45 |
| VT 2024 | Alla antogs | 15,40 |
| HT 2024 | 17,10 | 16,99 |
| VT 2025 | 14,58 | 15,59 |
| HT 2025 | 15,95 | 17,24 |
| VT 2026 | 15,24 | 16,75 |
| HT 2026 | 17,26 | 17,55 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2015 | 1,10 |
| HT 2015 | 1,20 |
| VT 2016 | 1,15 |
| HT 2016 | 1,25 |
| VT 2017 | 1,10 |
| HT 2017 | 1,10 |
| VT 2018 | 1,10 |
| HT 2018 | 1,15 |
| VT 2019 | 0,90 |
| HT 2019 | 1,05 |
| VT 2020 | 0,90 |
| HT 2020 | 1,00 |
| VT 2021 | 0,90 |
| HT 2021 | 1,00 |
| VT 2022 | 0,90 |
| HT 2022 | 1,05 |
| VT 2023 | 0,65 |
| HT 2023 | 0,85 |
| VT 2024 | 0,40 |
| HT 2024 | 0,80 |
| VT 2025 | 0,50 |
| HT 2025 | 0,65 |
| VT 2026 | 0,75 |
| HT 2026 | 0,90 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2015 | 868 | 139 |
| HT 2015 | 1 583 | 238 |
| VT 2016 | 905 | 150 |
| HT 2016 | 1 450 | 225 |
| VT 2017 | 814 | 134 |
| HT 2017 | 1 231 | 196 |
| VT 2018 | 720 | 115 |
| HT 2018 | 1 136 | 225 |
| VT 2019 | 612 | 99 |
| HT 2019 | 1 014 | 196 |
| VT 2020 | 609 | 130 |
| HT 2020 | 1 087 | 198 |
| VT 2021 | 691 | 154 |
| HT 2021 | 1 199 | 230 |
| VT 2022 | 587 | 113 |
| HT 2022 | 815 | 160 |
| VT 2023 | 388 | 70 |
| HT 2023 | 612 | 130 |
| VT 2024 | 375 | 76 |
| HT 2024 | 637 | 116 |
| VT 2025 | 385 | 86 |
| HT 2025 | 658 | 135 |
| VT 2026 | 425 | 88 |
| HT 2026 | 735 | 144 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 9| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 19,90 | 1,20 | 27,9 | 1 534 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 19,70 | 1,25 | 33,0 | 1 979 |
| Uppsala universitet Uppsala | 19,00 | 1,10 | 31,0 | 1 549 |
| Linköpings universitet Linköping | 18,23 | 1,05 | 20,3 | 1 178 |
| Karolinska institutet Huddinge | 17,84 | 1,00 | 13,2 | 1 515 |
| Umeå universitet Umeå · Du tittar på den här | 17,26 | 0,90 | 14,4 | 735 |
| Mälardalens universitet Karlshamn | 17,07 | 0,75 | 12,4 | 371 |
| Mälardalens universitet Västerås | 16,02 | 0,80 | 14,2 | 852 |
| Luleå tekniska universitet Fysioterapeut · Luleå | 14,34 | 0,55 | 9,1 | 457 |
Om programmet
Målet med fysioterapi är att förbättra människors hälsa och rörelseförmåga genom fysisk aktivitet. Som fysioterapeut är det viktigt att du har förståelse för andra människor och att du på ett pedagogiskt sätt kan stimulera och motivera människor att delta aktivt i träning och behandling. På fysioterapeutprogrammet i Umeå strävar vi ständigt efter att förändra vår utbildning utifrån samhällets behov och aktuell forskning.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Idrott och hälsa 1, Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Idrott och hälsa nivå 1, Matematik nivå 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller 1a1+1a2. Undantag från kravet på idrott kan medges för dig som lämnar in blanketten om undantag/reell kompetens och bifogar intyg som styrker deltagande i gymnastik- eller idrottsverksamhet omfattande minst en gång per vecka under minst ett år.
- Examen
- Fysioterapeutexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Sjukgymnaster | 40 000 kr33–48 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som fysioterapeut och sjukgymnast vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Umeå universitet
- Magisterprogram i arbetsliv och hälsa - ErgonomiBI–HP–Sökande/plats4,9
- Masterprogram i FysioterapiBI–HP–Sökande/plats2,8
- LäkarprogrammetBI21,30HP1,60Sökande/plats25,6
- PsykologprogrammetBI20,95HP1,45Sökande/plats52,2
- TandläkarprogrammetBI20,05HP1,30Sökande/plats12,0
- SjuksköterskeprogrammetBI17,02HP0,85Sökande/plats13,2
- ApotekarprogrammetBI19,31HP1,25Sökande/plats31,5
- ArbetsterapeutprogrammetBI15,89HP0,40Sökande/plats17,3
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UMU-P1332
UMU-P1332 · nationell antagning
735 sökande, 144 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| B-BI Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| B-BII Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 2 |
| B-HP Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,9 | 42 | 17,26 | 22 | 64 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,77 | 15 | 17,55 | 9 | 61 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,90 | 30 | 0,90 | 17 | 72 |
VT 2026: anmälningskod UMU-P1329
UMU-P1329 · nationell antagning
425 sökande, 88 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,24 | 44 | 15,24 | 18 | 21 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,5 | 21 | 16,75 | 12 | 38 |
| HP Högskoleprovet | 0,75 | 34 | 0,75 | 21 | 25 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
Vanliga frågor om Fysioterapeutprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Fysioterapeutprogrammet vid Umeå universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,26, HP 0,90 och BII 17,55. VT 2026: BI 15,24, HP 0,75 och BII 16,75. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Fysioterapeutprogrammet vid Umeå universitet?
HT 2026 sökte 735 personer, varav 144 i första hand. 51 antogs, alltså 14,4 sökande per antagen. Till VT 2027 har 503 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Fysioterapeutprogrammet vid Umeå universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,26 HT 2026 mot 15,95 HT 2025. Sökande: 735 mot 658.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Fysioterapeutprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 9 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor55 %(405)
- Män45 %(330)
- 24 år eller yngre68 %500
- 25–34 år24 %180
- 35 år eller äldre7 %55
- Antagna kvinnor59 %(30)
- Antagna män41 %(21)
Anmälningskod UMU-P1332. Källa: UHR.