Fysioterapeutprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · MDU-40003
VT 2026urval 2 · MDU-52805
Söktryck just nu, VT 2027: 737 sökande hittills (124 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 4 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Säkrare prognosMånga söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.
BII (kompletterade betyg): 16,96, troligen mellan 16,44 och 17,72.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 852
- 129 i första hand
- Antagna
- 60
- urval 2
- Reserver
- 191
- Sökande per plats
- 14,2
- Mycket hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 639
- 99 i första hand
- Antagna
- 60
- urval 2
- Reserver
- 125
- Sökande per plats
- 10,7
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,2 | 16,02 | −1,18 |
| Högskoleprov (HP) | 0,90 | 0,80 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 17,6 | 17,2 | −0,4 |
| Antagna totalt | 70 | 60 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2022 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (median −1,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 9 terminer, minst 0,50 under i 9 och minst 1,00 under i 6.
Sedan HT 2022 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 9 terminer, minst 0,10 under i 7 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,20 → 16,02 (−1,18) | 0,90 → 0,80 (−0,10) |
| VT 2026 | 16,53 → 14,90 (−1,63) | 0,80 → 0,70 (−0,10) |
| HT 2025 | 17,45 → 16,40 (−1,05) | 0,85 → 0,75 (−0,10) |
| VT 2025 | 15,94 → 14,80 (−1,14) | 0,70 → 0,60 (−0,10) |
| HT 2024 | 17,55 → 16,67 (−0,88) | 0,95 → 0,90 (−0,05) |
| VT 2024 | 16,09 → 15,10 (−0,99) | 0,65 → 0,60 (−0,05) |
| HT 2023 | 18,49 → 17,34 (−1,15) | 1,05 → 0,90 (−0,15) |
| VT 2023 | 17,25 → 16,20 (−1,05) | 0,90 → 0,75 (−0,15) |
| HT 2022 | 18,75 → 18,20 (−0,55) | 1,05 → 0,95 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,20) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2022
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2022 | 18,20 | 18,10 |
| VT 2023 | 16,20 | 17,24 |
| HT 2023 | 17,34 | 17,54 |
| VT 2024 | 15,10 | 16,15 |
| HT 2024 | 16,67 | 17,00 |
| VT 2025 | 14,80 | 16,15 |
| HT 2025 | 16,40 | 17,05 |
| VT 2026 | 14,90 | 16,37 |
| HT 2026 | 16,02 | 17,20 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2022 | 0,95 |
| VT 2023 | 0,75 |
| HT 2023 | 0,90 |
| VT 2024 | 0,60 |
| HT 2024 | 0,90 |
| VT 2025 | 0,60 |
| HT 2025 | 0,75 |
| VT 2026 | 0,70 |
| HT 2026 | 0,80 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2022 | 938 | 149 |
| VT 2023 | 563 | 104 |
| HT 2023 | 755 | 124 |
| VT 2024 | 482 | 94 |
| HT 2024 | 733 | 130 |
| VT 2025 | 531 | 93 |
| HT 2025 | 768 | 133 |
| VT 2026 | 639 | 99 |
| HT 2026 | 852 | 129 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 9| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 19,90 | 1,20 | 27,9 | 1 534 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 19,70 | 1,25 | 33,0 | 1 979 |
| Uppsala universitet Uppsala | 19,00 | 1,10 | 31,0 | 1 549 |
| Linköpings universitet Linköping | 18,23 | 1,05 | 20,3 | 1 178 |
| Karolinska institutet Huddinge | 17,84 | 1,00 | 13,2 | 1 515 |
| Umeå universitet Umeå | 17,26 | 0,90 | 14,4 | 735 |
| Mälardalens universitet Karlshamn | 17,07 | 0,75 | 12,4 | 371 |
| Mälardalens universitet Västerås · Du tittar på den här | 16,02 | 0,80 | 14,2 | 852 |
| Luleå tekniska universitet Fysioterapeut · Luleå | 14,34 | 0,55 | 9,1 | 457 |
Om programmet
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Idrott och hälsa 1, Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Idrott och hälsa 1 kan ersättas med intyg på deltagande i gymnastik- eller idrottsverksamhet omfattande minst en gång per vecka under minst ett år. Eller: Idrott och hälsa nivå 1, Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2.
- Examen
- Fysioterapeutexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Mälardalens universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Sjukgymnaster | 40 000 kr33–48 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som fysioterapeut och sjukgymnast vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Mälardalens universitet
- FysioterapeutprogrammetBI17,07HP0,75Sökande/plats12,4
- SjuksköterskeprogrammetBI15,99HP0,70Sökande/plats24,9
- SjuksköterskeprogrammetBI15,94HP0,65Sökande/plats24,1
- SjuksköterskeprogrammetBI15,63HP0,60Sökande/plats20,0
- Specialistsjuksköterskeutbildning med inriktning mot anestesisjukvårdBI–HP1,20Sökande/plats17,7
- Specialistsjuksköterskeutbildning med inriktning mot intensivvårdBI–HP0,75Sökande/plats5,5
- Specialistsjuksköterskeutbildning med inriktning mot psykiatrisk vårdBI–HPAlla antogsSökande/plats2,0
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod MDU-40003
MDU-40003 · nationell antagning
852 sökande, 129 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 4 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,2 | 31 | 16,02 | 25 | 75 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,6 | 15 | 17,2 | 14 | 124 |
| HP Högskoleprovet | 0,90 | 23 | 0,80 | 20 | 104 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
VT 2026: anmälningskod MDU-52805
MDU-52805 · nationell antagning
639 sökande, 99 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 1 | 3,5 | 1 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,53 | 30 | 14,9 | 25 | 42 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,75 | 16 | 16,37 | 14 | 88 |
| HP Högskoleprovet | 0,80 | 23 | 0,70 | 20 | 58 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Fysioterapeutprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Fysioterapeutprogrammet vid Mälardalens universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,02, HP 0,80 och BII 17,2. VT 2026: BI 14,9, HP 0,70 och BII 16,37. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Fysioterapeutprogrammet vid Mälardalens universitet?
HT 2026 sökte 852 personer, varav 129 i första hand. 60 antogs, alltså 14,2 sökande per antagen. Till VT 2027 har 737 sökt hittills.
Har antagningspoängen sjunkit för Fysioterapeutprogrammet vid Mälardalens universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 16,02 HT 2026 mot 16,4 HT 2025. Sökande: 852 mot 768.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Fysioterapeutprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 9 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor58 %(498)
- Män42 %(354)
- 24 år eller yngre57 %488
- 25–34 år30 %258
- 35 år eller äldre12 %106
- Antagna kvinnor58 %(35)
- Antagna män42 %(25)
Anmälningskod MDU-40003. Källa: UHR.