Sjuksköterskeprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · MDU-40005
VT 2026urval 2 · MDU-52806
Söktryck just nu, VT 2027: 2 237 sökande hittills (405 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Säkrare prognosMånga söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.
BII (kompletterade betyg): 16,39, troligen mellan 16,05 och 16,89.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 2 410
- 372 i första hand
- Antagna
- 100
- urval 2
- Reserver
- 847
- Sökande per plats
- 24,1
- Extrem konkurrens
- Sökande VT 2026
- 1 898
- 333 i första hand
- Antagna
- 100
- urval 2
- Reserver
- 610
- Sökande per plats
- 19
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,4 | 15,94 | −0,46 |
| Högskoleprov (HP) | 0,70 | 0,65 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 16,75 | 16,24 | −0,51 |
| Antagna totalt | 110 | 100 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2024 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 5 terminer (median −0,42). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 5 terminer och aldrig 0,50 eller mer under.
Sedan HT 2024 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 5 terminer och legat kvar i 1 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 4 av 5 terminer och aldrig 0,10 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,40 → 15,94 (−0,46) | 0,70 → 0,65 (−0,05) |
| VT 2026 | 15,29 → 14,87 (−0,42) | 0,60 → 0,55 (−0,05) |
| HT 2025 | 15,97 → 15,63 (−0,34) | 0,60 → 0,60 (±0) |
| VT 2025 | 14,59 → 14,13 (−0,46) | 0,50 → 0,45 (−0,05) |
| HT 2024 | 15,42 → 15,00 (−0,42) | 0,55 → 0,50 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,40) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2024
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2024 | 15,00 | 15,13 |
| VT 2025 | 14,13 | 15,30 |
| HT 2025 | 15,63 | 16,15 |
| VT 2026 | 14,87 | 15,82 |
| HT 2026 | 15,94 | 16,24 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2024 | 0,50 |
| VT 2025 | 0,45 |
| HT 2025 | 0,60 |
| VT 2026 | 0,55 |
| HT 2026 | 0,65 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2024 | 1 884 | 328 |
| VT 2025 | 1 552 | 284 |
| HT 2025 | 2 018 | 329 |
| VT 2026 | 1 898 | 333 |
| HT 2026 | 2 410 | 372 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 51| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 19,75 | 1,25 | 29,9 | 3 381 |
| Karolinska institutet Huddinge · Distans · VT 2026 | 19,30 | 1,05 | 48,7 | 3 895 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 19,05 | 1,20 | 27,0 | 3 914 |
| Uppsala universitet Uppsala | 18,69 | 1,10 | 29,3 | 4 108 |
| Karolinska institutet Sjuksköterskeprogrammet · Huddinge | 18,40 | 1,05 | 24,9 | 5 122 |
| Malmö universitet Malmö | 18,23 | 0,95 | 23,0 | 3 221 |
| Sophiahemmet Högskola Stockholm | 18,08 | 1,20 | 29,1 | 4 512 |
| Röda korsets högskola Huddinge | 16,98 | 0,85 | 19,5 | 3 698 |
| Marie Cederschiöld Högskola Stockholm | 16,85 | 0,90 | 20,4 | 3 466 |
| Mälardalens universitet Eskilstuna · Du tittar på den här | 15,94 | 0,65 | 24,1 | 2 410 |
Om programmet
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Sjuksköterskeexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Mälardalens universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Grundutbildade sjuksköterskor | 42 900 kr35–54 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grundutbildad sjuksköterska vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Mälardalens universitet
- SjuksköterskeprogrammetBI15,63HP0,60Sökande/plats20,0
- SjuksköterskeprogrammetBI15,99HP0,70Sökande/plats24,9
- FysioterapeutprogrammetBI16,02HP0,80Sökande/plats14,2
- Specialistsjuksköterskeutbildning med inriktning mot anestesisjukvårdBI–HP1,20Sökande/plats17,7
- FysioterapeutprogrammetBI17,07HP0,75Sökande/plats12,4
- Specialistsjuksköterskeutbildning med inriktning mot intensivvårdBI–HP0,75Sökande/plats5,5
- Specialistsjuksköterskeutbildning med inriktning mot psykiatrisk vårdBI–HPAlla antogsSökande/plats2,0
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
MDU-40005 · nationell antagning
2 410 sökande, 372 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 4 | 4 | 4 | 42 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,4 | 44 | 15,94 | 39 | 370 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,75 | 25 | 16,24 | 24 | 478 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,70 | 36 | 0,65 | 33 | 409 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 16 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
MDU-42500 · nationell antagning
Sjuksköterskeprogrammet - Termin 3. 0 sökande, 0 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 1 | 165 | 1 | 17 |
VT 2026: 2 anmälningskoder
MDU-52806 · nationell antagning
1 898 sökande, 333 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3 | 4 | 3 | 4 | 32 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,29 | 44 | 14,87 | 39 | 245 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,98 | 26 | 15,82 | 24 | 357 |
| HP Högskoleprovet | 0,60 | 36 | 0,55 | 33 | 294 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 7 |
MDU-52500 · nationell antagning
Sjuksköterskeprogrammet - Termin 3. 0 sökande, 0 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 1 | 165 | 1 | 29 |
Vanliga frågor om Sjuksköterskeprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Sjuksköterskeprogrammet vid Mälardalens universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,94, HP 0,65 och BII 16,24. VT 2026: BI 14,87, HP 0,55 och BII 15,82. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Sjuksköterskeprogrammet vid Mälardalens universitet?
HT 2026 sökte 2 410 personer, varav 372 i första hand. 100 antogs, alltså 24,1 sökande per antagen. Till VT 2027 har 2 237 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Sjuksköterskeprogrammet vid Mälardalens universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 15,94 HT 2026 mot 15,63 HT 2025. Sökande: 2 410 mot 2 018.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Sjuksköterskeprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 51 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor85 %(2 056)
- Män15 %(354)
- 24 år eller yngre45 %1 096
- 25–34 år32 %780
- 35 år eller äldre22 %534
- Antagna kvinnor88 %(88)
- Antagna män12 %(12)
Anmälningskod MDU-40005. Källa: UHR.