Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · LU-80227

BIGymnasiebetyg 20,30 av max 22,5 +0,30 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,45 av max 2 Oförändrat mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 19,78 av max 22,5 −1,37 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
319
43 i första hand
Antagna
28
urval 2
Reserver
58
Sökande per plats
11,4
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)20,4220,3−0,12
Högskoleprov (HP)1,451,45Oförändrad
Betyg (BII)19,7819,78Oförändrad
Antagna totalt3028−2

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2013 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 9 av 15 terminer, legat kvar i 4 och stigit i 2 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,08). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 6 av 15 terminer, minst 0,50 under i 5 och minst 1,00 under i 3.

Sedan HT 2013 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 15 terminer och legat kvar i 11 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 4 av 15 terminer, minst 0,10 under i 2 och minst 0,20 under i 1.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Naturvetenskapligt kandidatprogram, Molekylärbiologi (senaste 10 av 15 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202620,42 → 20,30 (−0,12)1,45 → 1,45 (±0)
HT 202520,21 → 20,00 (−0,21)1,50 → 1,45 (−0,05)
HT 202421,15 → 20,89 (−0,26)1,55 → 1,55 (±0)
HT 202321,11 → 21,11 (±0)1,55 → 1,55 (±0)
HT 202221,25 → 20,68 (−0,57)1,45 → 1,40 (−0,05)
HT 202120,21 → 20,21 (±0)1,30 → 1,30 (±0)
HT 202019,90 → 19,92 (+0,02)1,40 → 1,40 (±0)
HT 201918,07 → 18,07 (±0)1,20 → 1,20 (±0)
HT 201816,88 → 15,75 (−1,13)1,20 → 1,20 (±0)
HT 201716,98 → 16,93 (−0,05)1,30 → 1,30 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 20,42) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Fascineras du av de fundamentala krafterna i naturen? Drömmer du om att utveckla miljövänlig teknik eller skapa material med unika egenskaper? Kandidatprogrammet i fysik ger dig de teoretiska och experimentella kunskaper som krävs för att utforska dessa områden. Fysik handlar om de grundläggande byggstenarna i vår värld samt de krafter och lagar som styr dem. På detta kandidatprogram får du ta del av fysikens breda kunskapsmassa.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4/Matematik D
Examen
Kandidatexamen
Språk
Engelska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Cell- och molekylärbiologer m.fl. 45 800 kr38–60 tkr Småökar på 5 år
Växt- och djurbiologer 41 100 kr35–52 tkr –

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som cell- och molekylärbiolog vara små. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Lunds universitet

Alla program vid Lunds universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod LU-80227

LU-80227 · nationell antagning

319 sökande, 43 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 20,42 17 20,3 16 50
BII Gymnasiebetyg med komplettering 19,78 2 19,78 2 10
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 1 Alla antogs 1 0
HP Högskoleprovet 1,45 10 1,45 9 50

Vanliga frågor om Naturvetenskapligt kandidatprogram, Molekylärbiologi

Vad krävdes för att komma in på Naturvetenskapligt kandidatprogram, Molekylärbiologi vid Lunds universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,3, HP 1,45 och BII 19,78. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Naturvetenskapligt kandidatprogram, Molekylärbiologi vid Lunds universitet?

HT 2026 sökte 319 personer, varav 43 i första hand. 28 antogs, alltså 11,4 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Naturvetenskapligt kandidatprogram, Molekylärbiologi vid Lunds universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 20,3 HT 2026 mot 20 HT 2025. Sökande: 319 mot 330.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor69 %(221)
  • Män31 %(98)
  • 24 år eller yngre89 %284
  • 25–34 år9 %29
  • 35 år eller äldre2 %6
  • Antagna kvinnor71 %(20)
  • Antagna män29 %(8)

Anmälningskod LU-80227. Källa: UHR.