Naturvetenskapligt kandidatprogram, Kemi/Molekylärbiologi
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LU-80230
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 191
- 11 i första hand
- Antagna
- 9
- urval 2
- Reserver
- 37
- Sökande per plats
- 21,2
- Bara 9 platser, svår att jämföra
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,63 | 20,57 | −0,06 |
| Högskoleprov (HP) | 1,50 | 1,40 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 19,3 | 19,3 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 10 | 9 | −1 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2015 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 11 av 12 terminer och legat kvar i 1 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,42). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 9 av 12 terminer, minst 0,50 under i 6 och minst 1,00 under i 6.
Sedan HT 2015 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 6 av 12 terminer och legat kvar i 6 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 6 av 12 terminer, minst 0,10 under i 5 och minst 0,20 under i 3.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 20,63 → 20,57 (−0,06) | 1,50 → 1,40 (−0,10) |
| HT 2025 | 20,52 → 20,52 (±0) | 1,45 → 1,45 (±0) |
| HT 2024 | 21,09 → 20,73 (−0,36) | 1,50 → 1,40 (−0,10) |
| HT 2023 | 20,99 → 20,91 (−0,08) | 1,55 → 1,55 (±0) |
| HT 2022 | 20,78 → 19,64 (−1,14) | 1,35 → 1,35 (±0) |
| HT 2021 | 20,00 → 19,74 (−0,26) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2020 | 19,11 → 18,69 (−0,42) | 1,20 → 1,00 (−0,20) |
| HT 2019 | 18,23 → 16,88 (−1,35) | 1,20 → 1,00 (−0,20) |
| HT 2018 | 17,66 → 16,06 (−1,60) | 1,15 → 1,10 (−0,05) |
| HT 2017 | 16,88 → 15,02 (−1,86) | 1,15 → 1,15 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 20,63) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Inget urval |
| HT 2011 | Alla antogs | Inget urval |
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2015 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2016 | 16,55 | Alla antogs |
| HT 2017 | 15,02 | 21,06 |
| HT 2018 | 16,06 | 15,30 |
| HT 2019 | 16,88 | 18,10 |
| HT 2020 | 18,69 | 18,92 |
| HT 2021 | 19,74 | 19,18 |
| HT 2022 | 19,64 | 20,24 |
| HT 2023 | 20,91 | 21,40 |
| HT 2024 | 20,73 | 19,77 |
| HT 2025 | 20,52 | 21,81 |
| HT 2026 | 20,57 | 19,30 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs |
| HT 2015 | Alla antogs |
| HT 2016 | 1,05 |
| HT 2017 | 1,15 |
| HT 2018 | 1,10 |
| HT 2019 | 1,00 |
| HT 2020 | 1,00 |
| HT 2021 | 1,30 |
| HT 2022 | 1,35 |
| HT 2023 | 1,55 |
| HT 2024 | 1,40 |
| HT 2025 | 1,45 |
| HT 2026 | 1,40 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 51 | 6 |
| HT 2009 | 68 | 5 |
| HT 2010 | 91 | 4 |
| HT 2011 | 91 | 7 |
| HT 2012 | 106 | 9 |
| HT 2013 | 74 | 5 |
| HT 2014 | 78 | 4 |
| HT 2015 | 105 | 6 |
| HT 2016 | 119 | 8 |
| HT 2017 | 124 | 7 |
| HT 2018 | 159 | 9 |
| HT 2019 | 155 | 10 |
| HT 2020 | 180 | 21 |
| HT 2021 | 220 | 13 |
| HT 2022 | 235 | 12 |
| HT 2023 | 212 | 15 |
| HT 2024 | 226 | 21 |
| HT 2025 | 199 | 18 |
| HT 2026 | 191 | 11 |
Om programmet
Fascineras du av de fundamentala krafterna i naturen? Drömmer du om att utveckla miljövänlig teknik eller skapa material med unika egenskaper? Kandidatprogrammet i fysik ger dig de teoretiska och experimentella kunskaper som krävs för att utforska dessa områden. Fysik handlar om de grundläggande byggstenarna i vår värld samt de krafter och lagar som styr dem. På detta kandidatprogram får du ta del av fysikens breda kunskapsmassa.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4/Matematik D
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Engelska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Cell- och molekylärbiologer m.fl. | 45 800 kr38–60 tkr | Småökar på 5 år |
| Växt- och djurbiologer | 41 100 kr35–52 tkr | – |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som cell- och molekylärbiolog vara små. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Lunds universitet
- Naturvetenskapligt kandidatprogram, KemiBI18,80HP1,20Sökande/plats5,9
- Naturvetenskapligt kandidatprogram, MolekylärbiologiBI20,30HP1,45Sökande/plats11,4
- Naturvetenskapligt kandidatprogram, Kemi/FysikBI18,85HP1,35Sökande/plats–
- Naturvetenskapligt kandidatprogram, GeologiBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,7
- Masterprogram i kemi, Syntetisk och analytisk kemiBI–HP–Sökande/plats10,6
- Civilingenjörsutbildning i bioteknikBI21,46HP1,55Sökande/plats15,8
- Naturvetenskapligt kandidatprogram, Naturgeografi och ekosystemvetenskapBI18,07HPAlla antogsSökande/plats7,4
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LU-80230
LU-80230 · nationell antagning
191 sökande, 11 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,63 | 6 | 20,57 | 5 | 30 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,3 | 1 | 19,3 | 1 | 8 |
| DA Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,50 | 3 | 1,40 | 3 | 34 |
Vanliga frågor om Naturvetenskapligt kandidatprogram, Kemi/Molekylärbiologi
Vad krävdes för att komma in på Naturvetenskapligt kandidatprogram, Kemi/Molekylärbiologi vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,57, HP 1,40 och BII 19,3. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Naturvetenskapligt kandidatprogram, Kemi/Molekylärbiologi vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 191 personer, varav 11 i första hand. 9 antogs, alltså 21,2 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Naturvetenskapligt kandidatprogram, Kemi/Molekylärbiologi vid Lunds universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 20,57 HT 2026 mot 20,52 HT 2025. Sökande: 191 mot 199.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor69 %(131)
- Män31 %(60)
- 24 år eller yngre90 %171
- 25–34 år8 %15
- 35 år eller äldre3 %5
- Antagna kvinnor56 %(5)
- Antagna män44 %(4)
Anmälningskod LU-80230. Källa: UHR.