Psykologprogrammet med inriktning mot idrott
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UMU-P1208
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 606
- 106 i första hand
- Antagna
- 25
- urval 2
- Reserver
- 219
- Sökande per plats
- 24,2
- Extrem konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,42 | 20,23 | −0,19 |
| Högskoleprov (HP) | 1,40 | 1,35 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 21,2 | 20,95 | −0,25 |
| Antagna totalt | 30 | 25 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (median −0,33). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 12 av 17 terminer, minst 0,50 under i 6 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 12 av 19 terminer och legat kvar i 7 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 12 av 19 terminer, minst 0,10 under i 1 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 20,42 → 20,23 (−0,19) | 1,40 → 1,35 (−0,05) |
| HT 2025 | 20,73 → 20,21 (−0,52) | 1,35 → 1,35 (±0) |
| HT 2024 | 20,65 → 20,48 (−0,17) | 1,40 → 1,35 (−0,05) |
| HT 2023 | 21,00 → 20,73 (−0,27) | 1,45 → 1,40 (−0,05) |
| HT 2022 | 21,30 → 20,73 (−0,57) | 1,50 → 1,45 (−0,05) |
| HT 2021 | 21,09 → 20,83 (−0,26) | 1,55 → 1,55 (±0) |
| HT 2020 | 20,89 → 20,56 (−0,33) | 1,45 → 1,40 (−0,05) |
| HT 2019 | 21,09 → 20,70 (−0,39) | 1,55 → 1,50 (−0,05) |
| HT 2018 | 20,99 → 20,49 (−0,50) | 1,45 → 1,40 (−0,05) |
| HT 2017 | 21,50 → 20,94 (−0,56) | 1,55 → 1,50 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 20,42) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 21,70 | 22,50 |
| HT 2011 | 21,60 | 22,41 |
| HT 2012 | 21,70 | 22,12 |
| HT 2013 | 21,60 | Inget urval |
| HT 2014 | 21,70 | 21,70 |
| HT 2015 | 21,40 | 21,60 |
| HT 2016 | 21,01 | 21,20 |
| HT 2017 | 20,94 | 21,62 |
| HT 2018 | 20,49 | 21,14 |
| HT 2019 | 20,70 | 21,20 |
| HT 2020 | 20,56 | 21,09 |
| HT 2021 | 20,83 | 21,10 |
| HT 2022 | 20,73 | 21,20 |
| HT 2023 | 20,73 | 20,90 |
| HT 2024 | 20,48 | 21,10 |
| HT 2025 | 20,21 | 21,00 |
| HT 2026 | 20,23 | 20,95 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 1,60 |
| HT 2009 | 1,60 |
| HT 2010 | 1,70 |
| HT 2011 | 1,60 |
| HT 2012 | 1,60 |
| HT 2013 | 1,55 |
| HT 2014 | 1,55 |
| HT 2015 | 1,50 |
| HT 2016 | 1,55 |
| HT 2017 | 1,50 |
| HT 2018 | 1,40 |
| HT 2019 | 1,50 |
| HT 2020 | 1,40 |
| HT 2021 | 1,55 |
| HT 2022 | 1,45 |
| HT 2023 | 1,40 |
| HT 2024 | 1,35 |
| HT 2025 | 1,35 |
| HT 2026 | 1,35 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 492 | 65 |
| HT 2009 | 572 | 92 |
| HT 2010 | 944 | 96 |
| HT 2011 | 826 | 102 |
| HT 2012 | 903 | 146 |
| HT 2013 | 976 | 126 |
| HT 2014 | 1 076 | 156 |
| HT 2015 | 994 | 133 |
| HT 2016 | 873 | 124 |
| HT 2017 | 867 | 135 |
| HT 2018 | 877 | 121 |
| HT 2019 | 698 | 124 |
| HT 2020 | 847 | 158 |
| HT 2021 | 909 | 159 |
| HT 2022 | 726 | 132 |
| HT 2023 | 621 | 121 |
| HT 2024 | 594 | 116 |
| HT 2025 | 614 | 108 |
| HT 2026 | 606 | 106 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 13| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 21,98 | 1,70 | 64,9 | 3 243 |
| Uppsala universitet Uppsala | 21,77 | 1,65 | 73,8 | 3 691 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 21,56 | 1,60 | 62,1 | 3 728 |
| Örebro universitet Örebro | 21,35 | 1,45 | 44,4 | 2 309 |
| Stockholms universitet Stockholm | 21,25 | 1,55 | 45,1 | 3 247 |
| Linköpings universitet Linköping | 21,04 | 1,50 | 41,6 | 2 578 |
| Karlstads universitet Karlstad | 20,99 | 1,45 | 52,3 | 1 831 |
| Umeå universitet Umeå | 20,95 | 1,45 | 52,2 | 1 828 |
| Karolinska institutet Solna | 20,90 | 1,50 | 21,8 | 3 270 |
| Umeå universitet Umeå · Du tittar på den här | 20,23 | 1,35 | 24,2 | 606 |
Om programmet
Vill du bli expert på människan och förstå de mekanismer som driver och påverkar beteenden? Är du intresserad av idrottsområdet? Här kombinerar du idrott och psykologi till en yrkesutbildning som psykolog. Programmet varvar teori med praktiska inslag där du får träna yrkesfärdigheter. En väg är sedan att jobba inom elitidrott och idrottsrörelsen, men du kan även jobba med människors psykologiska mående, utveckling och hälsotillstånd, behandling och utredning inom vård, skola, kriminalvård.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller 1a1+1a2
- Examen
- Psykologexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Psykologer | 48 400 kr41–57 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som psykolog vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Umeå universitet
- PsykologprogrammetBI20,95HP1,45Sökande/plats52,2
- LäkarprogrammetBI21,30HP1,60Sökande/plats25,6
- TandläkarprogrammetBI20,05HP1,30Sökande/plats12,0
- SjuksköterskeprogrammetBI17,02HP0,85Sökande/plats13,2
- ApotekarprogrammetBI19,31HP1,25Sökande/plats31,5
- ArbetsterapeutprogrammetBI15,89HP0,40Sökande/plats17,3
- FysioterapeutprogrammetBI17,26HP0,90Sökande/plats14,4
- Sjuksköterskeprogrammet - Praktik i Örnsköldsvik med omnejdBI15,43HP0,50Sökande/plats18,3
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UMU-P1208
UMU-P1208 · nationell antagning
606 sökande, 106 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 8 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,42 | 15 | 20,23 | 12 | 170 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,2 | 2 | 20,95 | 2 | 60 |
| HP Högskoleprovet | 1,40 | 12 | 1,35 | 10 | 167 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
Vanliga frågor om Psykologprogrammet med inriktning mot idrott
Vad krävdes för att komma in på Psykologprogrammet med inriktning mot idrott vid Umeå universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,23, HP 1,35 och BII 20,95. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Psykologprogrammet med inriktning mot idrott vid Umeå universitet?
HT 2026 sökte 606 personer, varav 106 i första hand. 25 antogs, alltså 24,2 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Psykologprogrammet med inriktning mot idrott vid Umeå universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 20,23 HT 2026 mot 20,21 HT 2025. Sökande: 606 mot 614.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Psykologprogrammet med inriktning mot idrott mer?
Samma utbildning finns på 13 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor62 %(373)
- Män38 %(233)
- 24 år eller yngre70 %422
- 25–34 år23 %138
- 35 år eller äldre8 %46
- Antagna kvinnor48 %(12)
- Antagna män52 %(13)
Anmälningskod UMU-P1208. Källa: UHR.