Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · MDU-40006

BIGymnasiebetyg 15,63 av max 22,5 +0,32 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,60 av max 2 +0,10 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 16,15 av max 22,5 +0,29 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
1 300
139 i första hand
Antagna
65
urval 2
Reserver
509
Sökande per plats
20
Extrem konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)16,0915,63−0,46
Högskoleprov (HP)0,700,60−0,10
Betyg (BII)16,416,15−0,25
Antagna totalt7065−5

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2022 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 5 terminer (median −0,61). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 5 terminer, minst 0,50 under i 3 och minst 1,00 under i 1.

Sedan HT 2022 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 5 terminer och legat kvar i 1 (median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 4 av 5 terminer, minst 0,10 under i 3 och aldrig 0,20 eller mer under.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Sjuksköterskeprogrammet
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202616,09 → 15,63 (−0,46)0,70 → 0,60 (−0,10)
HT 202515,68 → 15,31 (−0,37)0,60 → 0,50 (−0,10)
HT 202415,30 → 14,48 (−0,82)0,50 → 0,45 (−0,05)
HT 202315,30 → 14,69 (−0,61)0,50 → 0,50 (±0)
HT 202215,75 → 14,75 (−1,00)0,60 → 0,50 (−0,10)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,09) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 51
Sjuksköterskeprogrammet, HT 2026 (10 av 51)
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Lunds universitet Lund 19,751,2529,93 381
Karolinska institutet Huddinge · Distans · VT 2026 19,301,0548,73 895
Göteborgs universitet Göteborg 19,051,2027,03 914
Uppsala universitet Uppsala 18,691,1029,34 108
Karolinska institutet Sjuksköterske­programmet · Huddinge 18,401,0524,95 122
Malmö universitet Malmö 18,230,9523,03 221
Sophiahemmet Högskola Stockholm 18,081,2029,14 512
Röda korsets högskola Huddinge 16,980,8519,53 698
Marie Cederschiöld Högskola Stockholm 16,850,9020,43 466
Mälardalens universitet Nyköping · Du tittar på den här 15,630,6020,01 300

Om programmet

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
Examen
Sjuksköterskeexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Mälardalens universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Grundutbildade sjuksköterskor 42 900 kr35–54 tkr Storaökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grundutbildad sjuksköterska vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Mälardalens universitet

Alla program vid Mälardalens universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: 2 anmälningskoder

MDU-40006 · nationell antagning

1 300 sökande, 139 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 3,5 3 3,5 3 34
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 16,09 28 15,63 25 210
BII Gymnasiebetyg med komplettering 16,4 16 16,15 16 298
HP Högskoleprovet 0,70 23 0,60 21 258
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 9
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1

MDU-42502 · nationell antagning

Sjuksköterskeprogrammet - Termin 3. 0 sökande, 0 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
HPGR Högskolepoäng, grundnivå 165 1 165 1 11

Vanliga frågor om Sjuksköterskeprogrammet

Vad krävdes för att komma in på Sjuksköterskeprogrammet vid Mälardalens universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,63, HP 0,60 och BII 16,15. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Sjuksköterskeprogrammet vid Mälardalens universitet?

HT 2026 sökte 1 300 personer, varav 139 i första hand. 65 antogs, alltså 20 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Sjuksköterskeprogrammet vid Mälardalens universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 15,63 HT 2026 mot 15,31 HT 2025. Sökande: 1 300 mot 1 137.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Var finns Sjuksköterskeprogrammet mer?

Samma utbildning finns på 51 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor84 %(1 095)
  • Män16 %(205)
  • 24 år eller yngre42 %540
  • 25–34 år33 %427
  • 35 år eller äldre26 %333
  • Antagna kvinnor88 %(57)
  • Antagna män12 %(8)

Anmälningskod MDU-40006. Källa: UHR.